e-Konsultacja po Receptę Online

Astmodil

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Astmodil to preparat doustny, który stosuje się w celu leczenia astmy i zapobiegania jej objawom. Jest dodatkowym lekiem, zalecanym przez lekarza w przypadku nieskuteczności dotychczasowej terapii. Astmodil jest przeznaczony dla dzieci od 2. roku życia, młodzieży i osób dorosłych. Zazwyczaj stosuje się go raz dziennie, wieczorem. W razie pytań można skorzystać z telekonsultacji na Receptomat.pl, tam też można uzyskać e-receptę na Astmodil.

Astmodil – co to za lek?

Astmodil to lek z grupy antagonistów receptorów leukotrienowych. Znajduje zastosowanie w leczeniu astmy – przewlekłej choroby obturacyjnej dróg oddechowych, występującej u ponad 2 milionów osób w Polsce. Leukotrieny to substancje prozapalne odpowiedzialne za niektóre objawy astmy, takie jak obrzęk czy zwężenie dróg oddechowych. Astma może mieć istotny wpływ na codzienne życie pacjentów, ograniczając ich aktywność zawodową, sportową i społeczną. Właściwe leczenie pozwala uzyskać dobrą kontrolę objawów i może poprawić jakość życia.

Na co stosuje się Astmodil?

Astmodil jest stosowany pomocniczo w przypadku łagodnej lub umiarkowanej astmy u pacjentów, u których dotychczasowa terapia nie zapewniła optymalnej kontroli objawów. Astmodil 4 mg i Astmodil 5 mg są także wskazane jako alternatywa dla małych dawek kortykosteroidów wziewnych u dzieci z astmą łagodną, które w ostatnim czasie nie doświadczyły ciężkich napadów wymagających leczenia doustnymi kortykosteroidami i mają trudności z prawidłowym stosowaniem kortykosteroidów wziewnych. Dodatkowo, Astmodil jest stosowany w profilaktyce skurczu oskrzeli wywołanego przez wysiłek fizyczny.

Jak działa Astmodil?

Substancją czynną leku Astmodil jest montelukast. Mechanizm działania montelukastu polega na blokowaniu receptorów leukotrienowych w drogach oddechowych. Prowadzi to do zmniejszenia stanu zapalnego oraz ograniczenia nadreaktywności oskrzeli.

Dla kogo jest przeznaczony lek Astmodil?

Poszczególne preparaty Astmodil są przeznaczone dla pacjentów w różnym wieku:

  • Astmodil 4 mg (tabletki do rozgryzania i żucia) – dzieci od 2. do 5. roku życia,
  • Astmodil 5 mg (tabletki do rozgryzania i żucia) – dzieci od 6. do 14. roku życia,
  • Astmodil 10 mg (tabletki powlekane) – młodzież od 15. roku życia i dorośli.

Co wchodzi w skład leku Astmodil?

Lek Astmodil zawiera substancję czynną montelukast (w formie montelukastu sodowego) w ilości 4 mg, 5 mg lub 10 mg (w zależności od preparatu).

Pozostałe substancje pomocnicze to:

  • zawarte w tabletkach do rozgryzania i żucia: hydroksypropyloceluloza, celuloza mikrokrystaliczna, mannitol, kroskarmeloza sodowa, aspartam (E 951), aromat wiśniowy K (zawiera m.in. maltodekstrynę, sorbinian potasu (E 202), alkohol benzylowy, etanol, gumę arabską (E 414), d-limonen), magnezu stearynian,
  • zawarte w tabletkach powlekanych: 
    • rdzeń: hydroksypropyloceluloza, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian,
    • otoczka: hypromeloza 6 cp, laktoza jednowodna, makrogol 6000, dwutlenek tytanu (E 171).

Astmodil – zamienniki

W przypadku leku Astmodil zamiennik to m.in. Milukante, Monkasta, Montelukast Aurovitas, Montelukast Bluefish Pharma, Montelukast Sandoz, Orilukast, Promonta, Romilast, Singulair.

Astmodil – dawkowanie

Lek należy przyjmować codziennie wieczorem, niezależnie od obecności objawów astmy lub wystąpienia ataku astmy w ciągu dnia. Dzieci muszą przyjmować lek pod nadzorem osoby dorosłej. Należy upewnić się, że pacjent nie przyjmuje równocześnie innych leków zawierających montelukast.

Zalecane dawkowanie wynosi:

  • tabletki do rozgryzania i żucia Astmodil – jedna tabletka na dobę, co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku, 
  • tabletki powlekane Astmodil 10 mg – jedna tabletka na dobę, niezależnie od posiłków.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Astmodil, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Astmodil

Jeśli opóźnienie w przyjęciu leku wynosi mniej niż 12 godzin, należy jak najszybciej zażyć tabletkę, a następnie powrócić do normalnego schematu leczenia. W przeciwnym razie należy pominąć zapomnianą dawkę i przyjąć lek o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej. 

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Astmodil, przedawkowanie

W sytuacji przyjęcia dawki większej niż zalecana, konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska. Odnotowano przypadki występowania objawów takich jak senność, ból głowy, nadmierne pragnienie, ból brzucha, wymioty oraz wzmożona pobudliwość ruchowa.

Przerwanie stosowania leku Astmodil

Lek Astmodil wykazuje skuteczność jedynie przy systematycznym stosowaniu. Nie należy odstawiać leku bez konsultacji z lekarzem.

Astmodil – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Astmodil – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na montelukast lub inny składnik leku.

Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach lub reakcjach alergicznych, które występują obecnie lub wystąpiły w przeszłości. W przypadku nasilenia się objawów astmy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Lek nie jest przeznaczony do przerywania ostrych napadów astmy. W przypadku wystąpienia napadu astmy, należy zastosować odpowiedni lek wziewny lub jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Ponadto, należy unikać stosowania kwasu acetylosalicylowego oraz innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jeśli powodują one nasilenie objawów astmy.

Podczas stosowania leku Astmodil pilna konsultacja z lekarzem jest wymagana w następujących przypadkach:

  • gorączka,
  • wysypka,
  • osłabienie,
  • złe samopoczucie,
  • mrowienie lub drętwienie kończyn,
  • nasilenie objawów ze strony układu oddechowego,
  • zmiany zachowania, zmiany nastroju.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Astmodil z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Astmodil w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią przed zastosowaniem leku Astmodil należy skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy pacjentka może przyjmować lek w okresie ciąży lub laktacji.

Astmodil a prowadzenie pojazdów 

W przypadku wystąpienia zawrotów głosy lub senności należy odstąpić od prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

Astmodil – skutki uboczne 

Stosując lek Astmodil należy wziąć pod uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Niektóre działania niepożądane Astmodil wymagają odstawienia leku i niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Należą do nich:

  • reakcje uczuleniowe (wysypka, obrzęk twarzy, warg, języka, gardła, problemy z oddychaniem lub połykaniem),
  • objawy grypopodobne, gorączka, osłabienie, złe samopoczucie,
  • nasilenie objawów ze strony układu oddechowego, świszczący oddech, kaszel, duszność, nieustępujący katar,
  • mrowienie lub drętwienie kończyn i/lub wysypka.

Tabletki Astmodil mogą powodować także inne skutki uboczne. Występują one z różną częstotliwością.

Częste działania niepożądane Astmodil występują u mniej niż 1 na 10 osób i obejmują:

  • ból głowy,
  • ból brzucha (dotyczy Astmodil 5 mg i Astmodil 10 mg),
  • nadmierne pragnienie (dotyczy Astmodil 4 mg).

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Astmodil?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Astmodil? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Astmodil znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Astmodil nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Astmodil to lek na astmę z grupy antagonistów receptorów leukotrienowych. Pomaga łagodzić objawy astmy, zmniejszając nasilenie procesów zapalnych i obturacji oskrzeli. Preparat jest przeznaczony dla dzieci od 2. roku życia, młodzieży i dorosłych. Musi być stosowany regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie służy do przerywania napadów astmy. E-receptę na Astmodil można uzyskać podczas konsultacji na Receptomat.pl.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na astmę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Astmodil (8)

Astmodil nie jest lekiem sterydowym. Zawiera substancję czynną montelukast, która działa jako antagonista receptorów leukotrienowych. Montelukast blokuje działanie leukotrienów, substancji chemicznych odpowiedzialnych za obrzęk i zwężenie dróg oddechowych, co przyczynia się do łagodzenia objawów astmy oraz alergii.

Astmodil powinien być stosowany wieczorem. Tabletki do rozgryzania i żucia Astmodil muszą być przyjmowane co najmniej godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po posiłku, natomiast tabletki powlekane Astmodil można zażywać niezależnie od posiłków.

Astmodil nie jest lekiem usypiającym, ale u niektórych pacjentów może powodować senność. Należy to uwzględnić w kontekście prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.

Zalecane dawkowanie leku Astmodil to jedna tabletka dziennie, wieczorem. Tabletki do rozgryzania i żucia Astmodil 4 mg i Astmodil 5 mg przyjmuje się minimum godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po posiłku. Tabletki powlekane Astmodil 10 mg można przyjmować niezależnie od posiłków. Lek należy stosować regularnie, bez względu na występowanie objawów i napadów astmy.

Astmodil może przynosić ulgę w kaszlu występującym w przebiegu astmy. Nie ma jednak bezpośrednich wskazań do leczenia innych rodzajów kaszlu. W przypadku uporczywego kaszlu warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego leczenia.

Lek Astmodil może być stosowany przez długi okres, a decyzję o kontynuacji lub zakończeniu leczenia podejmuje lekarz na podstawie oceny stanu zdrowia pacjenta. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to prowadzić do zaostrzenia objawów astmy.

Nie, tabletki Astmodil są dostępne wyłącznie na receptę.

Chociaż brak jest szczegółowych danych na temat interakcji między montelukastem a alkoholem, zaleca się zachowanie umiaru w spożywaniu alkoholu podczas stosowania tego leku. Alkohol może nasilać niektóre działania niepożądane leku, takie jak senność i zawroty głowy.

e-Konsultacja po Receptę Online
Astmodil

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem