Rectodelt
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Rectodelt – czopki z prednizonem dla dzieci i niemowląt
- Rectodelt to czopki wskazane do stosowania w chorobach układu oddechowego, takich jak krup, pseudokrup, zaostrzenie astmy i ostry świst wydechowy.
- Substancją czynną leku jest glikokortykosteroid – prednizon.
- Lek Rectodelt jest przeznaczony dla niemowląti i dzieci.
- Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | krup, pseudokrup, astma |
postać | czopki |
dawka | 100 mg |
substancja czynna | Prednizon (Prednisonum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Rectodelt to czopki doodbytnicze dla niemowląt i dzieci. Lek stosuje się w przypadku krupu, pseudokrupu o ciężkim przebiegu, zaostrzenia astmy oraz ostrego świstu wydechowego. Działanie preparatu jest oparte na prednizonie, który należy do kortykosteroidów. Lek Rectodelt może być stosowany maksymalnie przez dwa dni, ściśle według zaleceń lekarza.
Rectodelt – co to za lek?
Rectodelt to preparat w postaci czopków doodbytniczych zawierający substancję czynną prednizon. Jest zalecany w leczeniu krupu, pseudokrupu, zaostrzenia astmy i epizodu ostrego świstu wydechowego u niemowląt i dzieci. Krup (inaczej podgłośniowe zapalenie krtani) to choroba występująca najczęściej u dzieci do 5. roku życia. W większości przypadków ma podłoże wirusowe i objawia się szczekającym kaszlem, dusznością oraz stridorem, które wynikają z obrzęku i zwężenia dróg oddechowych. Z kolei astma to choroba przewlekła występująca nawet u 5-10% dzieci. Jej zaostrzenie charakteryzuje się dusznością, świszczącym oddechem oraz kaszlem. Taki stan może być wywołany przez szereg czynników, m.in. infekcję dróg oddechowych, alergeny, zanieczyszczenia środowiska, wysiłek, emocje czy dym tytoniowy.
Na co stosuje się Rectodelt?
Wskazaniem do stosowania leku Rectodelt są krup, pseudokrup, zaostrzenie astmy oraz epizod ostrego świstu wydechowego.
Jak działa Rectodelt?
Rectodelt zawiera prednizon należący do glikokortykosteroidów. Substancje te odgrywają kluczową rolę w regulacji różnych procesów w organizmie, w tym metabolizmu oraz równowagi elektrolitowej. Mechanizm działania prednizonu polega na modulacji odpowiedzi immunologicznej organizmu, co ma znaczenie w leczeniu stanów zapalnych.
Dla kogo jest przeznaczony lek Rectodelt?
Lek Rectodelt w czopkach jest przeznaczony dla niemowląt i dzieci.
Co wchodzi w skład leku Rectodelt?
Preparat zawiera substancję czynną prednizon. W jednym czopku znajduje się 100 mg prednizonu.
Substancją pomocniczą jest tłuszcz stały.
Rectodelt – zamienniki
Czopki Rectodelt nie mają zamienników.
Rectodelt – dawkowanie
Rectodelt jest lekiem przeznaczonym do stosowania doodbytniczego. Czopek należy wprowadzić głęboko do odbytu.
Zalecana dawka to jeden czopek Rectodelt. W razie konieczności możliwe jest powtórzenie dawki, jednak nie wcześniej niż po upływie 12-24 godzin od podania pierwszego czopka. Całkowita dawka nie powinna przekroczyć dwóch czopków, a czas trwania leczenia wynosi maksymalnie dwa dni.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Rectodelt, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Rectodelt, przedawkowanie
Rectodelt jest zazwyczaj dobrze tolerowany, nawet przy zastosowaniu większych dawek przez krótki okres. Specjalne środki ostrożności nie są wymagane. W przypadku wystąpienia nasilonych lub nietypowych działań niepożądanych, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.
Rectodelt – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Rectodelt – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na prednizon lub jakikolwiek składnik leku.
Środki ostrożności:
W przypadku choroby autoimmunologicznej, jaką jest twardzina skóry, przed zastosowaniem leku Rectodelt konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą ze względu na ryzyko twardzinowego przełomu nerkowego. Jego objawy to m.in. wysokie ciśnienie krwi i zmniejszona produkcja moczu. Należy również poinformować lekarza o występowaniu zaburzeń widzenia.
Długotrwałe stosowanie dużych dawek Rectodelt może prowadzić do wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów, w tym zespołu Cushinga, zahamowania czynności nadnerczy, opóźnienia wzrostu, zmniejszenia gęstości mineralnej kości, zaćmy, jaskry oraz zmian psychologicznych lub behawioralnych, takich jak nadpobudliwość, zaburzenia snu, lęk, depresja i agresja.
Rectodelt może dawać pozytywne wyniki w testach antydopingowych. Używanie leku w celach dopingowych jest niebezpieczne dla zdrowia.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Rectodelt z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Rectodelt w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży lub karmienia piersią zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku Rectodelt. Dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży są niewystarczające, a badania na zwierzętach wskazują na potencjalne szkodliwe działanie glikokortykosteroidów na rozwój płodu. Rectodelt nie powinien być stosowany przez kobiety ciężarne, chyba że lekarz uzna to za konieczne. Substancja czynna leku może przenikać do mleka matki. W przypadku długotrwałej terapii lub stosowania wysokich dawek, zaleca się przerwanie karmienia piersią.
Rectodelt a prowadzenie pojazdów
Dostępne dane wskazują na brak wpływu lub niewielki wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Rectodelt – skutki uboczne
Stosując lek Rectodelt należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
W przypadku krótkotrwałego stosowania Rectodelt, działania niepożądane są rzadkie i obejmują głównie nadwrażliwość.
Długotrwałe leczenie może prowadzić do pojawienia się skutków ubocznych typowych dla kortykosteroidów (tj. objawów zespołu Cushinga), takich jak:
- twarz księżycowata,
- otyłość tułowia,
- obrzęki tkanek,
- zwiększone wydalanie potasu,
- zmniejszona tolerancja glukozy,
- zahamowanie wzrostu u dzieci,
- zaburzenie wydzielania hormonu płciowego,
- zmiany skórne,
- osłabienie mięśni,
- osteoporoza,
- zmiany psychiczne,
- wzrost ciśnienia krwi,
- zmiany w morfologii krwi,
Ponadto mogą wystąpić:
- dolegliwości żołądkowe,
- zapalenie trzustki,
- zwiększona kruchość naczyń krwionośnych,
- zwiększone ryzyko zakażeń,
- jaskra,
- niewyraźne widzenie.
Dodatkowo, u pacjentów z twardziną skóry może dojść do twardzinowego przełomu nerkowego charakteryzującego się podwyższeniem ciśnienia krwi i zmniejszeniem wytwarzania moczu.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Rectodelt?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Rectodelt? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Rectodelt znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Rectodelt nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Rectodelt 100 mg to czopki doodbytnicze z prednizonem. Są stosowane u niemowląt i dzieci w infekcjach układu oddechowego, takich jak krup i pseudokrup, a także w zaostrzeniu astmy oraz w ostrym świście wydechowym. Należy ściśle przestrzegać zasad dawkowania preparatu, gdyż stosowanie leku zbyt długo lub w zbyt wysokich dawkach może skutkować wystąpieniem ogólnoustrojowych skutków ubocznych.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na astmę:
Nie, lek Rectodelt jest dostępny wyłącznie na receptę.
Ulotka ani ChPL Rectodelt nie zawierają informacji na ten temat. Warto skonsultować tę kwestię z lekarzem lub farmaceutą.
Czopek Rectodelt może być podany dziecku w przypadku podgłośniowego zapalenia krtani (krupu i pseudokrupu), zaostrzenia astmy oraz w ostrym epizodzie świstu wydechowego. Zawarty w preparacie prednizon wywiera między innymi działanie przeciwzapalne.
Kaszel może być objawem krupu oraz astmy – chorób, w których stosuje się lek Rectodelt. Sam w sobie nie stanowi jednak wskazania do przyjmowania preparatu. Decyzję o stosowaniu leku podejmuje lekarz w oparciu o badanie pacjenta.
Leku Rectodelt zazwyczaj nie stosuje się u dzieci z zapaleniem oskrzeli. Dobór leczenia powinien być każdorazowo skonsultowany z lekarzem. Pozwoli to wybrać najbardziej skuteczny i bezpieczny preparat.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.