Najważniejsze informacje:
- Prawidłowe ciśnienie krwi nie powinno przekraczać poziomu 140/90 mm Hg. Wyższe wartości ciśnienia krwi są wskazaniem do konsultacji z lekarzem i wdrożenia odpowiedniego leczenia farmakologicznego.
- O wysokim ciśnieniu u osób dorosłych mówi się wtedy, gdy ciśnienie skurczowe przekracza 130 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe wynosi więcej niż 90 mm Hg.
- W leczeniu nadciśnienia tętniczego stosuje się m.in. farmakoterapię, która obejmuje inhibitory ACE, blokery kanału wapniowego, blokery receptora angiotensyny-2, diuretyki, beta-blokery, alfa-blokery i inne leki moczopędne.
- Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi to m.in. ograniczenie soli, regularna aktywność fizyczna, redukcja masy ciała, unikanie używek i stresu.
Nadciśnienie tętnicze to problem, z którym zmaga się wiele osób na całym świecie. Ta choroba cywilizacyjna stanowi dziś nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale też dla życia pacjenta. Ważne jest zatem, aby regularnie monitorować poziom ciśnienia tętniczego krwi, a w razie konieczności skorzystać ze sposobów na obniżenie ciśnienia krwi. Jak obniżyć ciśnienie domowymi metodami i kiedy udać się do lekarza, by wdrożyć leczenie farmakologiczne?
Nadciśnienie tętnicze – kiedy występuje?
Prawidłowe ciśnienie krwi nie może przekraczać 140/90 mm Hg, jednak podwyższone ciśnienie krwi pojawia się już wtedy, gdy ciśnienie skurczowe jest wyższe niż 130 mm Hg, a rozkurczowe wyższe niż 90 mm Hg. Chociaż jest to wysokie ciśnienie krwi, to wciąż można uznawać je za prawidłowe i nie wymaga ono wdrożenia leczenia farmakologicznego. W takiej sytuacji wystarczająca powinna być zmiana codziennych nawyków.
Jeżeli ciśnienie krwi wynosi ponad 140/90 mm Hg, a stan ten występuje podczas każdego pomiaru ciśnienia, jest to wskazanie do konsultacji z lekarzem, pogłębienia diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W momencie gdy ciśnienie krwi przekracza 180/110 mm Hg, należy pilnie udać się do szpitala.
Jak obniżyć ciśnienie w 5 minut?
Szybkie obniżenie ciśnienia w ciągu 5 minut może być trudne, ale istnieją pewne techniki obniżające ciśnienie krwi, które mogą pomóc w nagłych sytuacjach:
- głębokie oddychanie – skupienie się na powolnym, głębokim oddychaniu może pomóc zrelaksować ciało i obniżyć ciśnienie krwi. Powietrze należy wdychać przez nos, licząc do czterech, a następnie powoli wydychać przez usta, również licząc do czterech;
- relaksacja mięśni – szybka technika relaksacji polega na napinaniu i rozluźnianiu różnych grup mięśniowych, co może pomóc w złagodzeniu napięcia i stresu, które wpływają na ciśnienie krwi;
- uspokojenie umysłu – osoby będące w stresującej sytuacji powinny zamknąć oczy i spróbować skoncentrować się na czymś przyjemnym lub neutralnym. Skupienie na spokojnym obrazie może pomóc w redukcji stresu;
- picie wody – wypicie szklanki zimnej wody może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, zwłaszcza jeśli jesteśmy odwodnieni, co czasem może podnosić ciśnienie;
- schłodzenie organizmu – nałożenie zimnego kompresu na kark może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, wpływając na uspokojenie układu nerwowego.
Te techniki mogą pomóc w chwilowym obniżeniu ciśnienia, ale w przypadku przewlekle podwyższonego ciśnienia krwi należy skonsultować się z lekarzem.
Co reguluje ciśnienie krwi? Naturalne metody obniżania ciśnienia krwi
Przy podwyższonym ciśnieniu krwi można na początek sięgnąć po domowe sposoby na leczenie nadciśnienia tętniczego. Jest to możliwe poprzez wprowadzenie kilku zdrowych nawyków i zmian w stylu życia. Oto kilka sposobów:
- zdrowa dieta – stosowanie diety bogatej w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty i niskotłuszczowe białka może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi, a także zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby układu sercowo-naczyniowego. Ważne pod tym względem jest ograniczone spożycie soli kuchennej i zastąpienie jej ziołami oraz przyprawami, a także zwiększone spożycie ryb, które zawierają duże ilości kwasów omega-3;
- aktywność fizyczna – ćwiczenia aerobowe, takie jak chodzenie, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze, mogą znacząco obniżyć ciśnienie krwi. Co ważne, podejmowanie regularnej aktywności fizycznej poprawia pracę serca i pomaga utrzymać zdrową wagę;
- redukcja stresu – techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, tai-chi czy głębokie oddychanie, mogą pomóc w redukcji stresu, który często jest przyczyną podwyższonego ciśnienia krwi;
- ograniczenie spożycia alkoholu – spożywanie alkoholu w niewielkich ilościach (np. lampka czerwonego wina) może być korzystne dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, ale nadmiar alkoholu może podwyższać ciśnienie krwi;
- rzucenie palenia – palenie papierosów prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi i zwiększa ryzyko chorób serca;
- spożywanie ciemnej czekolady – ciemna czekolada bogata we flawonoidy może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Ważne jest jednak, aby wybierać czekoladę o wysokiej zawartości kakao (co najmniej 70%) i spożywać ją z umiarem;
- picie herbaty ziołowej – zioła, takie jak hibiskus, czosnek, i głóg, rozszerzają naczynia krwionośne, przez co wspierają zdrowie serca i obniżają ciśnienie tętnicze;
- zwiększenie spożycia potasu – potas pomaga w regulacji ciśnienia krwi. Banany, pomarańcze, szpinak i awokado są bogate w ten pierwiastek i mogą być cennym dodatkiem do diety;
- utrzymanie zdrowej wagi – nadwaga jest jednym z głównych czynników ryzyka nadciśnienia. Redukcja masy ciała, nawet o kilka kilogramów, może znacząco obniżyć ciśnienie krwi.
Co obniża ciśnienie krwi? Leczenie farmakologiczne
Doraźnie w nadciśnieniu tętniczym można stosować leki bez recepty, które bazują na ekstraktach roślinnych i ziołach. Jeżeli nadciśnienie tętnicze jest zdiagnozowane, konieczne może być wdrożenie farmakoterapii obejmującej leki na receptę, takie jak:
- inhibitory ACE, np. enalapryl, perindropyl, ramipryl i lizynopryl;
- blokery receptora angiotensyny-2, takie jak irbesartan, losartan, kandesartan, walsartan i olmesartan;
- blokery kanału wapniowego, takie jak amlodypina, felodypina, nifedypina i werapamil;
- diuretyki, takie jak atenolol i bisoprolol;
- alfa-blokery, np. doksazosyna.
Leki te należy przyjmować codziennie, nawet wtedy, gdy zauważymy wyraźną poprawę i spadek ciśnienia tętniczego.
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie sposobów na obniżenie ciśnienia krwi.
Ciśnienie 150/100 - jak obniżyć?
Przy tak wysokim ciśnieniu należy skontaktować się z lekarzem, który może zlecić wykonanie badań i w razie potrzeby przepisać leki obniżające ciśnienie. Ważne jest też, aby zmienić codzienne nawyki żywieniowe i zadbać o zdrowy styl życia.
Ciśnienie 160/90 - jak obniżyć?
W niektórych przypadkach taki wynik może być związany z podjęciem aktywności fizycznej tuż przed pomiarem. Aby obniżyć ciśnienie, wystarczy odpocząć i po pół godziny dokonać ponownego pomiaru.
Ciśnienie 160/100 - jak obniżyć?
Takie wartości oznaczają nadciśnienie tętnicze II stopnia, które wymaga wdrożenia leczenia, ograniczenia używek i stosowania zdrowej, zbilansowanej diety.
Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi bez leków w 5 minut?
Warto wypróbować techniki relaksacyjne, które mogą doraźnie pomóc w obniżeniu wartości ciśnienia, jednak nie mogą stanowić sposób na zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze.
Jak obniżyć wysokie ciśnienie rozkurczowe?
W celu obniżenia wysokiego ciśnienia rozkurczowego należy ograniczyć spożycie soli, zwiększyć aktywność fizyczną, zredukować stres przez techniki relaksacyjne, unikać nadmiaru alkoholu, rzucić palenie i dbać o zdrową dietę bogatą w potas. Warto również skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie.
- Prejbisz A., Dobrowolski P., Januszewicz W., Januszewicz A.: Nadciśnienie tętnicze – postępy 2019/2020. Medycyna Praktyczna, 2020; 9: 66–76.
- Tykarski A., Widecka K., Filipiak J.; Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym — 2015 rok Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego próba komentarza na temat zmian i ich zasadności; Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce 2015; 2: 71–94.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.