e-Konsultacja po Receptę Online

Seretide 250

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Seretide 250 to lek stosowany w leczeniu astmy, który zawiera dwie substancje czynne: salmeterol i propionian flutykazonu. Salmeterol jest długo działającym lekiem rozszerzającym oskrzela, który utrzymuje drożność dróg oddechowych przez co najmniej 12 godzin, podczas gdy flutykazonu propionian, jako kortykosteroid, zmniejsza obrzęk i podrażnienie płuc. Seretide należy stosować codziennie, aby zapobiegać objawom astmy, ale nie jest przeznaczony do leczenia nagłych ataków duszności. Pacjenci powinni zawsze mieć przy sobie doraźny lek rozszerzający oskrzela (np. salbutamol). W razie pytań można skorzystać z telekonsultacji na Receptomat.pl, tam też można uzyskać e-receptę na Seretide 250.

Seretide 250 – co to za lek?

Seretide 250 to lek stosowany w leczeniu objawowym astmy. Na całym świecie astma dotyka ponad 300 milionów ludzi. W Polsce szacuje się, że prawie 2 miliony osób (5% populacji) cierpi na tę chorobę. Oznacza to, że co dwudziesta osoba w kraju zmaga się z astmą.

Na co stosuje się Seretide 250?

Wskazaniem do stosowania leku Seretide 250 jest astma. Lek zapobiega występowaniu duszności i świstów w drogach oddechowych. Należy mieć na uwadze, że lek nie leczy tej choroby przyczynowo, tylko niweluje zaburzenia oddychania z niej wynikające.

Jak działa Seretide 250?

Substancją czynną leku są salmeterol i propionian flutykazonu. Salmeterol to długo działający lek rozszerzający oskrzela, który wspomaga utrzymanie drożności dróg oddechowych, co ułatwia przepływ powietrza do i z płuc. Jego działanie utrzymuje się przez co najmniej 12 godzin. Propionian flutykazonu to kortykosteroid, który redukuje obrzęk i podrażnienie płuc.

Dla kogo jest przeznaczony lek Seretide 250?

Lek znajduje zastosowanie u młodzieży od 12. roku życia i dorosłych. Lek jest przeciwwskazany u dzieci poniżej 4 lat. U dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 12 lat zalecane jest stosowanie leku Seretide 50.

Co wchodzi w skład leku Seretide 250?

Preparat zawiera jako substancję czynną propionian flutykazonu w ilości 250 μg i salmeterol w ilości 25 μg.

Pozostała substancja pomocnicza to: gaz nośny (1,1,1,2-tetrafluoroetan (norfluran, HFA 134a)).

Seretide 250 – zamienniki

Zamiennikami leku Seretide 250 są: Asaris pMDI, Comboterol, Duexon, Fluticomb i Veriflo.

Seretide 250 – dawkowanie

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, a w razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Seretide 250 należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Seretide 250 należy stosować codziennie, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Nie wolno przekraczać zalecanej dawki, a także przerywać stosowania leku i zmieniać dawki bez konsultacji z lekarzem.

Seretide 250 należy inhalować do płuc przez usta.

Dawkowanie u dorosłych i młodzieży od 12. roku życia

Zaleca się lek Seretide 50,125 lub 250: dwie inhalacje dwa razy na dobę. 

Dawkowanie u dzieci od 4. do 12. roku życia 

Zaleca się lek Seretide 50: dwie inhalacje dwa razy na dobę.

Jeśli objawy astmy są dobrze kontrolowane przy stosowaniu leku dwa razy dziennie, lekarz może zalecić zmniejszenie częstotliwości do podawania raz na dobę. Dawka może być stosowana:
• raz dziennie wieczorem, gdy pacjent ma dolegliwości nocne,
• raz dziennie rano, jeśli dolegliwości występują w ciągu dnia.

Bardzo istotne jest, aby lekarz poinstruował pacjenta, ile inhalacji leku należy stosować i jak często. 

Lekarz będzie regularnie monitorował objawy astmy podczas terapii lekiem Seretide 250.

W przypadku nasilenia objawów astmy lub pogorszenia jej kontroli, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Może pojawić się nasilenie świszczącego oddechu, częstsze uczucie ucisku w klatce piersiowej lub konieczność zastosowania większej dawki szybko działającego leku wziewnego ułatwiającego oddychanie. W takiej sytuacji należy kontynuować terapię lekiem Seretide, bez zwiększania liczby inhalacji. Objawy mogą się nasilić, a stan pacjenta może ulec pogorszeniu. Warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być konieczne dodatkowe leczenie.

Instrukcja użycia inhalatora, procedura jego sprawdzania i czyszczenia została dokładnie opisana w ulotce dołączonej do opakowania leku. Należy upewnić się, że dzieci i osoby o słabszych rękach, które mają go używać potrafią to zrobić poprawnie.

Pominięcie zastosowania leku Seretide 250

Nie należy stosować dawki podwójnej w przypadku pominięcia dawki. Kolejną dawkę leku Seretide 250 należy przyjąć o zwykłej porze.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Seretide 250, przedawkowanie

Przypadkowe przyjęcie dawki większej niż zalecana powinno zostać zgłoszone lekarzowi lub farmaceucie. Mogą wystąpić objawy takie jak: szybsze tętno, drżenie, zawroty głowy, ból głowy, osłabienie mięśni oraz bóle stawów. Stosowanie większych dawek przez dłuższy okres czasu należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, gdyż wysokie dawki leku Seretide mogą prowadzić do zmniejszenia produkcji hormonów steroidowych przez nadnercza.

Przerwanie stosowania leku Seretide 250

Bardzo istotne jest, aby lek Seretide był przyjmowany codziennie zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy kontynuować jego stosowanie do momentu, gdy lekarz zdecyduje o przerwaniu terapii. Należy unikać nagłego zaprzestania przyjmowania leku Seretide lub redukcji dawki, ponieważ może to prowadzić do nasilenia objawów choroby.

Nagłe przerwanie stosowania lub zmniejszenie dawki leku Seretide może również (bardzo rzadko) wywołać problemy z funkcjonowaniem nadnerczy (niewydolność nadnerczy), co czasami prowadzi do wystąpienia objawów niepożądanych. Objawy te mogą obejmować:
• ból brzucha,
• zmęczenie, utratę apetytu i nudności,
wymioty oraz biegunkę,
• utratę masy ciała,
• bóle głowy i senność,
• niski poziom cukru we krwi,
• niskie ciśnienie krwi i drgawki.

W sytuacjach stresowych, takich jak gorączka, urazy (np. wypadki), infekcje czy operacje, niewydolność nadnerczy może się nasilić, a pacjent może doświadczyć jednego lub kilku z wymienionych działań niepożądanych.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, pacjent powinien poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Aby zapobiec tym objawom, lekarz może zalecić dodatkowe kortykosteroidy w postaci tabletek, takich jak prednizolon.

Seretide 250 – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Seretide 250 – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na salmeterol, propionian flutykazonu lub na norfluran (HFA 134a) – substancję pomocniczą leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Przed zastosowaniem leku Seretide 250 konieczna jest konsultacja z lekarzem w przypadku:

  • choroby serca, w tym nieregularnego lub szybkiego bicia serca, 
  • nadczynności tarczycy,
  • wysokiego ciśnienia krwi, 
  • cukrzycy (lek może podnosić stężenie glukozy we krwi), 
  • niskiego stężenia potasu we krwi, 
  • gruźlicy aktualnie lub w przeszłości, 
  • innych zakażeń płuc. 

Jeśli wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skonsultować się z lekarzem.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Seretide 250 z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Seretide 250 w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, karmienia piersią, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem. Lekarz podejmie decyzję, czy pacjentka może przyjmować lek Seretide w tym okresie.

Seretide 250 a prowadzenie pojazdów

Mało prawdopodobne jest, aby lek Seretide miał wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Seretide 250 – skutki uboczne 

Stosując Seretide 250, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Seretide 250 może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.

Reakcje alergiczne

Po zastosowaniu leku Seretide mogą nagle pojawić się trudności w oddychaniu. Może to obejmować nasilenie świszczącego oddechu, kaszel lub duszność, a także swędzenie, wysypkę (pokrzywkę) oraz obrzęki, najczęściej w okolicach twarzy, warg, języka lub gardła. Reakcje alergiczne na Seretide występują stosunkowo rzadko (u 1 do 10 na 1000 osób stosujących lek).

Dodatkowo mogą wystąpić objawy takie jak uczucie bardzo szybkiego bicia serca, osłabienie, zawroty głowy, które mogą prowadzić do upadku lub utraty przytomności

Jeśli którykolwiek z powyższych objawów pojawi się nagle po zastosowaniu leku, należy natychmiast przerwać jego stosowanie i skonsultować się z lekarzem. 

Możliwe bardzo częste działania niepożądane Seretide 250 (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów):

  • ból głowy – ten objaw niepożądany zazwyczaj zmniejsza się w trakcie leczenia,
  • zwiększona częstość występowania przeziębień u pacjentów z POChP.

Możliwe częste działania niepożądane Seretide 250 (mogą wystąpić u 1 do 10 na 100 pacjentów):

  • pleśniawki (bolesne, kremowo-żółte wykwity) w jamie ustnej i gardle, a także ból języka, chrypka, bezgłos i podrażnienie gardła. Po każdej inhalacji pomocne może być przepłukanie jamy ustnej wodą i jej wyplucie oraz/lub umycie zębów. W przypadku wystąpienia pleśniawek lekarz może zalecić stosowanie leku przeciwgrzybiczego.
  • bóle, obrzęk stawów i bóle mięśni,
  • kurcze mięśni.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Seretide 250?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.

Ile kosztuje lek Seretide 250? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Seretide 250 znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Seretide 250 nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Seretide 250 to lek wziewny stosowany w leczeniu astmy. Zawiera dwie substancje czynne: salmeterol, który rozszerza oskrzela, ułatwiając oddychanie, oraz flutykazon, który zmniejsza stan zapalny w drogach oddechowych. Lek należy stosować regularnie zgodnie z zaleceniami lekarza, aby utrzymać kontrolę objawów. Należy mieć na uwadze, że lek ten nie nadaje się do przerywania ataków duszności. E-receptę na Seretide 250 można uzyskać podczas konsultacji na Receptomat.pl.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na astmę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Seretide 250 (6)

Nie, lek Seretide 250 jest dostępny wyłącznie na receptę.

Producent nie podaje w ulotce możliwych interakcji leku z alkoholem. Trzeba jednak pamiętać, że picie alkoholu podczas stosowania jakichkolwiek leków może wpływać na ich wchłanianie i skuteczność terapeutyczną.

Tak, lek Seretide 250 posiada w swoim składzie propionian flutykazonu, który zaliczany jest do kortykosteroidów.

Seretide 250 łączy działanie salmeterolu, który rozszerza oskrzela i ułatwia oddychanie, oraz flutykazonu, który zmniejsza stan zapalny i obrzęk w drogach oddechowych. Dzięki temu lek łagodzi objawy astmy.

Decyzję o rodzaju leku, który jest najbardziej odpowiedni dla pacjenta podejmuje lekarz. Leki te zawierają inne substancje czynne o różnych mechanizmach działania.

Lek Seretide 250 nie działa natychmiastowo na objawy astmy, ponieważ jest przeznaczony w celu długoterminowej kontroli choroby. W przypadku nagłego napadu astmy należy stosować szybko działający lek doraźny, np. salbutamol, a nie Seretide.

e-Konsultacja po Receptę Online
Seretide 250

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem