Receptomat | e-Konsultacja z Receptą Online
e-Konsultacja z Receptą Online

Escapelle

Wypełnij wywiad medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Skonsultuj się z Lekarzem

Receptomat

Escapelle

Najważniejsze informacje:

  • Tabletka Escapelle to hormonalna antykoncepcja awaryjna stosowana do 72 h po stosunku płciowym bez zabezpieczenia.
  • Działanie leku Escapelle 1500 opiera się na zahamowaniu owulacji, co ma zapobiec zapłodnieniu i zajściu w ciążę. 
  • To lek określany jako "tabletka dzień po", dostępny wyłącznie na receptę.

Potrzebujesz „tabletki PO” po stosunku bez zabezpieczenia? Sięgnij po antykoncepcję awaryjną z lekiem Escapelle, by skutecznie uniknąć nieplanowanej ciąży. Dowiedz się więcej o leku z opisu i ulotki poniżej. Umów się na e-konsultację ze specjalistą i zamów e-receptę na Escapelle na receptomat.pl.

postać / dawka
1500 mcg (1,5 mg), tabletka
substancja czynna
lewonorgestrel (levonorgestrel)
dostępność
lek na receptę
zastosowanie / wskazania
antykoncepcja awaryjna, tabletka „dzień po”
podmiot odpowiedzialny
Gedeon Richter Plc., 1103 Budapeszt, Gyömrői út 19-21, Węgry

Informacje o leku - do pobrania:

  • Escapelle - ulotka (pdf) dla pacjenta - pobierz

  • Escapelle - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) - pobierz

Spis treści

Ile kosztuje lek Escapelle? Cena, refundacja

Lek nie jest objęty refundacją, koszt tej tabletki "dzień po" może różnić się nieznacznie w różnych aptekach. 

Tabletka Escapelle - cena leku waha się od 55 do ok. 70 zł.

Cena w przyszłości może ulec zmianie.

Escapelle - jak działa, na co i dla kogo

Lek z lewonorgestrelem Escapelle w dawce 1500 mcg to preparat zaliczany do kategorii „tabletek po”, określanych także jako „pigułka po” lub „tabletka dzień po”. Jest to metoda antykoncepcyjna, która pozwala zapobiegać zajściu w ciążę w ciągu 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku płciowym. To tabletka awaryjna zapobiegająca zapłodnieniu, którą kobieta może zastosować w sytuacjach awaryjnych. Należą do nich przypadki, kiedy stosunek odbył się bez zabezpieczenia lub w przypadku niepowodzenia zastosowanej metody antykoncepcyjnej.

Sprawdź opinie pacjentów o Escapelle.

W jakich sytuacjach można przyjmować tabletkę "dzień po" Escapelle? Wskazania do stosowania leku

Tabletka jest przeznaczona do stosowania w nagłych przypadkach, w czasie do 72 godzin (3 dni) po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w sytuacji, kiedy stale stosowana metoda antykoncepcji okazała się nieskuteczna. Dotyczy to także przypadków, gdy sposoby zapobiegania ciąży zostały zastosowane nieprawidłowo, np. gdy:

  • prezerwatywę zastosowano w niewłaściwy sposób lub zsunęła się podczas stosunku
  • krążek antykoncepcyjny lub kapturek pękł, zmienił pozycję, został zniszczony lub usunięty w nieodpowiednim momencie
  • podczas stosunku przerywanego penis został wycofany z pochwy zbyt późno (wytrysk nastąpił w pochwie lub na zewnętrzne narządy płciowe).

Jak działa tabletka awaryjna Escapelle? Jak działa lewonorgestrel?

Lek zawiera syntetyczny hormon o nazwie lewonorgestrel – substancję czynną w dawce 1500 mikrogramów. Prawdopodobny mechanizm działania lewonorgestrelu opiera się na dwóch metodach zapobiegania zapłodnieniu. Uważa się, że Escapelle 1500 działa z jednej strony poprzez hamowanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki, czyli zapobiega owulacji. Z drugiej strony jej działanie opiera się na uniemożliwieniu zapłodnienia uwolnionej już przez jajniki komórki jajowej.

Tabletka leku Escapelle 1500 a zapobieganie ciąży. Czy Escapelle wzięta po owulacji jest skuteczna?

Substancja czynna lewonorgestrel zapobiega owulacji i zapłodnieniu pod warunkiem, że stosunek płciowy odbył się w okresie przedowulacyjnym. To moment w cyklu miesiączkowym, kiedy zapłodnienie jest najbardziej prawdopodobne. Uważa się także, że inny mechanizm działania zapobiega przemieszczaniu się zapłodnionej komórki jajowej do macicy i utrudnia implantację.

Lek Escapelle nie jest skuteczny, gdy kobieta jest już w ciąży lub gdy proces implantacji komórki jajowej już się rozpoczął. Także gdy doszło do stosunku bez skutecznego zabezpieczenia po przyjęciu tego leku hormonalnego, może pojawić się ryzyko zajścia w ciążę.

Escapelle 1500 - zamienniki

Inne hormonalne tabletki awaryjne dostępne na receptę to m.in.: ellaOne.

Escapelle – skład leku

Lewonorgestrel jest substancją czynną leku. Każda tabletka zawiera 1500 mikrogramów lewonorgestrelu.

Pozostałe składniki to: skrobia ziemniaczana, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, talk, laktoza jednowodna.

Jak stosować antykoncepcyjny lek awaryjny Escapelle? Dawkowanie

Lek stosuje się doustnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Opakowanie zawiera jedną tabletkę, którą należy przyjąć niezwłocznie w ciągu 72 godzin po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub gdy stosowane metody antykoncepcji były nieskuteczne. Największą skuteczność uzyskuje się zażywając tabletkę w ciągu pierwszych 12 godzin po stosunku.

Pigułkę PO Escapelle można przyjmować w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego. Przed przyjęciem tabletki kobieta powinna jednak upewnić się, że nie jest w ciąży oraz nie ma podejrzeń, że mogło dojść do zapłodnienia wcześniej.

Tabletkę należy połknąć w całości i popić wodą.

Jeśli z jakiegoś powodu w ciągu 3 godzin od przyjęcia tabletki wystąpią wymioty, wówczas zaleca się przyjęcie kolejnej tabletki.

Jak często można stosować „tabletkę po” Escapelle?

To lek hormonalny na receptę, który jest przeznaczony do stosowania wyłącznie w przypadkach nagłych, w awaryjnych sytuacjach. Nie może być traktowany jako regularna metoda antykoncepcji. Kobieta zażywająca tabletki Escapelle częściej niż raz w miesiącu (czyli częściej niż raz w jednym cyklu miesiączkowym) powinna liczyć się z ich słabszym działaniem antykoncepcyjnym. Co więcej, zwiększa się także ryzyko rozregulowania cyklu miesiączkowego. Jeśli kobieta stosująca regularną metodę antykoncepcji chce mieć pewność, że w pozostałych momentach cyklu ochrona przed ciążą działa prawidłowo, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Jak długo tabletka chroni przed zajściem w ciążę? Escapelle - jak długo działa w organizmie?

Lek Escapelle stosowany jest w sytuacjach awaryjnych, zapobiegając zapłodnieniu po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Należy pamiętać, że jeśli kobieta nie stosuje długoterminowych metod antykoncepcyjnych, wówczas kolejny stosunek płciowy po wzięciu tabletki jest obarczony ryzykiem zajścia w ciążę. W takich sytuacjach należy zabezpieczyć się przed zapłodnieniem poprzez stosowanie prezerwatywy lub kapturka naszyjkowego jednocześnie ze środkami plemnikobójczymi.

Escapelle – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Escapelle 1500 jeżeli pacjentka ma uczulenie na lewonorgestrel lub inny składnik tego preparatu.

Przed przyjęciem tabletki Escapelle należy omówić z lekarzem następujące sytuacje i rozważyć, czy lek Escapelle będzie odpowiedni:

  • Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia. Lek nie jest tabletką wczesnoporonną i nie zapobiegnie dalszemu rozwojowi ciąży, jeśli doszło już do owulacji i zapłodnienia.
  • Jeżeli krwawienie miesiączkowe opóźnia się o ponad 5 dni lub występuje nietypowo skąpe lub obfite krwawienie w dniu spodziewanej miesiączki.
  • Jeżeli od niezabezpieczonego stosunku minęło więcej niż 72 godziny w tym samym cyklu miesiączkowym.

Nie jest zalecane przyjmowanie leku Escapelle 1500 jeżeli u pacjentki:

  • występuje choroba jelita cienkiego (np. choroba Leśniowskiego-Crohna), która hamuje wchłanianie leku i wpływa na jej skuteczność,
  • występują ciężkie zaburzenia czynności wątroby,
  • w przeszłości wystąpiła ciąża pozamaciczna,
  • występowało zapalenie jajowodów.

Interakcja z innymi lekami

Składniki równolegle stosowanych leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje, bo może wpływać na ich wchłanianie i skuteczność działania. Jest to szczególnie ważne w przypadku leków antykoncepcyjnych. Dlatego należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie lub ostatnio stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty. 

Należy wiedzieć, że niektóre leki mogą hamować skuteczne działanie leku Escapelle 1500. Poniżej wymieniono leki, których stosowanie w ciągu ostatnich 4 tygodni może wpływać na skuteczność tabletki Escapelle:

  • barbiturany i inne leki zalecane w leczeniu padaczki;
  • niektóre leki zalecane w leczeniu gruźlicy;
  • niektóre leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV;
  • niektóre leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych;
  • leki ziołowe zawierające ziele dziurawca zwyczajnego.

Stosowanie w ciąży

Nie należy stosować leku Escapelle w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, nie ma dowodów na to, aby lek wywierał szkodliwy wpływ na płód. Lekarz jednak będzie chciał sprawdzić, czy nie jest to ciąża pozamaciczna. To szczególnie ważne w przypadku występowania w przeszłości ciąży pozamacicznej lub w przypadku wystąpienia silnego bólu brzucha po przyjęciu tabletki.

Escapelle przy karmieniu piersią

Warto wiedzieć, że substancja czynna leku przenika do mleka kobiecego. Tabletkę można przyjąć bezpośrednio po karmieniu piersią, a następnie przez 8 godzin kobieta nie powinna karmić dziecka, a po przyjęciu tabletki odciągała mleko z piersi laktatorem i nie podawać go dziecku. 

Escapelle - skutki uboczne

Tak jak każdy lek, także ten może powodować pojawienie się skutków ubocznych. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego się one pojawią. 

Bardzo częste działania niepożądane Escapelle 1500 (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentek):

  • nudności;
  • do czasu wystąpienia następnego krwawienia miesiączkowego mogą występować nieregularne krwawienia śródcykliczne;
  • ból podbrzusza;
  • uczucie zmęczenia;
  • ból głowy.

Często występujące skutki uboczne leku (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentek):

  • wymioty (w przypadku wystąpienia wymiotów w ciągu 3 godzin od przyjęcia tabletki, należy zażyć kolejną tabletkę);
  • inne niż zwykle krwawienie miesiączkowe; u większości kobiet pojawia się prawidłowe krwawienie miesiączkowe, jednak w niektórych przypadkach może ono wystąpić wcześniej lub później; mogą wystąpić także plamienia śródcykliczne lub nieregularne krwawienia;
  • tkliwość piersi, biegunka, zawroty głowy.

Bardzo rzadkie działania niepożądane leku Escapelle (mogą pojawić się nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentek):

  • wysypka,
  • pokrzywka,
  • świąd,
  • obrzęk twarzy,
  • bolesne miesiączki,
  • ból w okolicy miednicy.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Tabletka Escapelle 1500 powinna być przechowywana w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ) :

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie dotyczące leku Escapelle 1500.

Escapelle bez recepty - jak jest dostępność leku?

Ta "tabletka dzien po" Escapelle jest dostępna wyłącznie na receptę po konsultacji lekarskiej.

Antykoncepcja awaryjna – tabletka Escapelle czy ellaOne? Która lepsza?

Lek Escapelle, podobnie jak ellaOne, to jedna z niewielu dostępnych na polskim rynku metod antykoncepcji awaryjnej. Produkt przeznaczony jest do stosowania przez kobiety, które chcą zapobiec zapłodnieniu po stosunku, który odbył się bez zabezpieczenia lub gdy stosowane stale środki antykoncepcyjne zawiodły. Dla skuteczności działania Escapelle kluczowe jest jak najszybsze przyjęcie tabletki, maksymalnie do 72 godzin po stosunku. Oba leku zapobiegają owulacji, co ma uchronić przed zajściem w ciążę. Tabletkę ellaOne może zażyć do 5 dni od stosunku płciowego bez zabezpieczenia.

Czy ten lek antykoncepcyjny chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Pigułka Escapelle pomaga zapobiegać zajściu w ciążę, ale nie chroni przed żadną chorobą przenoszoną drogą płciową ani przed wirusem HIV. Jedyną skuteczną metodą zabezpieczającą przed chorobami przenoszonymi drogą płciową są prezerwatywy.

Escapelle - skuteczność. Czy tabletka awaryjna „PO” jest skuteczna?

Tabletki antykoncepcyjne Escapelle zapobiegają zajściu w ciążę w 84%, gdy zostaną przyjęte w czasie 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Ważne, by przyjąć lek jak najszybciej po stosunku, wówczas jego skuteczność jest większa. Nie zapobiegnie on ciąży w każdym przypadku, jednak zaleca się, aby przyjmować go najlepiej w czasie pierwszych 12 godzin po stosunku bez zabezpieczenia, niż zwlekać z wzięciem tabletki i zastosować ją dopiero trzeciego dnia.

Producenci leku zalecają, aby po około 3 tygodniach od przyjęcia tabletki Escapelle 1500 kobieta udała się na wizytę kontrolną do lekarza ginekologa. Pozwala to upewnić się, że działanie leku było skuteczne i nie doszło do rozwoju ciąży.

Czy Escapelle to tabletka aborcyjna, poronna?

Nie, Escapelle 1500 to lek antykoncepcji awaryjnej (tzw. "tabletka 72 po"), który ma zapobiegać zajściu w ciążę i może być stosowany w sytuacjach awaryjnych. Jeśli kobieta podejrzewa, że jest w ciąży, lek Escapelle nie zakończy ciąży, ponieważ nie jest tabletką aborcyjną.

Escapelle a okres. Ile spóźnia się okres po zażyciu tabletki dzień po?

Okres po Escapelle powinien pojawić się w tym samym momencie co zwykłe. Zastosowanie tabletki "dzień po" nie powoduje zmiany terminu okresu i powinien pojawić się on prawidłowo. Jednym z często występujących skutków ubocznych jest nieznacznie przesunięcie okresu. Wówczas krwawienie miesiączkowe opóźnia się lub rozpoczyna wcześniej. Jeżeli nie pojawi się on w ciągu 5 dni od właściwego terminu, wówczas kobieta powinna skonsultować się z lekarzem i sprawdzić, czy lek był skuteczny i czy przyczyną nie jest zajście w ciążę. 

Escapelle a alkohol

Czy alkohol wpływa na działanie leku? Tak, może mieć wpływ na wchłanianie tabletki Escapelle 1500, a więc także na jej skuteczność.

Plamienia i krwawienia po Escapelle

Do czasu wystąpienia następnego krwawienia miesiączkowego mogą pojawiać się nieregularne plamienia lub krwawienia śródcykliczne. Jeśli pojawią się lub w tym czasie występuje nietypowe krwawienie, warto skonsultować się z lekarzem. 

Inne popularne tabletki "dzień po":