Antykoncepcja dla kobiet palących: jakie tabletki stosować?

Palisz papierosy i nie wiesz, czy możesz stosować tabletki antykoncepcyjne? Jakie metody są bezpieczne dla kobiet palących? Dowiedz się tego, czytając poniższy artykuł.

Antykoncepcja Dla Kobiet Palacych
Antykoncepcja dla kobiet palących

Tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogeny

Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych, to znaczy zawierających gestageny i estrogeny, może wystąpić epizod zakrzepowo-zatorowy, na przykład pod postacią zakrzepicy żył kończyn dolnych. Związane jest to głównie ze zwiększoną syntezą czynników krzepnięcia w wątrobie, pobudzaną przez estrogeny. Palenie papierosów samo w sobie zwiększa ryzyko zakrzepicy, co w połączeniu z tabletkami antykoncepcyjnymi zawierającymi estrogen może stanowić bardzo niebezpieczną mieszankę, w szczególności u kobiet powyżej 35 roku życia. Z tego względu tej grupie kobiet tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe są przeciwwskazane. U palących młodszych kobiet ryzyko zakrzepów jest mniejsze, jednak mimo to antykoncepcja dwuskładnikowa nie jest im zalecana.

Tabletki jednoskładnikowe bez estrogenów

Czy są dostępne alternatywy dla kobiet, które mimo palenia papierosów chcą stosować doustną antykoncepcję hormonalną? Na rynku dostępne są tabletki zawierające wyłącznie syntetyczny progesteron, w przypadku których ryzyko wystąpienia epizodów zakrzepowych jest niższe w porównaniu do tabletek z estrogenami. Trzeba przy tym pamiętać, że wiele zależy od rodzaju progesteronu, stąd konieczność stosowania syntetycznych, bezpiecznych odpowiedników. Wspomniane tabletki mogą być bezpieczniejsze dla kobiet palących papierosy oraz w przypadku obecności chorób serca i naczyń krwionośnych. Ich skuteczność jest podobna do tabletek dwuskładnikowych – w skali Pearla wynosi od 0,5 do 1.

Metody barierowe

Antykoncepcja mechaniczna, na przykład prezerwatywy lub diafragmy, są bezpiecznymi formami antykoncepcji dla kobiet palących, ponieważ nie ingerują w żaden sposób w gospodarkę hormonalną kobiety. Ich zadaniem jest uniemożliwienie przedostania się plemników do komórki jajowej. Są bardzo popularną metodą ze względu na niską cenę i łatwą dostępność, jednak bywają zawodne – potrafią pęknąć lub zsunąć się w trakcie stosunku. Dlatego ich skuteczność waha się w szerokich granicach – od 3 do 14 w skali Pearla.

Innymi środkami barierowymi są chemiczne środki plemnikobójcze, jednak mają one niską skuteczność (6-26 w skali Pearla), dlatego nie zaleca się stosowanie ich jako jedynej formy antykoncepcji. Najlepiej jest je stosować w połączeniu z prezerwatywą.

Zastrzyki antykoncepcyjne i implanty

Implant antykoncepcyjny jest to podskórny pręcik, który wszczepiony pod skórę przez długi czas uwalnia zawarty w nim etonogestrel, syntetyczny analog progesteronu. Jest to forma antykoncepcji bezpieczna dla kobiet palących, ponieważ nie zawiera prozakrzepowych estrogenów. Raz wszczepiony implant jest skuteczny przez nawet 3 lata.

Podobnie działają zastrzyki antykoncepcyjne, które tak jak implanty zawierają tylko progesteron – zatem tak samo są bezpieczne dla kobiet palącychZastrzyki wykonuje się co trzy miesiące, więc nie musisz pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek. Razem z implantami jest to dobra alternatywa dla minipigułek.

Jeżeli palisz papierosy, istnieją metody antykoncepcji hormonalnej, jak i niehormonalnej, które są dla Ciebie bezpieczniejsze. Dla własnego zdrowia najlepiej omówić ten temat ze swoim ginekologiem.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.