Czy lekarz ginekolog może wystawić receptę na odległość?

  • Data publikacji
    16 czerwca, 2023
  • Ostatnia aktualizacja
    28 września, 2024
  • Autor
    Sylwia
  • Kategoria
    Erecepta
Czy lekarz ginekolog może wystawić receptę na odległość

Czy lekarz ginekolog może wystawić receptę na odległość?

Warunkiem skuteczności tabletek antykoncepcyjnych jest ich regularne przyjmowanie. Dostępne terminy wizyt do lekarza ginekologa często są odległe, a Ty pilnie potrzebujesz kończących Ci się leków? Przeczytaj, aby się dowiedzieć, co w takiej sytuacji możesz zrobić.

Teleporada z lekarzem

Obecnie większość gabinetów i lekarzy ginekologów oferuje konsultacje online. Może być ona przeprowadzona w formie wideoporady lub rozmowy przez telefon. Początkowo warto upewnić się, czy możesz ją przeprowadzić ze swoim lekarzem – wtedy konsultacja może ograniczyć się jedynie do wystawienia e-recepty, ponieważ lekarz ginekolog wie, jakie leki przyjmujesz i nie ma potrzeby przeprowadzania wywiadu.

Jeżeli nie masz możliwości przeprowadzenia teleporady ze swoim lekarzem, możesz skonsultować się z innym lekarzem ginekologiem. Do przedłużenia recepty wystarczy wywiad zdalny – lekarz może jednak potrzebować dowodu, że brałaś już wcześniej środki antykoncepcyjne. W takiej sytuacji warto przygotować sobie printscreen poprzedniej recepty z Internetowego Konta Pacjenta lub zdjęcie poprzedniej recepty, jeżeli ją posiadasz.

Konsultacja za pomocą platformy medycznej

Dzięki wprowadzeniu e-recept możliwe stały się konsultacje przeprowadzane całkowicie zdalnie. Platformy konsultacyjne umożliwiają odbycie konsultacji lekarskiej online lub przez telefon, a w przypadku braku przeciwwskazań, lekarz może wystawic e-receptę na przyjmowane tabletki antykoncepcyjne. Jej kod otrzymasz wówczas w wiadomości SMS lub mailem.

Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki

E-recepta na antykoncepcję awaryjną

W przypadku tabletek „dzień po” (EllaOne i Escapelle) czas jest na wagę złota. Czy e-receptę bez wizyty w gabinecie lekarskim można otrzymać również na antykoncepcję awaryjną? Oczywiście – w tym celu musisz skontaktować się z lekarzem. Jeśli nie chcesz/nie możesz odbyć wizyty stacjonarnej, możesz zadzwonić do swojej przychodni lub skorzystać z platformy konsultacyjnej.

Dzięki wprowadzeniu e-recept jako rutynowego sposobu przepisywania leków, wizyta w gabinecie lekarza ginekologa nie jest już jedyną możliwością zdobycia potrzebnych tabletek.