Sprawdź czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych niesie za sobą realne ryzyko zakrzepicy?

Stworzenie tabletek antykoncepcyjnych to niewątpliwie jedno z największych osiągnięć medycyny. Dzięki nim wiele kobiet na całym świecie może świadomie zaplanować rodzinę. Mogą one jednak spowodować wystąpienie pewnych działań niepożądanych. Jednym z bardziej znanych jest zakrzepica. Dowiedź się, czy tabletki antykoncepcyjne faktycznie zwiększają ryzyko jej wystąpienia!

Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne

Tabletki antykoncepcyjne to preparaty hormonalne zawierające żeńskie hormony płciowe. Do działań niepożądanych związanych z ich przyjmowaniem należy m.in.:

  • zakrzepica żylna, rzadziej tętnicza,
  • obniżenie nastroju,
  • bóle głowy, migreny,
  • wahania masy ciała,
  • trądzik, pogorszenie stanu cery,
  • nadciśnienie, tachykardia, zaburzenia rytmu serca.

To tylko niektóre z nich. Oczywiście nie ujawniają się one u każdej kobiety. Starannie przeprowadzony wywiad dotyczący schorzeń współistniejących, przyjmowanych leków oraz chorobowej historii rodziny, pozwala lekarzowi ginekologowi na wybór optymalnej metody antykoncepcji. Należy pamiętać o tym, że tabletki antykoncepcyjne różnią się między sobą składem substancji oraz ich dawką. Preparaty te są dobierane metodą prób i błędów. Dlatego, jeśli przyjmujesz te środki i zauważyłaś wystąpienie jakichkolwiek działań niepożądanych, koniecznie zgłoś je swojemu lekarzowi, który będzie mógł zaproponować Ci inną metodę antykoncepcji.

Tabletki Antykoncepcyjne A Ryzyko Zakrzepicy
Tabletki antykoncepcyjne a ryzyko zakrzepicy

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne a zakrzepica

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne to preparaty złożone z pochodnej estrogenu i progesteronu. Już od poprzedniego wieku wiadomo, że ich stosowanie wiąże się ze zwiększony ryzykiem wystąpienia zakrzepicy żylnej, a nawet tętniczej. Jest ono szczególnie wysokie w trakcie pierwszych 3 miesięcy stosowania. Ryzyko tego powikłania jest szczególnie duże u kobiet, które cierpią na nadkrzepliwość wrodzoną lub nabytą, palą papierosy, są otyłe oraz ukończyły 35 rok życia. Wszystko za sprawą komponenty estrogenowej, która ma bezpośredni wpływ na równowagę układu krzepnięcia. Co ciekawe, udowodniono, że starsze środki antykoncepcyjne, które zawierały wyższą dawkę estrogenów, częściej powodowały wystąpienie zakrzepicy. Kobiety narażone na zwiększone ryzyko doświadczenia tego powikłania, powinny korzystać z innych metod antykoncepcji np. tabletek jednoskładnikowych.

Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne a zakrzepica

Tabletki jednoskładnikowe, nazywane również minitabletką, zawierają pochodną progesteronu. Z racji tego, że nie mają w swoim składzie pochodnej estrogenu nie zwiększają ryzyka zakrzepicy. Ta metoda antykoncepcji jest szczególnie często polecana kobietom, które palą papierosy i/lub ukończyły 35 rok życia. Tabletki jednoskładnikowe mogą stosować pacjentki cierpiące na otyłość oraz mające predyspozycje genetyczne lub nabyte do zakrzepicy.

Jak rozpoznać zakrzepicę?

Zakrzepy najczęściej powstają w żyłach głębokich kończyn dolnych. Do charakterystycznych objawów należy ból w trakcie chodzenia oraz zaczerwienienie i obrzęk łydki. Fragment zakrzepu może ulec urwaniu i przemieścić się z prądem krwi wywołując zatorowość płucną. Dolegliwości takie jak: duszność, krwioplucie, kaszel oraz ból w klatce piersiowej sugerują to powikłanie.

Tabletki antykoncepcyjne to niezwykle skuteczna metoda zapobiegająca niechcianej ciąży. Jednak jak każda substancja stosowana w medycynie, również one mogą spowodować wystąpienie pewnych skutków ubocznych. Jednym z nich jest zakrzepica. Na szczęście kobiety ze zwiększonym ryzykiem tego powikłania mogą korzystać bezpiecznie z innych preparatów zapobiegających niechcianej ciąży.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.