Fakty i mity na temat antykoncepcji – rozwiewamy wątpliwości

Antykoncepcja jest powszechnie stosowana przez pary na całym świecie. Ze względu na jej popularność pojawiło się wiele różnych, czasami szokujących informacji – niektóre z nich są prawdziwe, jednak pokaźna część nie ma pokrycia w rzeczywistości. Dowiedz się, jakie są powszechne fakty i mity o antykoncepcji.

Fakty I Mity O Antykoncepcji Hormonalnej
Fakty i mity o antykoncepcji hormonalnej

Czy stosunek przerywany może być formą antykoncepcji?

Stosunek przerywany polega na wycofaniu penisa z pochwy partnerki tuż przed ejakulacją. W teorii powinno to zapobiegać dostawaniu się plemników do dróg rodnych kobiety i chronić przed zapłodnieniem. Prawda jest jednak inna. Na długo przed wytryskiem może wydzielać się preejakulat, czyli płyn podobny do spermy, zawierający plemniki. Zakończenie stosunku przed ejakulacją nie chroni więc przed ciążą, ponieważ plemniki w preejakulacie są tak samo zdolne do zapłodnienia, jak plemniki w spermie.

Czy antykoncepcja hormonalna powoduje raka?

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej nieznacznie zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi, szyjki macicy i wątroby, ale głównie u kobiet stosujących antykoncepcję długotrwale (minimum 5 lat). Ryzyko zachorowania na raka piersi jest jedynie 1,1 razy wyższe niż w populacji kobiet niestosujących tabletek. Dla porównania palenie papierosów przez kobiety zwiększa ryzyko raka płuc średnio 5-krotnie. Z drugiej strony badania wykazały, że tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko raka trzonu macicy, jajnika i jelita grubego. Antykoncepcja hormonalna działa zatem również profilaktycznie, chroniąc przed wymienionymi nowotworami tym skuteczniej, im dłużej jest stosowana.

Czy antykoncepcja awaryjna to aborcja?

Antykoncepcja awaryjna, popularnie zwana tabletką „dzień po”, jest stosowana w profilaktyce ciąży, kiedy współżyłaś bez zabezpieczenia lub to zabezpieczenie zawiodło (na przykład pękła prezerwatywa). Na przestrzeni lat pojawiło się na jej temat wiele nieprawdziwych informacji, wynikających głównie z mylenia jej z tabletką wczesnoporonną czy pigułkami wywołującymi aborcję.

Czy stosowanie “antykoncepcji po” to aborcja? Prześledźmy najpierw, w jaki sposób działa taka tabletka. Zawiera ona lewonorgestrel, który hamuje uwalnianie hormonu luteinizującego z podwzgórza. Dzięki temu nie pozwala na uwolnienie komórki jajowej i dojście do zapłodnienia. Z drugiej strony składnik ten nie jest w stanie przerwać rozwijania się zagnieżdżonego już zarodka, a więc nie ma zdolności przerwania rozpoczętej ciąży. Antykoncepcja awaryjna nie może być zatem traktowana jako metoda aborcji.

Tabletki antykoncepcyjne a spadek libido

Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych może się zdarzyć, że będziesz odczuwała mniejszy popęd seksualny. Często pojawia się na początku stosowania tabletek, a po 3-4 opakowaniach mija. Jeżeli spadek libido utrzymuje się dłużej lub jest wyjątkowo dokuczliwy, może być konieczna zmiana tabletek na preparat o mniejszym prawdopodobieństwie wystąpienia tego skutku ubocznego.

Antykoncepcja hormonalna a tycie

Prawidłowo dobrana antykoncepcja hormonalna nie powinna powodować przybierania na wadze. Jeżeli zauważysz tycie podczas stosowania tabletek, skontaktuj się z lekarzem – może być konieczna zmiana preparatu antykoncepcyjnego. Dobranie odpowiednich tabletek niewywołujących efektów ubocznych jest istotne nie tylko ze względu na samopoczucie kobiety, ale również ze względu na to, że u kobiet otyłych antykoncepcja może być mniej skuteczna.

Antykoncepcja a karmienie piersią – czy po porodzie potrzebuję zabezpieczenia?

Okres poporodowy jest nie tylko wyjątkowym czasem dla świeżo upieczonych rodziców, ale również dla twojego organizmu. W wyniku karmienia piersią wzrasta stężenie prolaktyny we krwi, która przy odpowiednim stężeniu skutecznie hamuje owulację i tym samym działa jako naturalny środek antykoncepcyjny. W okresie około sześciu miesięcy od porodu, jeśli karmisz dziecko tylko i wyłącznie naturalnie co najmniej co 3-4 godziny, szanse na zajście w ciąże są niskie – nie jest to jednak niemożliwe. Kiedy dokarmiasz dziecko mlekiem modyfikowanym lub wprowadzasz nowe pokarmy, poziom prolaktyny we krwi może się zmniejszyć na tyle, aby powróciła owulacja i cykl miesiączkowy. Antykoncepcję po porodzie rozpocznij wraz z pierwszą miesiączką, a jeżeli nie chcesz lub nie możesz karmić piersią – po co najmniej 21-28 dniach po porodzie.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.