Antykoncepcja hormonalna – rozwiązanie tymczasowe czy na lata? Wyjaśniamy

Zapewne stosując antykoncepcję hormonalną któryś rok z rzędu zastanawiałaś się, czy bezpiecznie jest ją przyjmować bez przerwy przez długi czas. Czy istnieje określony czas, po którym przyjmowanie antykoncepcji przestaje być bezpieczne? Jakie są odległe skutki jej stosowania? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.

Antykoncepcja
Antykoncepcja

Czy antykoncepcję trzeba stosować przez określony czas?

Nie ma konkretnego czasu, w jakim można stosować tabletki antykoncepcyjne. Wiele kobiet z powodzeniem przyjmuje antykoncepcję hormonalną przez 5, 10, a nawet 15 lat i jest ona dla nich bezpieczna. Należy pamiętać, że kobiety stosujące preparaty antykoncepcyjne regularnie udają się na kontrole do swoich lekarzy ginekologów – zatem mają one wykonywane USG dróg rodnych oraz badanie piersi z należytą częstotliwością. Dodatkowo w trakcie przyjmowania hormonów wykonuje się badanie cytologiczne oraz cykliczne badania laboratoryjne, więc jeżeli wystąpią jakieś nieprawidłowości, mogą bardzo szybko zostać zauważone.

Kiedy przestać stosować antykoncepcję hormonalną?

Większość kobiet zaprzestaje przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, kiedy decyduje się na założenie rodziny i posiadanie dzieci. W niektórych przypadkach istnieje jednak konieczność odstawienia wcześniej tej formy antykoncepcji, ze względu na obecność działań niepożądanych. Zalicza się do nich odchylenia w rutynowych badaniach enzymów wątrobowych, co może świadczyć o niewydolności wątroby, a także przebycie epizodu zakrzepowo-zatorowego podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Inne czynniki to: jednoczesne palenie papierosów i wiek kobiety powyżej 35 lat, migrenowe bóle głowy, rozwinięcie choroby sercowo-naczyniowej, a także depresji czy zaburzeń padaczkowych. W tych przypadkach, dla dobra pacjentki, o zakończeniu terapii decyduje lekarz ginekolog. Może zamienić Ci preparat na taki, który zawiera tylko progesteron, jak na przykład minipigułki, albo zaleci stosowanie antykoncepcji mechanicznej, na przykład prezerwatyw.

Odległe skutki przyjmowania antykoncepcji hormonalnej

Regularne stosowanie antykoncepcji hormonalnej, nawet przez wiele lat, nie wpływa w żadnym stopniu na płodność kobiety po jej odstawieniu. Niektóre kobiety w trakcie przyjmowania antykoncepcji mogą doświadczyć epizodu zakrzepowo-zatorowego, co jest związane z indukcją syntezy czynników krzepnięcia w wątrobie przez estrogeny. Jednak po zaprzestaniu stosowania tabletek to ryzyko obniża się do poziomu sprzed ich stosowania.

Główną obawą wielu kobiet jest to, czy antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko powstawania nowotworów. W niektórych badaniach u kobiet po zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych i innych preparatów hormonalnych zaobserwowano zwiększoną zachorowalność na raka piersi i szyjki macicy, jednak ciężko stwierdzić, czy było to faktyczne spowodowane składnikami antykoncepcji, czy wynikiem zwiększonej częstości badań kontrolnych kobiet. Obecnie przyjmuje się, że antykoncepcja hormonalna w minimalnie zwiększa zachorowalność na raka piersi i szyjki macicy, ale zmniejsza ryzyko rozwoju raka jajnika, jelita grubego i endometrium. Ryzyko wzrasta u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne przez długi okres, powyżej 10 lat.

Preparaty hormonalne (np. Slinda) są skuteczną metodą zapobiegania ciąży, którą z powodzeniem można stosować przez wiele lat. W niektórych przypadkach może być konieczne jej wcześniejsze odstawienie, głównie w przypadku wystąpienia poważnych działań niepożądanych, takich jak zakrzepica i zatory. 

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.