Tabletki antykoncepcyjne kiedyś i dziś – sprawdź co się zmieniło

Antykoncepcja nie zawsze wyglądała tak, jak dzisiaj. Historia współczesnych metod zapobiegania ciąży jest dosyć krótka – sięga początków XX wieku. Jednak wcześniej przez dziesięciolecia stosowano przeróżne metody mające zapobiegać ciąży. Dowiedz się, z jakich sposobów antykoncepcji korzystali Twoi przodkowie.

Nowoczesne Tabletki Antykoncepcyjne
Nowoczesne tabletki antykoncepcyjne

Pierwsze tabletki antykoncepcyjne

Inicjatorem powstania pierwszej pigułki antykoncepcyjnej był zespół badawczy Carla Djerassi’ego z USA, któremu udało się w 1951 roku zsyntetyzować pierwszą pochodną progesteronu – noretyndronu. Już w 1960 pierwsze pigułki pod nazwą Enovid trafiły do aptek. Początkowo tabletki spotkały się z krytyką – uważano, że takie środki zbyt mocno ingerują w ciało kobiety. Jednak mimo to bardzo szybko zyskały popularność i równie szybko jasne stało się, że u wielu kobiet wywołują skutki uboczne, takie jak bóle głowy, nudności i wzrost wagi. Nic w tym dziwnego, ponieważ dawka pochodnej progesteronu zastosowana w jednej tabletce była równa dawkom, które obecnie kobiety przyjmują podczas całego tygodnia terapii.

Dzisiejsze pigułki antykoncepcyjne są zmodyfikowanymi tabletkami z roku 1960 – zawierają przede wszystkim zdecydowanie mniejszą dawkę hormonów. Na przestrzeni lat udało się również zsyntetyzować inne pochodne progesteronu oprócz noretyndronu, które wywołują mniejszą ilość skutków ubocznych. Dodatkowo mamy do wyboru tabletki jednoskładnikowe, dwuskładnikowe o różnym schemacie przyjmowania – 21+7 lub 24+4. Powstały również inne formy antykoncepcji hormonalnej – plastry czy zastrzyki. W ciągu ostatnich 60 lat nastąpił ogromny rozwój dostępnych tabletek antykoncepcyjnych, dzięki czemu każda kobieta może otrzymać odpowiednią dla siebie terapię.

Historia prezerwatywy

Historia stosowania prezerwatyw w Europie sięga XVI-wiecznych Włoch, gdzie epidemia syfilisu przyczyniła się do poszukiwania metod zapobiegania zakażeniom. Stosowali między innymi prezerwatywy z jelit zwierząt, skóry węża, lnu czy płótna, które przywiązywali do penisa tasiemką, aby się nie zsuwały. Sprzedawano je w barach, na targowiskach i w sklepach chemicznych. Pierwsza wzmianka o wykorzystaniu prezerwatywy jako metody zapobiegania ciąży pojawiła się dopiero dwieście lat później i została mocno skrytykowana jako niemoralna przez środowiska katolickie. Mimo to prezerwatywa jako metoda antykoncepcji zyskała dużą popularność w Europie, Rosji, a także w Ameryce, gdzie były stosowane głównie przez osoby z klasy średniej i wyższej.

Pierwsze lateksowe prezerwatywy zostały wynalezione przez Juliusa Fromma w 1912 roku. Wcześniej używano prezerwatyw tworzonych z gumy, które były bardzo grube i niewygodne. Obecnie dostępne są zarówno prezerwatywy lateksowe, jak i zrobione z kauczuku naturalnego, który może być stosowany przez osoby uczulone na lateks.

Inne dawne metody antykoncepcji

Dawniej uważano, że niektóre produkty spożywcze mogą uchronić kobietę przed zajściem w ciążę – na przykład nasiona dzikiej marchwi, żywe osy czy mielone jądra muła. Kobiety piły również wywary z mięsa muła (który jest bezpłodny, zatem miał przez to przekazać bezpłodność), alkohol z moczonymi jądrami bobrów, rtęć oraz wywary z ziół. Oprócz tego stosowano przeróżne techniki zapobiegania ciąży, na przykład: podskoki, płukanie pochwy, gorącą kąpiel po stosunku czy stosunek przerywany. Wierzono również w moc amuletów, które miały skutecznie ochronić przed ciążą. 

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.