Najważniejsze informacje:
Sięgnij po skuteczne, sprawdzone i bezpieczne tabletki antykoncepcyjne Yasminelle. Pomagają tysiącom kobiet w zapobieganiu ciąży bez ryzyka pojawienia się nadwagi. Dowiedz się więcej o leku z opisu i ulotki poniżej. Porozmawiaj ze specjalistą na e-konsultacji i zamów e-receptę na Yasminella na stronie Receptomat.pl.
postać / dawka | tabletki powlekane, 0,02 mg + 3 mg |
substancja czynna | etynylestradiol (ethinylestradiolum), drospirenon (drospirenonum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | antykoncepcja hormonalna |
podmiot odpowiedzialny | Bayer AG Kaiser-Wilhelm-Allee 1 51373 Leverkusen Niemcy |
Lek Yasminelle nie podlega refundacji. Występuje w postaci tabletek powlekanych, w dawce 0,02 mg + 3 mg i w opakowaniach po 21 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Yasminelle to preparat należący hormonalnych produktów antykoncepcyjnych. Produkt w postaci tabletek powlekanych, aby był w pełni skuteczny powinien być przyjmowany systematycznie.
Sprawdź opinie pacjentek o Yasminelle.
Yasminelle należy do złożonych doustnych produktów antykoncepcyjnych, w skład którego wchodzą dwie substancje czynne. Drospirenon i etynyloestradiol to syntetyczne pochodne dwóch żeńskich hormonów płciowych, które zapobiegają zajściu w ciążę poprzez kilka mechanizmów działania. Najważniejsze z nich to:
Ten doustny preparat zapobiegający zajściu w ciążę nie powinien być stosowany u dziewcząt, które jeszcze nie rozpoczęły miesiączkowania. Po pojawieniu się pierwszej menstruacji należy skonsultować się z lekarzem, który na podstawie stanu zdrowia pacjentki wybierze najlepszą metodę antykoncepcyjną.
Lek zawiera złożoną substancję czynną - etynylestradiol i drospirenon. Każda tabletka powlekana zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu.
Pozostałe składniki leku to:
Lek należy stosować regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Nigdy nie należy przerywać stosowania tabletek na dłużej niż 7 dni. Przyjmowanie produktu Yasminelle zaleca się rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki.
W pierwszym dniu cyklu należy przyjąć pierwszą tabletkę z nowego blistra. W kolejnych dniach należy przyjmować kolejne tabletki, zachowując kolejność, w jakiej ułożone są na blistrze. Opakowanie Yasminelle zawiera 21 tabletek, które należy zażyć przez kolejne 21 dni cyklu. Następnie należy zrobić 7-dniową przerwę w przyjmowaniu tabletek. W tym okresie powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Po tym czasie należy rozpocząć stosowanie kolejnego blistra.
Jeśli w miesiącu poprzedzającym przyjęcie leku Yasminelle kobieta nie stosowała żadnych środków antykoncepcji hormonalnej, wówczas pierwszą tabletkę leku powinna przyjąć w momencie wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego (menstruacji). Pacjentka jest wówczas chroniona przed zajściem w ciąży już od pierwszej tabletki.
Jeśli zaś lek antykoncepcyjny Yasminelle został przyjęty od drugiego do piątego dnia miesiączki (cyklu), wówczas w ciągu pierwszych 7 dni stosowania doustnej antykoncepcji należy stosować dodatkowe metody zabezpieczenia przed zajściem w ciążę w postaci metod niehormonalnych, np. prezerwatyw (kobieta powinna zostać poinformowana o konieczności stosowania przez 7 dni dodatkowych metod antykoncepcyjnych).
Te tabletki antykoncepcyjne wykazują największą skuteczność, jeśli przyjmowane są regularnie, codziennie o tej samej porze. W razie konieczności, pigułkę można popić niewielką ilością wody. Wielu lekarzy ginekologów zaleca, by doustne środki antykoncepcyjne przyjmować wieczorem.
Tak, w okresie, kiedy pacjentka nie zażywa tabletek Yasminelle, powinno pojawić się krwawienie. Zazwyczaj pojawia się ono po 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki z substancjami czynnymi.
Zmiana dni, w których występuje krwawienie z odstawienia, jest możliwa poprzez zmianę momentu rozpoczęcia przyjmowania kolejnego blistra leku Yasminelle. By całkowicie pominąć krwawienie, należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania bezpośrednio po zażyciu ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania.
Można także przesunąć dzień pojawienia się krwawienia w okresie 7-dniowej przerwy. Warto wówczas porozmawiać ze swoim lekarzem, o ile należy skrócić okres bez tabletek, by przesunąć dzień wystąpienia krwawienia z odstawienia.
Nie należy czekać do końca trwania krwawienia z odstawienia z rozpoczęciem stosowania kolejnego opakowania Yasminelle. Po 7-dniowej przerwie, 8. dnia należy przyjąć pierwszą tabletkę z nowego blistra, niezależnie, czy krwawienie już zakończyło się czy trwa nadal. Początek stosowania nowego opakowania leku powinien być zawsze tego samego dnia tygodnia, co poprzedniego opakowania.
W sytuacji, kiedy kobieta zapomniała o przyjęciu tabletki, ale od zwykłej pory jej zażywania nie minęło 12 godzin, wówczas należy niezwłocznie wziąć zapomnianą tabletkę, a kolejne z blistra stosować o zwykłej porze i kontynuować regularne stosowanie produktu Yasminelle. W takiej sytuacji kobieta nie powinna obawiać się o bezpieczeństwo stosowania leku i ryzyko zajścia w ciążę, ponieważ skuteczność antykoncepcyjna Yasminelle nie zmniejszyła się.
Jeśli zaś przyjęcie tabletki opóźniło się o więcej niż 12 godzin, wówczas należy zastosować dodatkowe metody antykoncepcyjne oraz postępować zgodnie z instrukcją producenta w ulotce Yasminelle. Tryb działania w sytuacji pominięcia jednej bądź kilku tabletek jest zależy od tygodnia cyklu, w którym kobieta zapomniała o zażyciu tabletki. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem.
Nie zaleca się stosowania leku Yasminelle, jeśli:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania tabletek należy zachować, jeśli:
Zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta ma obawę, czy w sytuacji, kiedy robi przerwę w stosowaniu tabletek z substancjami czynnymi, także jest chroniona przed zapłodnieniem. W przypadku stosowania pigułek Yasminelle, jeśli są one stosowane prawidłowo, wówczas skuteczność antykoncepcyjna leku chroni kobietę przed zajściem w ciążę przez cały 28-dniowy cykl miesiączkowy. Nie powinna mieć ona obaw o zmniejszoną skuteczność leku.
Antykoncepcja hormonalna to jedna z najskuteczniejszych i odwracalnych metod zapobiegania ciąży. Jeśli tabletki stosowane są prawidłowo, wówczas badania pokazują niemal 99% skuteczność antykoncepcyjną i jedynie 1% niepowodzeń w skali roku. Ważne jednak, aby lek Yasminelle stosować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz według wskazówek producenta zawartych w ulotce.
Regularne stosowanie tej metody antykoncepcji dodatkowo powoduje uregulowanie cykli miesiączkowych. Krwawienia stają się mniej obfite i mniej bolesne.
Przed stosowaniem leku Yasminelle należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Producent w ulotce Yasminelle wyraźnie zaleca, aby stosowanie tabletek antykoncepcyjnych odłożyć do momentu wystąpienia pierwszej regularnej miesiączki. Jeśli kobieta chciałaby rozpocząć wcześniej stosowanie antykoncepcji po porodzie, powinna porozmawiać o tym ze swoim lekarzem i wybrać najlepszy sposób zapobiegania ciąży w okresie po urodzeniu dziecka i/lub karmienia piersią. W pewnym określonych sytuacjach możliwe jest wcześniejsze rozpoczęcie stosowania pigułek Yasminelle, ale wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza.
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Do częstych działań niepożądanych Yasminelle (mogą występować u 1 do 10 na każde 100 osób) zalicza się:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą występować u 1 do 10 na każde 1000 osób) to:
O rzadziej występujących działaniach niepożądanych można przeczytać w ulotce.
Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Yasminelle.
Nie. Lek występuje tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.
Jednym ze skutków ubocznych leku i pojawiający się dosyć często, bo może wystąpić u 1 do 10 na każde 100 pacjentów jest tycie.
Niezbyt częstym skutkiem ubocznym produktu jest zmniejszenie masy ciała. Objaw ten występuje u 1 do 10 na każde 1000 osób.