Kłykciny kończyste – leczenie, domowe sposoby
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Najważniejsze informacje:
- Kłykciny kończyste – zmiany skórne określane jako brodawki weneryczne lub brodawki płciowe, to jedna z powszechnie występujących chorób przenoszonych drogą płciową.
- Do powstania kłykcin kończystych dochodzi na skutek zarażenia wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), a dokładnie wybranymi jego typami.
- Kłykciny kończyste to wstydliwy problem – choroba weneryczna może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Obejmujące okolice intymne, odbyt, a niekiedy również jamę ustną i gardło zmiany skórne wymagają podjęcia leczenia pod okiem specjalisty.
- Oprócz przyjmowania leków na kłykciny kończyste, lekarz może zalecić również wykonanie zabiegu laserowego lub krioterapii. Domowe sposoby mogą przynieść doraźną ulgę od dolegliwości wywołanych przez zakażenie HPV.
- Pomimo skuteczności wielu dostępnych terapii, całkowite wyleczenie kłykcin kończystych może być trudne. Wirus HPV pozostaje w organizmie, co wiąże się z ryzykiem nawrotów kłykcin kończystych w przyszłości.
Do tej pory odkryto ponad 100 różnych rodzajów HPV – wirusa brodawczaka ludzkiego. Jak stwierdzono, typy 6 i 11 przyczyniają się do powstania zmian skórnych nazywanych kłykcinami kończystymi (inaczej brodawkami wenerycznymi lub płciowymi). Charakterystyczne kalafiorowate wykwity wymagają odpowiedniego leczenia, które zwalcza przyczynę choroby wenerycznej i usuwa jej objawy. Konsultacja z lekarzem jest kluczowa dla skutecznego radzenia sobie z kłykcinami kończystymi. Jak wygląda leczenie kłykcin kończystych? Jakie zabiegi stosuje się w tej chorobie przenoszonej drogą płciową? O tym poniżej.
Infekcja HPV 6 i 11 i jej leczenie – kłykciny kończyste u kobiet i mężczyzn
Leczenie kłykcin kończystych, jednej z chorób przenoszonych drogą płciową, polega na eliminowaniu widocznych zmian skórnych oraz zwalczaniu infekcji, którą wywołuje wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Metody leczenia obejmują zarówno farmakoterapię, jak i procedury medyczne.
Choroby przenoszone drogą płciową, takie jak infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego, mogą dotyczyć zarówno kobiet (np. kłykciny w szyjce macicy, w przedsionku pochwy lub na wargach sromowych mniejszych), jak i mężczyzn (np. kłykciny na trzonie prącia, na wewnętrznej blaszce napletka).
Zakażenie wirusem HPV, którego następstwem są kłykciny kończyste, następuje najczęściej podczas stosunków płciowych.
Kłykciny kończyste (np. w szyjce macicy czy na prąciu) dają charakterystyczne objawy w postaci swędzących i piekących zmian skórnych, którym towarzyszy dyskomfort w trakcie stosunków lub defekacji.
Rozpoznanie kłykcin kończystych – charakterystyczne zmiany skórne
Kłykciny kończyste – zmiany skórne wywołane wirusem HPV – zlokalizowane są głównie w okolicy narządów płciowych.
Po stosunkach waginalnych brodawki płciowe pojawiają się najczęściej na zewnętrznych narządach płciowych, a po stosunkach analnych – w okolicach odbytu.
Następstwem stosunków oralnych są kłykciny jamy ustnej, za których powstawanie odpowiada zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.
W blisko połowie przypadków początkowe objawy zakażenia wirusem HPV są niezauważalne.
Niekiedy jednak choroba daje charakterystyczne symptomy, którymi jest wystąpienie swędzących i piekących grudek i brodawek o zróżnicowanej kolorystyce, które łączą się w większe wykwity o kalafiorowatej formie. W razie ich zaobserwowania, niezbędne jest leczenie kłykcin kończystych pod okiem lekarza.
Diagnostyka kłykcin kończystych – badania pod kątem infekcji HPV
Kłykciny kończyste (brodawki płciowe), jedną z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową, rozpoznaje się podczas obserwacji zmian skórnych w trakcie wizyty lekarskiej.
Diagnostyka kłykcin kończystych opiera się na dokładnym badaniu fizycznym przez specjalistę – lupa dermatoskopowa pomaga mu dokładnie ocenić zmiany skórne.
W razie podejrzenia zmian nowotworowych (np. rak szyjki macicy) wykonuje się badanie cytologiczne, kolposkopię, anoskopię bądź też pobiera wycinek do badania histopatologicznego.
Wystąpienie zmian skórnych w okolicach intymnych jest niepokojącym objawem kłykcin kończystych, które wymagają konsultacji lekarskiej. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przy najmniejszych podejrzeniach choroby wenerycznej.
Leczenie kłykcin kończystych – usuwanie zmian skórnych i zwalczanie wirusa
W leczeniu kłykcin kończystych stosuje się leki zawierające podofilotoksynę, imikwimod, interferon, kwas trichlorooctowy lub sinekatechinę. Są to leki na receptę, mające postać kremów lub roztworów, które aplikuje się na zmienione chorobowo miejsca.
Leki na kłykciny kończyste okolic intymnych, odbytu czy w obrębie jamy ustnej działają na kilku różnych poziomach. Przede wszystkim mają na celu eliminację widocznych zmian skórnych oraz zwalczanie samego wirusa HPV, który odpowiada za powstawanie kłykcin.
Zdarza się, że leczenie farmakologiczne kłykcin kończystych nie jest wystarczające. W niektórych przypadkach, zwłaszcza rozległych zmian skórnych, których nie da się usunąć za pomocą leków, konieczne może okazać się zastosowanie specjalistycznego zabiegu na kłykciny kończyste.
Kłykciny kończyste – leczenie bez recepty
Preparaty zawierające witaminę E lub żele aloesowe mogą być stosowane w celu łagodzenia podrażnień i wspomagania gojenia się skóry zajętej przez kłykciny kończyste.
Choć nie zwalczają bezpośrednio wirusa HPV, mogą przynieść chwilową ulgę w przypadku dyskomfortu związanego z pieczeniem i swędzeniem zmienionej chorobowo skóry.
Jeśli kłykcin kończystych jest dużo lub są one oporne na leczenie bez recepty, konieczna będzie wizyta u specjalisty w celu skutecznego zwalczania wirusa. Profesjonalna diagnoza może pomóc uniknąć potencjalnych powikłań i zapewnić skuteczne leczenie na kłykciny kończyste.
Zabiegi na kłykciny kończyste – laseroterapia i krioterapia
Współczesna medycyna oferuje szereg szybkich, skutecznych i bezbolesnych zabiegów, które są wykorzystywane w leczeniu kłykcin kończystych u mężczyzn i kobiet w okolicach intymnych, okolicy odbytu czy w jamie ustnej.
Precyzyjne usuwanie kłykcin kończystych laserem
Jednym ze sposobów leczenia kłykcin kończystych jest ich usuwanie laserem. Laseroterapia stanowi precyzyjną metodę, która pozwala na usunięcie nawet najmniejszych kłykcin.
Zabieg laserowy na choroby przenoszone drogą płciową wywołane przez wirusy brodawczaka ludzkiego jest bezbolesny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym – lekarz kieruje wiązkę światła na brodawki płciowe, która w efekcie ulega odparowaniu i koagulacji.
Zabieg na kłykciny kończyste przy użyciu lasera jest w pełni bezpieczny, nie uszkadza się w jego trakcie zdrowych tkanek okolicznych.
Krioterapia na kłykciny kończyste – zamrażanie zmian skórnych
U osób, które zostały zakażone typami HPV odpowiedzialnymi z kłykciny, a u których leczenie farmakologiczne kłykcin kończystych nie przyniosło pożądanych efektów, lekarz może zalecić również zastosowanie krioterapii.
Jest to zabieg polegający na zamrażaniu zmian skórnych ciekłym azotem. Podobnie jak laseroterapia, przebiega on w znieczuleniu.
Do brodawki płciowej przykłada się specjalny aplikator o ujemnej temperaturze. W wyniku jego działania dochodzi zamrożenia zmian skórnych – piekące i swędzące kłykciny są tym sposobem niszczone.
Odpowiednie zabiegowe leczenie kłykcin kończystych, w zależności od stopnia choroby, dobiera lekarz.
Kłykciny kończyste to choroba zakaźna, dlatego ich leczenia mogą wymagać również partner lub partnerka chorego.
Leczenie kłykcin kończystych – domowe sposoby
Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą łagodzić objawy wywoływane przez kłykciny kończyste. Należy jednak pamiętać, że nie zastępują one profesjonalnego leczenia kłykcin kończystych.
Kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem soli mogą przynieść ulgę, łagodząc podrażenienia i redukując dyskomfort powodowany przez brodawki płciowe. Przy objawach zakażenia wirusem HPV pomóc może również przemywanie zmian skórnych octem jabłkowym.
U niektórych osób przemywanie miejsc chorobowych może wywoływać dodatkowy dyskomfort. Ważne jest, aby korzystać z domowych metod z umiarem.
Nie oznacza to jednak, że nie warto sięgać po domowe sposoby na występujące u kobiet i mężczyzn kłykciny kończyste. Te powinny być jedynie uzupełnieniem dla terapii farmakologicznej, stosowanym w celu łagodzenia objawów choroby występujące w okolicach intymnych i obrębie jamy ustnej.
Przemywanie zmian skórnych warto wcześniej skonsultować ze specjalistą.
Pacjenci, u których stwierdzono kłykciny kończyste, mogą przyspieszyć proces leczenia, dbając o swoje zdrowie. W domowych warunkach powinni stosować odpowiednią dietę, dbać o higienę intymną i wzmacniać układ odpornościowy.
Profilaktyka kłykcin kończystych. Jak zapobiegać brodawkom płciowym?
Skuteczna profilaktyka obejmuje unikanie ryzykownych zachowań seksualnych oraz stosowanie prezerwatyw podczas kontaktów płciowych.
Warto również skorzystać z dostępnych szczepień przeciwko wirusowi HPV, które mogą zapobiec zakażeniu. Szczepienie przeciwko HPV zapobiega też wystąpieniu nowotworów narządów płciowych.
W przypadku kobiet zalecane są regularne badania cytologiczne.
Bardzo ważne jest też dbanie o higienę osobistą.
Czy można skutecznie wyleczyć kłykciny kończyste?
Obecnie nie jest dostępne leczenie kłykcin kończystych, które pozwoliłoby na wyeliminowanie HPV z organizmu. Pacjent jest nosicielem wirusa przez całe życie.
W miejscu usuniętych raz kłykcin mogą pojawiać się kolejne, które będą wymagały ponownego leczenia pod opieką lekarza.
Regularne kontrole lekarskie oraz odpowiednie postępowanie po leczeniu infekcji, którą wywołał wirus brodawczaka ludzkiego, są kluczowe dla minimalizacji ryzyka ponownego wystąpienia kłykcin.
Podobne wpisy o kłykcinach kończystych:
- Wirus HPV a ciąża – objawy, badania, leczenie
- Brodawki płciowe HPV, kłykciny kończyste na penisie – jak rozpoznać, jak leczyć?
- Kłykciny (brodawki HPV) na języku – jak rozpoznać, jak leczyć?
- Wirus HPV u mężczyzn – objawy, badania, leczenie
- Szczepienie HPV dla dzieci – kiedy przyjąć szczepionkę?
- HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – co to jest, objawy, zakażenie, leczenie
- Kłykciny kończyste odbytu – jak rozpoznać, jak leczyć?
- Czym leczyć kłykciny kończyste? Najczęściej stosowane leki na wirusa HPV
- Kłykciny kończyste – jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV? Tylko podczas stosunku?
- Domowe sposoby na kłykciny kończyste – czy są skuteczne? Sprawdź
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.