Sprawdź czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych niesie za sobą realne ryzyko zakrzepicy?

Sprawdź czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych niesie za sobą realne ryzyko zakrzepicy?
Stworzenie tabletek antykoncepcyjnych to niewątpliwie jedno z największych osiągnięć medycyny. Dzięki nim wiele kobiet na całym świecie może świadomie zaplanować rodzinę. Mogą one jednak spowodować wystąpienie pewnych działań niepożądanych. Jednym z bardziej znanych jest zakrzepica. Dowiedź się, czy tabletki antykoncepcyjne faktycznie zwiększają ryzyko jej wystąpienia!
Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne
Tabletki antykoncepcyjne to preparaty hormonalne zawierające żeńskie hormony płciowe. Do działań niepożądanych związanych z ich przyjmowaniem należy m.in.:
- zakrzepica żylna, rzadziej tętnicza,
- obniżenie nastroju,
- bóle głowy, migreny,
- wahania masy ciała,
- trądzik, pogorszenie stanu cery,
- nadciśnienie, tachykardia, zaburzenia rytmu serca.
To tylko niektóre z nich. Oczywiście nie ujawniają się one u każdej kobiety. Starannie przeprowadzony wywiad dotyczący schorzeń współistniejących, przyjmowanych leków oraz chorobowej historii rodziny, pozwala lekarzowi ginekologowi na wybór optymalnej metody antykoncepcji. Należy pamiętać o tym, że tabletki antykoncepcyjne różnią się między sobą składem substancji oraz ich dawką. Preparaty te są dobierane metodą prób i błędów. Dlatego, jeśli przyjmujesz te środki i zauważyłaś wystąpienie jakichkolwiek działań niepożądanych, koniecznie zgłoś je swojemu lekarzowi, który będzie mógł zaproponować Ci inną metodę antykoncepcji.
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne a zakrzepica
Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne to preparaty złożone z pochodnej estrogenu i progesteronu. Już od poprzedniego wieku wiadomo, że ich stosowanie wiąże się ze zwiększony ryzykiem wystąpienia zakrzepicy żylnej, a nawet tętniczej. Jest ono szczególnie wysokie w trakcie pierwszych 3 miesięcy stosowania. Ryzyko tego powikłania jest szczególnie duże u kobiet, które cierpią na nadkrzepliwość wrodzoną lub nabytą, palą papierosy, są otyłe oraz ukończyły 35 rok życia. Wszystko za sprawą komponenty estrogenowej, która ma bezpośredni wpływ na równowagę układu krzepnięcia. Co ciekawe, udowodniono, że starsze środki antykoncepcyjne, które zawierały wyższą dawkę estrogenów, częściej powodowały wystąpienie zakrzepicy. Kobiety narażone na zwiększone ryzyko doświadczenia tego powikłania, powinny korzystać z innych metod antykoncepcji np. tabletek jednoskładnikowych.
Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne a zakrzepica
Tabletki jednoskładnikowe, nazywane również minitabletką, zawierają pochodną progesteronu. Z racji tego, że nie mają w swoim składzie pochodnej estrogenu nie zwiększają ryzyka zakrzepicy. Ta metoda antykoncepcji jest szczególnie często polecana kobietom, które palą papierosy i/lub ukończyły 35 rok życia. Tabletki jednoskładnikowe mogą stosować pacjentki cierpiące na otyłość oraz mające predyspozycje genetyczne lub nabyte do zakrzepicy.
Jak rozpoznać zakrzepicę?
Zakrzepy najczęściej powstają w żyłach głębokich kończyn dolnych. Do charakterystycznych objawów należy ból w trakcie chodzenia oraz zaczerwienienie i obrzęk łydki. Fragment zakrzepu może ulec urwaniu i przemieścić się z prądem krwi wywołując zatorowość płucną. Dolegliwości takie jak: duszność, krwioplucie, kaszel oraz ból w klatce piersiowej sugerują to powikłanie.
Tabletki antykoncepcyjne to niezwykle skuteczna metoda zapobiegająca niechcianej ciąży. Jednak jak każda substancja stosowana w medycynie, również one mogą spowodować wystąpienie pewnych skutków ubocznych. Jednym z nich jest zakrzepica. Na szczęście kobiety ze zwiększonym ryzykiem tego powikłania mogą korzystać bezpiecznie z innych preparatów zapobiegających niechcianej ciąży.
Podobne wpisy o antykoncepcji hormonalnej:
Warto wiedzieć
- Owulacja – co to jest, objawy, kiedy występuje, ile trwa
- Jak opóźnić okres? Jak przesunąć miesiączkę?
- Jak przyspieszyć okres? Jak wywołać spóźniającą się miesiączkę?
- Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne. Jakie i kiedy mogą wystąpić?
- Dni płodne – kiedy są, jak obliczyć, objawy
- Test ciążowy – jak działa, rodzaje, kiedy zrobić
- Czy tabletki antykoncepcyjne działają od pierwszego dnia ich stosowania? Sprawdź!
- Sprawdź 5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej
- Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych – poznaj środki dwuskładnikowe i jednoskładnikowe
- Jak stosować tabletki antykoncepcyjne? Sprawdź co jest ważne
- Co może osłabić skuteczność tabletki antykoncepcyjnej? Sprawdź czynniki
- 3 kroki przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej
- Fakty i mity na temat antykoncepcji – rozwiewamy wątpliwości
- Antykoncepcja hormonalna tylko, żeby uniknąć ciąży? Na jakie choroby jest stosowana?
- Nowe tabletki antykoncepcyjne – co może wskazywać, że są do mnie źle dopasowane?
- Wpływ antykoncepcji hormonalnej na libido. Jak podnieść?
- Tabletki antykoncepcyjne kiedyś i dziś – sprawdź co się zmieniło
- 5 błędów, które popełniają kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną
- O co zapyta Cię ginekolog przed przepisaniem tabletek antykoncepcyjnych?
- Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża – czy wpływa na płodność i kiedy przestają działać?