e-Konsultacja po Receptę Online

Airbufo Forspiro

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Airbufo Forspiro to lek stosowany u pacjentów z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Zawiera dwie substancje czynne – budezonid (steryd) oraz formoterol (lek rozszerzający oskrzela). Preparat jest przeznaczony do codziennego stosowania, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Airbufo Forspiro – co to za lek?

Airbufo Forspiro to lek wziewny stosowany w leczeniu chorób obturacyjnych płuc – astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Substancje czynne zawarte w preparacie mają zapobiegać wystąpieniu objawów astmy lub łagodzić objawy POChP. Budezonid wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, natomiast formoterolu fumaran dwuwodny działa na mięśniówkę gładką oskrzeli i rozluźnia ją, co prowadzi do rozszerzenia dróg oddechowych. Astma to choroba dotycząca ponad 2 milionów Polaków, charakteryzującą się nagłym, odwracalnym skurczem oskrzeli, któremu towarzyszą duszność, ucisk w klatce piersiowej, kaszel czy świszczący oddech. Może mieć podłoże alergiczne lub niealergiczne. Z kolei w przypadku POChP skurcz oskrzeli jest nieodwracalny, a większość przypadków ma związek z paleniem tytoniu. Do objawów choroby należą duszność nasilająca się w czasie, przewlekły kaszel oraz zmęczenie. Z czasem mogą pojawić się objawy ogólnoustrojowe, takie jak zanik mięśni szkieletowych, spadek masy ciała, niewydolność serca, depresja oraz wyniszczenie. POChP jest chorobą nieuleczalną, a kluczowe znaczenie dla stanu zdrowia pacjenta ma rzucenie palenia.

Na co stosuje się Airbufo Forspiro?

Lek Airbufo Forspiro jest zalecany w przypadku astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Jak działa Airbufo Forspiro?

Airbufo Forspiro zawiera 2 substancje czynne – budezonid oraz formoterolu fumaran dwuwodny. Budezonid należy do grupy kortykosteroidów i ma działanie przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne. Z kolei formoterolu fumaran dwuwodny zalicza się do długo działających agonistów receptorów beta-2-adrenergicznych (LABA), znanych również jako leki rozszerzające oskrzela. Wywiera swój efekt poprzez rozkurczanie mięśni w drogach oddechowych, co bezpośrednio ułatwia oddychanie i zwiększa przepływu powietrza do płuc.

Dla kogo jest przeznaczony lek Airbufo Forspiro?

Airbufo Forspiro jest przeznaczony dla młodzieży powyżej 12. roku życia i osób dorosłych z astmą, a także dla osób dorosłych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Co wchodzi w skład leku Airbufo Forspiro?

W zależności od preparatu, w jednej dawce inhalacyjnej Airbufo Forspiro znajduje się 160 mikrogramów budezonidu oraz 4,5 mikrograma formoterolu fumaranu dwuwodnego lub 320 mikrogramów budezonidu oraz 9 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego.

Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna.

Airbufo Forspiro – zamienniki

Zamiennikami leku Airbufo Forspiro są m.in. Bufomix Easyhaler, DuoResp Spiromax, Oxodil Combo, Symbicort Turbuhaler.

Airbufo Forspiro – dawkowanie

Airbufo Forspiro jest lekiem przeznaczonym do codziennego stosowania w celu zapobiegania objawom astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, który dostosuje dawkowanie do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Dawkowanie Airbufo Forspiro 160 µg + 4,5 µg

W leczeniu astmy istnieją dwa główne schematy stosowania Airbufo Forspiro 160 µg + 4,5 µg:

  • Stosowanie  Airbufo Forspiro 160 µg + 4,5 µg i dodatkowego inhalatora doraźnego
    • Dorośli: Standardowo 1-2 inhalacje dwa razy dziennie. Maksymalnie, po konsultacji z lekarzem, dawka może zostać zwiększona do 4 inhalacji dwa razy dziennie. Po uzyskaniu kontroli objawów lekarz może zalecić stosowanie leku raz dziennie.
    • Młodzież (12-17 lat): Zazwyczaj zalecane są 1-2 inhalacje dwa razy dziennie, a po uzyskaniu kontroli objawów raz dziennie.
    • W przypadku nagłych objawów astmy należy użyć osobnego inhalatora doraźnego, który należy zawsze mieć przy sobie
  • Stosowanie Airbufo Forspiro 160 µg + 4,5 µg jako jedynego inhalatora
    • Możliwe schematy dawkowania to: 1 inhalacja rano i wieczorem, 2 inhalacje rano, lub 2 inhalacje wieczorem. W razie potrzeby, dawka może być zwiększona do 2 inhalacji dwa razy dziennie.
    • W przypadku wystąpienia objawów astmy, należy wykonać jedną inhalację i odczekać kilka minut. Jeśli nie nastąpi poprawa, można wykonać kolejną inhalację, nie przekraczając łącznie 6 inhalacji jednorazowo. Zalecana maksymalna dawka dobowa to 8 inhalacji, chociaż w wyjątkowych przypadkach lekarz może zezwolić na przyjmowanie do 12 inhalacji.

W leczeniu POChP zazwyczaj zaleca się stosowanie 2 inhalacji Airbufo Forspiro 160 µg + 4,5 µg dwa razy na dobę. 

Dawkowanie Airbufo Forspiro 320 µg + 9 µg
W leczeniu astmy zaleca się następujące dawkowanie:

  • Dorośli: początkowa dawka to jedna inhalacja dwa razy na dobę. W zależności od reakcji na leczenie i kontroli objawów astmy, lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki do 2 inhalacji dwa razy na dobę. Gdy objawy zostaną skutecznie opanowane, możliwe jest zmniejszenie częstotliwości stosowania do jednej inhalacji raz na dobę.
  • Młodzież (12-17 lat): standardowa dawka to jedna inhalacja dwa razy na dobę. Po osiągnięciu kontroli nad objawami, lekarz może zalecić redukcję dawkowania do jednej inhalacji raz na dobę.

W sytuacji nagłego wystąpienia objawów astmy, należy użyć oddzielnego inhalatora do stosowania doraźnego, który należy zawsze mieć przy sobie.

W przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) zalecana dawka to jedna inhalacja  Airbufo Forspiro 320 µg + 9 µg dwa razy na dobę.

W sytuacji, gdy pacjent przyjmuje sterydy doustne, po wprowadzeniu Airbufo Forspiro lekarz może zmniejszyć ich dawkę. Redukcja dawki sterydów doustnych może wiązać się z pogorszeniem samopoczucia oraz nasileniem objawów związanych z układem oddechowym. W przypadku wystąpienia dolegliwości takich jak zatkany nos, wydzielina z nosa, osłabienie, bóle mięśni lub stawów czy wysypka, pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Dodatkowo, w okresach zwiększonego stresu, np. przed zabiegiem chirurgicznym, lekarz może rozważyć zastosowanie dodatkowych sterydów doustnych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Airbufo Forspiro, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jak stosować Airbufo Forspiro?

Przed użyciem inhalatora zaleca się wykonanie głębokiego wydechu z dala od ustnika. Następnie, trzymając inhalator nasadką ochronną skierowaną do dołu, należy ściśle objąć ustnik ustami i wykonać głęboki, mocny wdech ustami (nie nosem). Po wzięciu wdechu, należy wyjąć inhalator z ust i wstrzymać oddech na 5-10 sekund lub tak długo, jak to możliwe bez odczucia dyskomfortu, a następnie wykonać powolny wydech, nie w kierunku inhalatora. Po użyciu należy zamknąć nasadkę chroniącą ustnik i wypłukać jamę ustną wodą, aby zapobiec zakażeniu grzybiczemu w jamie ustnej i chrypce.

Lekarz, pielęgniarka lub farmaceuta powinni zademonstrować pacjentowi, któremu przepisano Airbufo Forspiro, jak stosować lek. Inhalator proszkowy zawiera 60 dawek leku, umieszczonych w zwiniętym pasku foliowym. Wyposażony jest w licznik dawek, który odlicza ilość pozostałych dawek od 60 do 0. Należy pamiętać, że inhalator nie jest przeznaczony do ponownego napełniania – po zużyciu wszystkich dawek należy go zastąpić nowym.

Pominięcie zastosowania leku Airbufo Forspiro

Należy przyjąć pominiętą dawkę Airbufo Forspiro jak najszybciej, o ile nie zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. W takiej sytuacji należy przyjąć kolejną dawkę o normalnej porze i kontynuować leczenie zgodnie z planem. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Airbufo Forspiro, przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawka Airbufo Forspiro, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Objawy, które mogą się pojawić, to między innymi drżenia, bóle głowy oraz przyspieszenie akcji serca.

Airbufo Forspiro – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Airbufo Forspiro – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na budezonid, formoterol lub jakikolwiek składnik leku.

Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Airbufo Forspiro należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza w przypadku:

  • cukrzycy,
  • zakażenia płuc,
  • wysokiego ciśnienia tętniczego,
  • chorób serca w wywiadzie medycznym (np. zaburzeń rytmu serca, bardzo szybkiej akcji serca, zwężenia tętnic, niewydolności serca),
  • choroby tarczycy lub nadnerczy,
  • niskiego poziomu potasu we krwi,
  • ciężkich chorób wątroby.

W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia, w tym nieostrego widzenia, należy skonsultować się z lekarzem. 

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Airbufo Forspiro z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Airbufo Forspiro w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie leku Airbufo Forspiro w ciąży i okresie karmienia piersią wymaga konsultacji z lekarzem. Nie zaleca się używania tego leku podczas ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne. W przypadku zajścia w ciążę podczas terapii, pacjentka nie powinna samodzielnie przerywać leczenia, lecz niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Podobnie, kobiety karmiące piersią przed rozpoczęciem stosowania Airbufo Forspiro powinny zasięgnąć porady lekarskiej. 

Airbufo Forspiro a prowadzenie pojazdów 

Airbufo Forspiro nie wywiera istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn i narzędzi.

Airbufo Forspiro – skutki uboczne 

Stosując lek Airbufo Forspiro należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Ciężkie działania niepożądane Airbufo Forspiro występują rzadko lub bardzo rzadko. Wymagają niezwłocznego odstawienia leku i kontaktu z lekarzem. Do takich skutków ubocznych należą:

  • obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z przełykaniem, pokrzywka współwystępująca z utrudnionym oddychaniem, nagłe uczucie omdlewania,
  • nagłe nasilenie świstów oskrzelowych i duszności po inhalacji leku (w tej sytuacji należy zastosować lek doraźny).

Często (tj. rzadziej niż u 1 na 10 osób) występują następujące skutki uboczne Airbufo Forspiro:

  • kołatanie serca,
  • drgania mięśniowe,
  • drżenia,
  • pleśniawki jamy ustnej,
  • lekki ból gardła, kaszel, chrypka,
  • bóle głowy,
  • zapalenie płuc (dotyczy pacjentów z POChP).

Następujące działania niepożądane Airbufo Forspiro stwierdza się niezbyt często (tj. rzadziej niż u 1 na 100 osób):

  • niepokój, nerwowość, pobudzenie,
  • zaburzenia snu,
  • zawroty głowy,
  • nieostre widzenie,
  • nudności,
  • przyspieszona akcja serca,
  • siniaki,
  • kurcze mięśniowe,
  • agresja,
  • lęk.

Wziewne kortykosteroidy mogą wywierać wpływ na produkcję hormonów steroidowych, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu wysokich dawek. Może się to objawiać poprzez:

  • obniżenie gęstości kości,
  • zaćmę,
  • jaskrę,
  • spowolnienie tempa wzrostu u dzieci i młodzieży,
  • działanie na nadnercza,
  • zespół Cushinga,
  • zwiększoną podatność na zakażenia i gorsze zdolności adaptacyjne w sytuacjach stresowych.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Airbufo Forspiro?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Airbufo Forspiro? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Airbufo Forspiro znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Airbufo Forspiro nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Airbufo Forspiro to lek przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży (12-17 lat) z astmą oraz osób dorosłych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Zawiera budezonid oraz formoterol. Aplikuje się go wziewnie, za pomocą inhalatora. Celem stosowania preparatu jest niwelowanie obrzęku i stanu zapalnego oraz rozszerzanie dróg oddechowych. Airbufo Forspiro przyjmuje się codziennie, bez względu na występowanie objawów. W zależności od przebiegu choroby lekarz zaleci pacjentowi odpowiedni schemat dawkowania.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na astmę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Airbufo Forspiro (3)

Nie, Airbufo Forspiro jest dostępny wyłącznie na receptę.

Choć w ulotce oraz ChPL Airbufo Forspiro nie zawarto jednoznacznych informacji dotyczących spożywania alkoholu, należy mieć na uwadze, że alkohol może zmniejszać tolerancję serca na takie leki jak formoterol. W związku z tym przed spożyciem alkoholu należy skonsultować się z lekarzem.

Airbufo Forspiro to lek dwuskładnikowy. Jedną z substancji czynnych jest budezonid, który należy do wziewnych glikokortykosteroidów. Niweluje obrzęk i stan zapalny, które są typowe dla chorób obturacyjnych.

e-Konsultacja po Receptę Online
Airbufo Forspiro

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem