Zgubiony kod e-recepty – co robić?

W dzisiejszych czasach często jesteśmy zabiegani i żyjemy w pośpiechu, dlatego bardzo łatwo jest zgubić mały kawałek papieru z kodem e-recepty. Na szczęście dzięki recepcie internetowej nie musisz już kontaktować się z przychodnią lub iść osobiście na ponowną wizytę u lekarza, co czasami było konieczne w przypadku recept papierowych. Co robić w przypadku zgubienia wydruku z kodem e-recepty lub nieumyślnego usunięcia wiadomości z nim? Jakie masz opcje? Przeczytaj poniższy artykuł, aby się tego dowiedzieć.

Sprawdzenie kodu e-recepty na Internetowym Koncie Pacjenta

Jeżeli zgubiłeś kod swojej recepty internetowej, a masz założone Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na portalu https://pacjent.gov.pl/w bardzo prosty sposób możesz go sprawdzić. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje IKP, a następnie w rozwijanym menu u góry ekranu wybierzesz zakładkę “Recepty”. Po kliknięciu w nią ukaże Ci się lista Twoich recept online, razem z kodami oraz przepisanymi lekami. Taką receptę możesz pobrać w formie PDF po kliknięciu w “Pokaż receptę” i pokazać go w aptece – wtedy farmaceuta zeskanuje kod kreskowy recepty i nie będziesz musiał podawać żadnych dodatkowych informacji. Możesz także spisać kod e-recepty na kartce lub w telefonie – w takim przypadku w momencie realizacji musisz podać farmaceucie zarówno kod recepty, jak i numer PESEL. 

Zgubiony Kod E Recepty
Zgubiony kod e-recepty

Uzyskanie kodu bez Internetowego Konta Pacjenta

Trzeba przyznać, że sprawdzenie informacji o e-recepcie na IKP jest najszybszym sposobem odzyskania kodu recepty. Obecnie nie ma możliwości realizacji e-recepty bez podania kodu, dlatego nie możesz otrzymać swoich leków, przekazując farmaceucie tylko swój kod PESEL. Jeżeli nie posiadasz Internetowego Konta Pacjenta, a nie pamiętasz kodu swojej e-recepty lub zgubiłeś wydruk od lekarza, wygodnym sposobem na jego zdobycie będzie skontaktowanie się telefonicznie lub osobiście z przychodnią, w której recepta internetowa została wystawiona. Pracownicy rejestracji i pielęgniarki są uprawnione do podania tej informacji pacjentom przez telefon. Jeżeli wizyta była umówiona przez portal lub realizowana przez platformę konsultacyjną, zwykle możesz zalogować się na konto, gdzie uzyskasz potrzebne informacje.

W jaki sposób mieć kod e-recepty zawsze przy sobie?

Aby mieć stały wgląd do kodów swoich recept internetowych warto założyć Profil Zaufany, który umożliwia dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. 

Mając IKP możesz również zalogować się w aplikacji mObywatel, dostępnej na telefony z systemem operacyjnym Android i iOS. Aplikacja pozwala na szybki wgląd w recepty. Dodatkowo możesz dzięki niej zrealizować e-receptę bez podawania numeru PESEL w aptece – aby wydać Ci leki, wystarczy, że farmaceuta zeskanuje tylko kod QR. 

e-Konsultacja z Receptą Online Erecepta

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.