Jaki związek ma Internetowe Konto Pacjenta z e-receptą?

Jaki związek ma Internetowe Konto Pacjenta z e-receptą?
Wprowadzenie e-recept z początkiem stycznia 2020 roku jako głównej metody przepisywania leków zrodziło wiele pytań dotyczących jej funkcjonowania. Co wiąże Internetowe Konto Pacjenta i receptę elektroniczną? Czy musisz posiadać konto, aby zrealizować e-receptę? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.
Co to jest Internetowe Konto Pacjenta?
Internetowe Konto Pacjenta, czyli IKP, jest to konto na portalu https://pacjent.gov.pl/. To odpowiedź na potrzebę ułatwienia dostępu do usług medycznych i usprawnienia komunikacji między pacjentem a osobami wykonującymi zawody medyczne. W Internetowym Koncie Pacjenta znajdziesz swoją e-receptę oraz inne informacje, z których szczególnie przydatny jest kod do jej zrealizowania, a także sposób przyjmowania leków. Masz w nim także dostęp do poprzednich recept online oraz skierowań na szczepienia czy do szpitala.
Nie mam IKP – jak je założyć?
Aby mieć dostęp do swojego Internetowego Konta Pacjenta, musisz posiadać Profil Zaufany. Pozwala on potwierdzić tożsamość podczas korzystania z internetowych usług administracji, jaką jest między innymi portal pacjent.gov. Niektóre banki dają możliwość aktywacji profilu zaufanego przez konto bankowe klienta – taką opcję ma między innymi PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Millennium i wiele innych. Jeżeli jednak nie masz konta bankowego albo masz je w banku, które nie ma opcji założenia profilu zaufanego, najpierw wejdź na rządową stronę profilu zaufanego i wybierz opcję „Załóż profil zaufany i potwierdź w punkcie potwierdzającym”. Punkty potwierdzające tożsamość są to punkty stacjonarne, zwykle znajdujące się blisko urzędów miejskich. Ich pełną listę znajdziesz na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.
Czy muszę mieć IKP aby zrealizować e-receptę?
Nie – do wykupienia e-recepty w aptece nie jest konieczne posiadanie Internetowego Konta Pacjenta. Mimo to jest ono przydatne w wielu sytuacjach. Po zalogowaniu na swojego konto masz dostęp nie tylko do kodu e-recepty, ale także możesz zobaczyć sposób dawkowania leku. Łatwo jest sobie wyobrazić, w jakich sytuacjach można to wykorzystać. Przykładowo, jeśli zgubisz kartkę z kodem recepty albo zapomnisz zaleceń lekarza odnośnie przyjmowania leków, w IKP sprawnie wyszukasz te informacje. Nie musisz wracać się do gabinetu lekarskiego, dzięki czemu oszczędzasz cenny czas. Dodatkowo znajdziesz tam informacje o swoich skierowaniach i historii leczenia, co jest przydatne na przykład przy zmianie lekarza lub poradni.
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
Podobne wpisy o erecepcie:
Warto wiedzieć
- E-recepta transgraniczna – co to jest, gdzie jest ważna, jak wystawić
- Czy zrealizuję e-receptę za granicą?
- Czy lekarz ginekolog może wystawić receptę na odległość?
- Kto może przepisać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne?
- E-recepta straciła ważność – co zrobić?
- Zgubiony kod e-recepty – co robić?
- Jak zrealizować e-receptę bez podawania numeru PESEL w aptece?
- Czy lekarz może odmówić Ci wystawienia e-recepty?
- E-recepta w telefonie? Czyli jakie aplikacje mogą Ci się przydać do jej realizacji i rezerwacji leków
- Najczęstsze pytania o e-receptę
- Kiedy warto skorzystać z e-konsultacji?
- Czy e-recepta jest legalna?