Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Escapelle

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Escapelle

escapellePotrzebujesz „tabletki PO” po stosunku bez zabezpieczenia? Sięgnij po antykoncepcję awaryjną z lekiem Escapelle, by skutecznie uniknąć nieplanowanej ciąży. Dowiedz się więcej o leku z opisu i ulotki poniżej. Umów się na e-konsultację ze specjalistą i zamów e-receptę na Escapelle na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Escapelle 1500 mikrogramów:

  • nazwa: Escapelle®
  • dawka: 1500 mcg (1,5 mg)
  • postać: tabletka
  • substancja czynna: lewonorgestrel (levonorgestrel)
  • dostępne wielkości opakowań: 1500 mcg (1 tabl.)
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: antykoncepcja awaryjna > tabletka „dzień po”

Tabletka Escapelle - antykoncepcja awaryjna stosowana do 72 h po stosunku

Lek z lewonorgestrelem Escapelle w dawce 1500 mcg to preparat zaliczany do kategorii „tabletek po”, określanych także jako „pigułka po” lub „tabletka dzień po”. Jest to metoda antykoncepcyjna, która pozwala zapobiegać zajściu w ciążę w ciągu 72 godzin po stosunku płciowym. To tabletka awaryjna zapobiegająca zapłodnieniu, którą kobieta może zastosować w sytuacjach awaryjnych. Należą do nich przypadki, kiedy stosunek odbył się bez zabezpieczenia lub gdy stosowana metoda antykoncepcji okazała się nieskuteczna.

Antykoncepcja awaryjna – tabletka Escapelle

Lek Escapelle, podobnie jak EllaOne, to jedna z niewielu dostępnych na polskim rynku metod antykoncepcji awaryjnej. Produkt przeznaczony jest do stosowania przez kobiety, które chcą zapobiec zapłodnieniu po stosunku, który odbył się bez zabezpieczenia lub gdy stosowane stale środki antykoncepcyjne zawiodły. Dla skuteczności działania Escapelle kluczowe jest jak najszybsze przyjęcie tabletki, maksymalnie do 72 godzin po stosunku.

Tabletka Escapelle jest dostępna wyłącznie z przepisu lekarza, lek wydawany jest na receptę po konsultacji lekarskiej.

Jak działa tabletka awaryjna Escapelle? Skład leku

Lek zawiera syntetyczny hormon o nazwie lewonorgestrel – substancję czynną w dawce 1500 mikrogramów. Prawdopodobny mechanizm działania lewonorgestrelu opiera się na dwóch metodach zapobiegania zapłodnieniu. Uważa się, że Escapelle 1500 działa z jednej strony poprzez hamowanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki, czyli zapobiega owulacji. Z drugiej strony jej działanie opiera się na uniemożliwieniu zapłodnienia uwolnionej już przez jajniki komórki jajowej.

W jakich sytuacjach można przyjmować antykoncepcję awaryjną Escapelle? Wskazania do stosowania leku

Tabletka jest przeznaczona do stosowania w nagłych przypadkach, w czasie do 72 godzin (3 dni) po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w sytuacji, kiedy stale stosowana metoda antykoncepcji okazała się nieskuteczna. Dotyczy to także przypadków, gdy sposoby zapobiegania ciąży zostały zastosowane nieprawidłowo, np. gdy:

  • prezerwatywę zastosowano w niewłaściwy sposób lub zsunęła się podczas stosunku
  • krążek antykoncepcyjny lub kapturek pękł, zmienił pozycję, został zniszczony lub usunięty w nieodpowiednim momencie
  • podczas stosunku przerywanego penis został wycofany z pochwy zbyt późno (wytrysk nastąpił w pochwie lub na zewnętrzne narządy płciowe).

Czy ten lek antykoncepcyjny chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Pigułka Escapelle pomaga zapobiegać zajściu w ciążę, ale nie chroni przed żadną chorobą przenoszoną drogą płciową ani przed wirusem HIV. Jedyną skuteczną metodą zabezpieczającą przed chorobami przenoszonymi drogą płciową są prezerwatywy.

Czy tabletka awaryjna „PO” jest skuteczna?

Tabletki antykoncepcyjne Escapelle zapobiegają zajściu w ciążę w 84%, gdy zostaną przyjęte w czasie 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Ważne, by przyjąć lek jak najszybciej po stosunku, wówczas jego skuteczność jest większa. Nie zapobiegnie on ciąży w każdym przypadku, jednak zaleca się, aby przyjmować go najlepiej w czasie pierwszych 12 godzin po stosunku bez zabezpieczenia, niż zwlekać z wzięciem tabletki i zastosować ją dopiero trzeciego dnia.

Producenci leku zalecają, aby po około 3 tygodniach od przyjęcia tabletki Escapelle 1500 kobieta udała się na wizytę kontrolną do lekarza ginekologa. Pozwala to upewnić się, że działanie leku było skuteczne i nie doszło do rozwoju ciąży.

Tabletka Escapelle 1500 a zapobieganie ciąży

Substancja czynna lewonorgestrel zapobiega owulacji i zapłodnieniu pod warunkiem, że stosunek płciowy odbył się w okresie przedowulacyjnym. To moment w cyklu miesiączkowym, kiedy zapłodnienie jest najbardziej prawdopodobne. Uważa się także, że inny mechanizm działania zapobiega przemieszczaniu się zapłodnionej komórki jajowej do macicy i utrudnia implantację.

Lek Escapelle nie jest skuteczny, gdy kobieta jest już w ciąży lub gdy proces implantacji komórki jajowej już się rozpoczął. Także gdy doszło do stosunku bez skutecznego zabezpieczenia po przyjęciu tego leku hormonalnego, może pojawić się ryzyko zajścia w ciążę.

Jak stosować antykoncepcyjny lek awaryjny Escapelle? Dawkowanie

Lek stosuje się doustnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Opakowanie zawiera jedną tabletkę, którą należy przyjąć niezwłocznie w ciągu 72 godzin po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub gdy stosowane metody antykoncepcji były nieskuteczne. Największą skuteczność uzyskuje się zażywając tabletkę w ciągu pierwszych 12 godzin po stosunku.

Pigułkę PO Escapelle można przyjmować w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego. Przed zastosowaniem kobieta powinna jednak upewnić się, że nie jest w ciąży oraz nie ma podejrzeń, że mogło dojść do zapłodnienia wcześniej.

Tabletkę należy połknąć w całości i popić wodą.

Jeśli z jakiegoś powodu w ciągu 3 godzin od zażycia leku pojawią się wymioty, wówczas zaleca się przyjęcie kolejnej tabletki.

Jak często można stosować „tabletkę po” Escapelle?

To lek hormonalny na receptę, który jest przeznaczony do stosowania wyłącznie w przypadkach nagłych, w awaryjnych sytuacjach. Nie może być traktowany jako regularna metoda antykoncepcji. Kobieta zażywająca tabletki Escapelle częściej niż raz w miesiącu (czyli częściej niż raz w jednym cyklu miesiączkowym) powinna liczyć się z ich słabszym działaniem antykoncepcyjnym. Co więcej, zwiększa się także ryzyko rozregulowania cyklu miesiączkowego. Być mieć pewność, że w pozostałych momentach cyklu długotrwale stosowana antykoncepcja działa prawidłowo i chroni przed zajściem w ciążę, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Jak długo tabletka chroni przed zajściem w ciążę?

Lek Escapelle stosowany jest w sytuacjach awaryjnych, zapobiegając zapłodnieniu po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Należy pamiętać, że jeśli kobieta nie stosuje długoterminowych metod antykoncepcyjnych, wówczas kolejny stosunek płciowy po wzięciu tabletki jest obarczony ryzykiem zajścia w ciążę. W takich sytuacjach należy zabezpieczyć się przed zapłodnieniem poprzez stosowanie prezerwatywy lub kapturka naszyjkowego jednocześnie ze środkami plemnikobójczymi.

Czy Escapelle to tabletka aborcyjna?

Nie, Escapelle 1500 to lek antykoncepcji awaryjnej, który ma zapobiegać zajściu w ciążę i może być stosowany w sytuacjach awaryjnych. Jeśli kobieta podejrzewa, że jest w ciąży, lek Escapelle nie zakończy ciąży, ponieważ nie jest tabletką aborcyjną.

Opis produktu – ulotka leku Escapelle 1500 mikrogramów

Podobne leki: