5 błędów, które popełniają kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną

Wiele kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne popełnia błędy, często nie zdając sobie z tego sprawy. Jak nie stosować tabletek antykoncepcyjnych? Dowiedz się, czego nie robić, aby antykoncepcja hormonalna nie traciła na swojej skuteczności.

Antykoncepcja Hormonalna Stosowana Przez Kobiety
Antykoncepcja hormonalna stosowana przez kobiety

Nieprzestrzeganie schematu przyjmowania pigułek

Wszystkie tabletki antykoncepcyjne mają ściśle określony sposób przyjmowania. Jeżeli między jednym a drugim opakowaniem Twojego środka antykoncepcyjnego konieczne jest zrobienie siedmiodniowej przerwy, nie skracaj jej. Tak samo nie powinnaś pomijać tabletek placebo, które zawarte są w tabletkach o schemacie 24+4. Może to spowodować wystąpienie działań niepożądanych, takich jak bóle brzucha czy bardziej bolesne i obfite krwawienia.

Nieprzestrzeganie stałej pory przyjmowania pigułek

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych o tej samej porze jest bardzo ważne i może wpłynąć na ich skuteczność. Do uzyskania efektu antykoncepcyjnego potrzebne jest osiągnięcie odpowiednio wysokiego stężenia składników tabletek, a także utrzymywanie go na stałym poziomie. Jeżeli raz weźmiesz tabletkę rano, a następnego dnia wieczorem, stężenie leku może być zbyt niskie, co ma negatywny wpływ na efektywność antykoncepcji.

Zapomnienie o tabletce

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej jest częstym błędem popełnianym przez kobiety. Może zmniejszyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Jeżeli masz problem z regularnym ich przyjmowaniem, możesz ustawić sobie budzik na konkretną porę i wyłączać go dopiero po wzięciu tabletki. Istnieją również aplikacje na telefon, przypominające o wzięciu leków.

Łączenie tabletek antykoncepcyjnych z innymi lekami

Niektóre leki, stosowane na przykład w leczeniu depresji i padaczki, mogą znacznie wpływać na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej. Z tego względu ważne jest przekazanie lekarzowi informacji o wszystkich przyjmowanych przez Ciebie tabletkach, aby ocenił on ryzyko obniżenia skuteczności antykoncepcji.

Łączenie tabletek antykoncepcyjnych z ziołami i sokami

Niektóre zioła mogą działać aktywująco na enzymy w wątrobie i w ten sposób przyspieszać metabolizm składników antykoncepcji hormonalnej. Mowa tu głównie o dziurawcu, który ma działanie przeciwlękowe i przeciwbólowe. Skutkuje to osłabieniem skuteczności tabletek. Kolejnym błędem popełnianym przez kobiety jest popijanie pigułek sokami z cytrusów, w szczególności sokiem z grejpfruta. Pamiętaj, że wszystkie leki powinno popijać się wodą, aby uniknąć interakcji między składnikami tabletki i soku czy herbaty.

Tylko prawidłowo stosowana antykoncepcja hormonalna ma szansę skutecznie działać. Będąc tego świadomą, staraj się unikać powyższych najczęstszych błędów. Będziesz wtedy pewna, że Twoje tabletki antykoncepcyjne działają prawidłowo.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.