Jak zrealizować e-receptę bez podawania numeru PESEL w aptece?

E-recepty są niezwykle wygodnym rozwiązaniem dla pacjentów i personelu medycznego. Co jednak w sytuacji, kiedy nie chcę podawać w aptece swojego numeru PESEL farmaceucie? Czy w takim wypadku zrealizuję e-receptę? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

Tradycyjna realizacja e-recepty

W teorii, aby zrealizować e-receptę wypowiadasz na głos tylko kod e-recepty. Numer PESEL farmaceuta powinien uzyskać z twojego dowodu osobistego. W praktyce wygląda to jednak inaczej – farmaceuta zwykle prosi Cię o podanie słowne zarówno kodu, jak i numeru PESEL. Ten sposób rodzi obawy odnośnie bezpieczeństwa naszych danych osobowych, o czym było głośno pewien czas temu w związku z uchwaleniem RODO. Zrozumiałe jest, że nie każdy z nas może czuć się komfortowo, podając swój PESEL w aptece, kiedy za nami stoi długa kolejka pacjentów i tak naprawdę nie jesteśmy w stanie stwierdzić, kto przysłuchuje się wymawianym przez nas danym.

Bezpieczne przekazanie farmaceucie numeru PESEL

Jeżeli nie chcemy w aptece podawać na głos numeru PESEL, mamy do wyboru kilka opcji. Jedną z nich jest zapisanie go na kartce, razem z kodem e-recepty i pokazanie karteczki farmaceucie podczas realizacji e-recepty. Zamiast karteczki możesz napisać PESEL i kod w notatniku swojego telefonu. Możesz również okazać dokument tożsamości posiadający numer PESEL, na przykład dowód osobisty.

E Recepta Bez Numeru Pesel
E-recepta bez numeru Pesel

Realizacja e-recepty całkowicie bez podawania numeru PESEL

Czy istnieje sposób na to, żeby zrealizować receptę online, tak aby nie podawać w ogóle numeru PESEL? Tak! Możesz to zrobić w prosty sposób, jeżeli posiadasz Internetowe Konto Pacjenta na portalu https://pacjent.gov.pl/. Po zalogowaniu się na IKP kliknij „Moje konto”, a następnie „Edytuj swoje dane”. Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać e-receptę w pliku PDF. Podczas realizacji pokaż farmaceucie e-receptę na ekranie swojego telefonu, żeby mógł zeskanować kod kreskowy. W ten sposób od razu ma on dostęp do Twoich leków i nie musisz dodatkowo podawać numeru PESEL. Podobna sytuacja ma miejsce również w przypadku papierowego wydruku informacyjnego, który możesz otrzymać od swojego lekarza.

Kolejną metodą na to, aby dokonać realizacji e-recepty bez podawania numeru PESEL, jest zainstalowanie aplikacji mObywatel. Aplikacja ta jest połączona z Twoim Internetowym Kontem Pacjenta – dzięki temu możesz szybko znaleźć swoją e-receptę i pokazać ją farmaceucie.

Jeżeli nie chcesz podawać swojego numeru PESEL na głos farmaceucie, istnieje kilka sposobów, za pomocą których przekażesz go w inny sposób. Dzięki nim Twoje dane będą bezpieczne i możesz mieć pewność, że nie zostaną wykorzystane przez osoby trzecie. 

e-Konsultacja z Receptą Online Erecepta

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.