Receptomat | e-Konsultacja z Receptą Online

Zgubiony kod e-recepty - co robić?

W dzisiejszych czasach często jesteśmy zabiegani i żyjemy w pośpiechu, dlatego bardzo łatwo jest zgubić mały kawałek papieru, na którym lekarz zapisał nam kod naszej e-recepty. Na szczęście dzięki recepcie internetowej nie musisz już kontaktować się z przychodnią lub iść osobiście na ponowną wizytę u lekarza, co czasami było konieczne w przypadku recept papierowych. Co robić w przypadku zgubienia wydruku z kodem e-recepty lub nieumyślnego usunięcia wiadomości z nim? Jakie masz opcje? Przeczytaj poniższy artykuł, aby się tego dowiedzieć.

Sprawdzenie kodu e-recepty na Internetowym Koncie Pacjenta

Jeżeli zgubiłeś kod swojej recepty internetowej, a masz założone Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na portalu https://pacjent.gov.pl/w bardzo prosty sposób możesz go sprawdzić. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje IKP, a następnie w rozwijanym menu u góry ekranu wybierzesz zakładkę “Recepty”. Po kliknięciu w nią ukaże Ci się lista Twoich recept online, razem z ich kodami oraz przepisanymi lekami. Taką receptę możesz pobrać w formie PDF po kliknięciu w “Pokaż receptę” i pokazać go w aptece - wtedy farmaceuta zeskanuje kod kreskowy recepty i nie będziesz musiał podawać żadnych dodatkowych informacji. Możesz także spisać kod e-recepty na kartce lub w telefonie - w takim przypadku w momencie realizacji musisz podać farmaceucie zarówno kod recepty, jak i numer PESEL. zagubiony kod do e-recepty

Uzyskanie kodu bez Internetowego Konta Pacjenta

Trzeba przyznać, że sprawdzenie informacji o e-recepcie na IKP jest najszybszą formą zdobycia kodu recepty. Niestety, obecnie nie ma możliwości realizacji e-recepty bez podania jej kodu - zatem nie możesz otrzymać swoich leków, przekazując farmaceucie tylko swój kod PESEL. Jeżeli nie posiadasz Internetowego Konta Pacjenta, a nie pamiętasz kodu swojej e-recepty lub zgubiłeś wydruk od lekarza, wygodnym sposobem na jego zdobycie będzie skontaktowanie się telefonicznie lub osobiście z przychodnią, w której recepta internetowa została wystawiona. Pracownicy rejestracji i pielęgniarki są uprawnione do podania tej informacji pacjentom przez telefon. Jeżeli wizyta była umówiona przez portal internetowy, taki jak ZnanyLekarz, możesz zadzwonić na numer podany w zakładce “Adresy”. W takim wypadku kontaktujesz się bezpośrednio z lekarzem lub rejestracją przychodni. 

W jaki sposób mieć kod e-recepty zawsze przy sobie?

Aby mieć kod swojej recepty internetowej, warto jest założyć Profil Zaufany, żeby mieć dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. Z jego pomocą, po podaniu swojego numeru telefonu i adresu e-mail, będziesz otrzymywał powiadomienia SMS i na adres mailowy o nowych e-receptach. W wiadomości SMS otrzymasz kod recepty potrzebny do jej realizacji, a dodatkowo na adres e-mail zostanie przesłany plik PDF e-recepty z kodem kreskowym.

Mając IKP możesz również zalogować się w aplikacji mObywatel, dostępnej zarówno na telefony z systemem operacyjnym Android i iOS. Daje ona prosty i szybki dostęp do Twoich recept. Dodatkowo dzięki niej możesz zrealizować e-receptę bez podawania numeru PESEL w aptece - aby wydać Ci leki, wystarczy, że farmaceuta zeskanuje tylko kod QR. 

e-Konsultacja z Receptą Online

Wypełnij wywiad medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Skonsultuj się z Lekarzem

Receptomat

Publikacje o e-recepcie