Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Yasminelle

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Yasminelle

Sięgnij po skuteczne, sprawdzone i bezpieczne tabletki antykoncepcyjne Yasminelle. Pomagają tysiącom kobiet w zapobieganiu ciąży bez ryzyka pojawienia się nadwagi. Dowiedz się więcej o leku z opisu i ulotki poniżej. Porozmawiaj ze specjalistą na e-konsultacji i zamów e-receptę na Yasminella na stronie receptomat.pl. 

Podstawowe informacje o leku Yasminelle (Ethinylestradiolum + Drospirenonum):

  • nazwa: Yasminelle
  • dawka: 0,02 mg + 3 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum), drospirenon (drospirenonum)

  • dostępne wielkości opakowań: 21 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne Yasminelle – jak stosować, kiedy zażywać, jaką mają skuteczność

To złożony preparat należący do grupy leków antykoncepcji hormonalnej, którego celem jest zapobieganie ciąży. Jeśli tabletki stosowane są prawidłowo i nie pojawiają się żadne czynniki wpływające na skuteczność i bezpieczeństwo stosowania tego środka antykoncepcyjnego, to  wykazuje on wysoką skuteczność i ochronę kobiety przed zajściem w ciążę.

Jak działają tabletki Yasminelle?

To złożony lek antykoncepcyjny, w skład którego wchodzą dwie substancje czynne. Drospirenon i etynyloestradiol to syntetyczne pochodne dwóch żeńskich hormonów płciowych, które zapobiegają zajściu w ciążę poprzez kilka mechanizmów działania. Najważniejsze z nich to:

  • wpływa na działanie niektórych hormonów, co prowadzi do zahamowania owulacji

  • powoduje zmianę funkcjonowania błony śluzowej macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka
  • zagęszcza śluz szyjki macicy, dzięki czemu utrudnia migrację spermy w drogach rodnych kobiety i utrudnia dotarcie plemników do komórki jajowej.

Czy tabletki antykoncepcyjne Yasminelle są skuteczne?

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najskuteczniejszych i odwracalnych metod zapobiegania ciąży. Jeśli tabletki stosowane są prawidłowo, wówczas badania pokazują niemal 99% skuteczność antykoncepcyjną i jedynie 1% niepowodzeń w skali roku. Ważne jednak, aby lek Yasminelle stosować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz według wskazówek producenta zawartych w ulotce, podobnie jak np. Vixpo.

Regularne stosowanie tej metody antykoncepcji dodatkowo powoduje uregulowanie cykli miesiączkowych. Krwawienia stają się mniej obfite i mniej bolesne.

Jak stosować lek Yasminelle?

W pierwszym dniu cyklu należy przyjąć pierwszą tabletkę z nowego blistra. W kolejnych dniach należy przyjmować kolejne tabletki, zachowując kolejność, w jakiej ułożone są na blistrze. Opakowanie Yasminelle zawiera 21 tabletek, które należy zażyć przez kolejne 21 dni cyklu. W pozostałe 7 dni cyklu pacjentka nie przyjmuje tabletek i w tym okresie powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Po tym czasie należy rozpocząć stosowanie kolejnego blistra.

Jeśli w miesiącu poprzedzającym przyjęcie leku Yasminelle kobieta nie stosowała żadnych środków antykoncepcji hormonalnej, wówczas pierwszą tabletkę leku powinna przyjąć w pierwszym dniu pojawienia się krwawienia miesiączkowego (menstruacji). Pacjentka jest wówczas chroniona przed zajściem w ciąży już od pierwszej tabletki.

Jeśli zaś lek antykoncepcyjny Yasminelle został przyjęty od drugiego do piątego dnia miesiączki (cyklu), wówczas w ciągu pierwszych 7 dni stosowania doustnej antykoncepcji należy stosować dodatkowe metody zabezpieczenia przed zajściem w ciążę w postaci metod niehormonalnych, np. prezerwatyw.

Kiedy zażywać tabletki Yasminelle? O jakiej porze?

Te tabletki antykoncepcyjne wykazują największą skuteczność, jeśli przyjmowane są regularnie, codziennie o tej samej porze. W razie konieczności, pigułkę można popić niewielką ilością wody. Wielu lekarzy ginekologów zaleca, by doustne środki antykoncepcyjne przyjmować wieczorem.

Czy w czasie 7-dniowej przerwy powinno pojawić się krwawienie z odstawienia?

Tak, w okresie, kiedy pacjentka nie zażywa tabletek Yasminelle, powinno pojawić się krwawienie. Zazwyczaj pojawia się ono po 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki z substancjami czynnymi.

Pominięcie krwawienia z odstawiania – czy jest możliwe i jak to zrobić?

Zmiana dni, w których występuje krwawienie z odstawienia, jest możliwa poprzez zmianę momentu rozpoczęcia przyjmowania kolejnego blistra leku Yasminelle. By całkowicie pominąć krwawienie, należy rozpocząć kolejny blister bezpośrednio po zażyciu ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania.

Można także przesunąć dzień pojawienia się krwawienia w okresie 7-dniowej przerwy. Warto wówczas porozmawiać ze swoim lekarzem, o ile należy skrócić okres bez tabletek, by przesunąć dzień wystąpienia krwawienia z odstawienia.

Kiedy rozpocząć stosowanie nowego opakowania tabletek Yasminelle?

Nie należy czekać do końca trwania krwawienia z odstawienia z rozpoczęciem stosowania kolejnego opakowania Yasminelle. Po 7-dniowej przerwie, 8. dnia należy przyjąć pierwszą tabletkę z nowego blistra, niezależnie, czy krwawienie już zakończyło się czy trwa nadal. Początek stosowania nowego opakowania leku powinien być zawsze tego samego dnia tygodnia, co poprzedniego opakowania.

Czy podczas 7-dniowej przerwy kobieta jest chroniona przed zajściem w ciążę?

Zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta ma obawę, czy w sytuacji, kiedy robi przerwę w stosowaniu tabletek z substancjami czynnymi, także jest chroniona przed zapłodnieniem. W przypadku stosowania pigułek Yasminelle, jeśli są one stosowane prawidłowo, wówczas skuteczność antykoncepcyjna leku chroni kobietę przed zajściem w ciążę przez cały 28-dniowy cykl miesiączkowy. Nie powinna mieć ona obaw o zmniejszoną skuteczność leku.

Lek Yasminelle – pominięcie tabletki. Co zrobić?

W sytuacji, kiedy kobieta zapomniała o przyjęciu tabletki, ale od zwykłej pory jej zażywania nie minęło 12 godzin, wówczas należy niezwłocznie wziąć zapomnianą tabletkę, a kolejne z blistra stosować o zwykłej porze. W takiej sytuacji kobieta nie powinna obawiać się o bezpieczeństwo stosowania leku i ryzyko zajścia w ciążę, ponieważ skuteczność antykoncepcyjna Yasminelle nie zmniejszyła się.

Jeśli zaś przyjęcie tabletki opóźniło się o więcej niż 12 godzin, wówczas należy zastosować dodatkowe metody antykoncepcyjne oraz postępować zgodnie z instrukcją producenta w ulotce Yasminelle. Tryb działania w sytuacji pominięcia jednej bądź kilku tabletek jest zależy od tygodnia cyklu, w którym kobieta zapomniała o zażyciu tabletki. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem.

Yasminelle a antykoncepcja po porodzie – czy i kiedy stosować?

Producent w ulotce Yasminelle wyraźnie zaleca, aby stosowanie tabletek antykoncepcyjnych odłożyć do momentu wystąpienia pierwszej regularnej miesiączki. Jeśli kobieta chciałaby rozpocząć wcześniej stosowanie antykoncepcji po porodzie, powinna porozmawiać o tym ze swoim lekarzem i wybrać najlepszy sposób zapobiegania ciąży w okresie po urodzeniu dziecka i/lub karmienia piersią. W pewnym określonych sytuacjach możliwe jest wcześniejsze rozpoczęcie stosowania pigułek Yasminelle, ale wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza.

Od jakiego wieku można stosować tabletki antykoncepcyjne Yasminelle?

Ten doustny preparat zapobiegający zajściu w ciążę nie powinien być stosowany u dziewcząt, które jeszcze nie rozpoczęły miesiączkowania. Po pojawieniu się pierwszej menstruacji należy skonsultować się z lekarzem, który na podstawie stanu zdrowia pacjentki wybierze najlepszą metodę antykoncepcyjną.

Opis produktu – ulotka leku Yasminelle 0,02 mg + 3 mg

Podobne leki