Do jakich powikłań może prowadzić nieleczone nadciśnienie tętnicze? Wyjaśniamy

Nadciśnienie tętnicze, z którym według statystyk boryka się już co trzeci Polak, to jedna z bardziej podstępnych chorób cywilizacyjnych. Całkowicie nieleczone lub leczone nieprawidłowo może nieść ze sobą szereg niebezpiecznych dla zdrowia i życia skutków. Jakie powikłania po nadciśnieniu zagrażają pacjentom? Jak zapobiegać możliwym konsekwencjom choroby? Wyjaśniamy!

Nieleczone Nadcisnienie
Nieleczone nadciśnienie

Nieleczone nadciśnienie tętnicze – powikłania groźne dla zdrowia i życia

Nieleczone nadciśnienie tętnicze, podobnie jak leczone nieefektywnie, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych dotyczących wielu różnych narządów.

Najczęstsze powikłania narządowe nadciśnienia tętniczego to:

  • niewydolność serca – zaniedbane nadciśnienie tętnicze znacząco podnosi ryzyko przerostu mięśnia sercowego, miażdżycy i zawału,
  • upośledzenie funkcji nerek – postępujące nadciśnienie nieuchronnie prowadzi do niewydolności nerek,
  • zaburzenia widzenia – niezdiagnozowane lub bagatelizowane nadciśnienie tętnicze może osłabić narząd wzroku na skutek zwężenia i uszkodzenia naczyń siatkówki,
  • osłabienie czynności mózgu – utrzymujące się nadciśnienie powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, co może skutkować udarem mózgu i sprzyjać rozwojowi demencji,
  • schorzenia neurologiczne – problemy z zasypianiem, występujące u osób z nadciśnieniem, mogą przyczyniać się do rozwoju chorób o podłożu psychologicznym, w tym depresji i nerwicy.

Chorobie, jak i powikłaniom po nadciśnieniu można zapobiec, wykonując regularnie pomiary ciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze, czyli jedna z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów

Choć nadciśnienie tętnicze rzadko stanowi bezpośredni powód śmierci, to nieleczone przez długi czas wyrządza coraz większe szkody dla organizmu. Do niebezpiecznych powikłań po nadciśnieniu dochodzi w wyniku chorób będących jego następstwem. Co warto wiedzieć o chorobie, która jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów?

Definicja nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z chorób układu krążenia – charakteryzuje ją stałe lub okresowe podwyższenie ciśnienie tętnicze krwi. Nieprawidłowe wartości wynoszą: powyżej 140 mmHg dla ciśnienia tętniczego skurczowego i powyżej 90 mmHg dla ciśnienia tętniczego rozkurczowego. Do stwierdzenia nadciśnienia tętniczego wystarczające jest potwierdzone kilkoma pomiarami przekroczenie normy dla choćby jednej z tych wartości.

Objawy nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze przez długi czas może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Do regularnego badania ciśnienia tętniczego krwi chorego powinny skłonić przede wszystkim takie zaobserwowane symptomy, jak fale gorące, kołatanie serca i zawroty głowy. Nadciśnieniu często towarzyszą też bóle głowy, występujące głównie w części potylicznej. Wielu pacjentów z nieuregulowanym ciśnieniem doświadcza również problemów z zasypianiem.

Leczenie nadciśnienia

Konsekwencje nieleczonego nadciśnienia tętniczego mogą być nieodwracalne. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiednich działań zapobiegających jej rozwojowi. Leczenie nadciśnienia tętniczego polega na przyjmowaniu leków hipotensyjnych, czyli obniżających ciśnienie tętnicze krwi. 

Powikłania po nadciśnieniu. Jak im zapobiegać, zmieniając styl życia?

Nieleczone nadciśnienie może stanowić realne zagrożenie. W dużej mierze to od nas samych zależy, czy choroba będzie postępowała, oddziałując negatywnie na różne narządy organizmu.

Oprócz farmakoterapii, w leczeniu nadciśnienia ważną rolę odgrywa zdrowy tryb życia. Chorujący na zbyt wysokie ciśnienie mogą zapobiec jego groźnym skutkom, utrzymując właściwą masę ciała i stosując zbilansowaną dietę. Nadciśnienie tętnicze zdecydowanie częściej występuje u osób z nadwagą i otyłością. Ważne jest też ograniczenie spożycia alkoholu i rzucenie palenia. Również codzienna aktywność fizyczna i redukcja stresu pozwalają uniknąć powikłań po nadciśnieniu.

e-Konsultacja z Receptą Online Nadciśnienie

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.