Jaki związek ma Internetowe Konto Pacjenta z e-receptą?

Wprowadzenie e-recept z początkiem stycznia 2020 roku jako głównej metody przepisywania leków zrodziło wiele pytań dotyczących jej funkcjonowania. Co wiąże Internetowe Konto Pacjenta i receptę elektroniczną? Czy musisz posiadać konto, aby zrealizować e-receptę? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.

Co to jest Internetowe Konto Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta, czyli IKP, jest to konto na portalu https://pacjent.gov.pl/. To odpowiedź na potrzebę ułatwienia dostępu do usług medycznych i usprawnienia komunikacji między pacjentem a osobami wykonującymi zawody medyczne. W Internetowym Koncie Pacjenta znajdziesz swoją e-receptę oraz inne informacje, z których szczególnie przydatny jest kod do jej zrealizowania, a także sposób przyjmowania leków. Masz w nim także dostęp do poprzednich recept online oraz skierowań na szczepienia czy do szpitala.

Nie mam IKP – jak je założyć?

Aby mieć dostęp do swojego Internetowego Konta Pacjenta, musisz posiadać Profil Zaufany. Pozwala on potwierdzić tożsamość podczas korzystania z internetowych usług administracji, jaką jest między innymi portal pacjent.gov. Niektóre banki dają możliwość aktywacji profilu zaufanego przez konto bankowe klienta – taką opcję ma między innymi PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Millennium i wiele innych. Jeżeli jednak nie masz konta bankowego albo masz je w banku, które nie ma opcji założenia profilu zaufanego, najpierw wejdź na rządową stronę profilu zaufanego i wybierz opcję „Załóż profil zaufany i potwierdź w punkcie potwierdzającym”. Punkty potwierdzające tożsamość są to punkty stacjonarne, zwykle znajdujące się blisko urzędów miejskich. Ich pełną listę znajdziesz na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Internetowe Konto Pacjenta
Internetowe konto pacjenta

Czy muszę mieć IKP aby zrealizować e-receptę?

Nie – do wykupienia e-recepty w aptece nie jest konieczne posiadanie Internetowego Konta Pacjenta. Mimo to jest ono przydatne w wielu sytuacjach. Po zalogowaniu na swojego konto masz dostęp nie tylko do kodu e-recepty, ale także możesz zobaczyć sposób dawkowania leku. Łatwo jest sobie wyobrazić, w jakich sytuacjach można to wykorzystać. Przykładowo, jeśli zgubisz kartkę z kodem recepty albo zapomnisz zaleceń lekarza odnośnie przyjmowania leków, w IKP sprawnie wyszukasz te informacje. Nie musisz wracać się do gabinetu lekarskiego, dzięki czemu oszczędzasz cenny czas. Dodatkowo znajdziesz tam informacje o swoich skierowaniach i historii leczenia, co jest przydatne na przykład przy zmianie lekarza lub poradni.

e-Konsultacja z Receptą Online Erecepta

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.