Receptomat | e-Recepta w 5 min

Kłykciny kończyste - jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV? Tylko podczas stosunku?

Charakterystyczne zmiany skórne, określane jako kłykciny kończyste bądź brodawki weneryczne lub brodawki płciowe, to jedna z częstszych chorób przenoszonych głównie drogą płciową. Jak dochodzi do jej wystąpienia? Jak rozpoznać kłykciny? W jaki sposób im zapobiegać? Jeśli szukasz odpowiedz na te i inne pytanie - przeczytaj poniższy artykuł!Kłykciny kończyste - jak dochodzi do zakażenia?

Spis treści

Kłykciny kończyste - wirus HPV źródłem zakażenia

Do powstania kłykcin kończystych dochodzi na skutek zarażenia HPV - wirusem brodawczaka ludzkiego. Do tej pory odkryto ponad 100 różnych jego rodzajów. Stwierdzono, że typy 6 i 11 przyczyniają się do powstania zmian skórnych nazywanych kłykcinami kończystymi oraz brodawkami wenerycznymi lub płciowymi.

Diagnoza kłykcin kończystych. Jak wyglądają zmiany skórne?

Zmiany wywołane wirusem HPV zlokalizowane są głównie w okolicach zewnętrznych narządów płciowych - warg sromowych, napletka i żołędzi, odbytu oraz błon śluzowych jamy ustnej. W blisko połowie przypadków początkowe objawy zakażenia wirusem HPV są niezauważalne. 

Niekiedy jednak choroba daje charakterystyczne symptomy, którymi jest wystąpienie grudek i brodawek o zróżnicowanej kolorystyce, które łączą się w większe wykwity o kalafiorowatej formie. Kłykciny kończyste rozpoznaje się podczas obserwacji zmian skórnych. W razie podejrzenia zmian nowotworowych wykonuje się badanie cytologiczne, kolposkopię, anoskopię bądź pobiera wycinek do badania histopatologicznego.

Wystąpienie zmian skórnych w okolicach intymnych jest niepokojącym objawem kłykcin kończystych, które wymagają konsultacji lekarskiej. Umów się już dziś na e-wizytę za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl. W jej trakcie specjalista przepisze Ci również stosowane w chorobie leki na receptę na kłykciny kończyste, np. Condyline.

Zakażenie brodawczakiem - kiedy do niego dochodzi?

Do zakażenia wirusem HPV, odpowiedzialnym za rozwój kłykcin kończystych, dochodzi w trakcie kontaktów seksualnych - waginalnych, analnych i oralnych. Rozwój choroby następuje w przeciągu od 1 do 6 miesięcy, przez co wykrycie źródła choroby bywa problematyczne.

Kto jest narażony na wystąpienie kłykcin kończystych?

Kłykciny kończyste występują u osób, które mają wielu partnerów lub partnerek seksualnych lub w trakcie stosunków nie używają prezerwatywy. Ryzyko zachorowania jest również zwiększone w przypadku wczesnej inicjacji seksualnej. Na zakażenie podatne są też kobiety stosujące długotrwale antykoncepcję hormonalną. Badania wykazały poza wpływ między możliwością zachorowania a paleniem tytoniu. Kłykciny kończyste często wykrywane są w przypadku obniżonej odporności organizmu.

Kłykciny kończyste - czy możliwe jest zakażenie bez stosunku?

Kłykciny kończyste są zawsze spowodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Niekiedy wirus ten przechodzi z matkę na dziecko podczas porodu siłami natury. Rzadko zdarza się natomiast, aby HPV utrzymywał się na przedmiotach. Przede wszystkim jednak źródłem zakażenia są wspomniane wcześniej stosunki seksualne. Zgodnie z szacunkami, kłykciny kończyste występują u 1% osób aktywnych seksualnie.

Na czym polega leczenie kłykcin kończystych?

W leczeniu kłykcin kończystych stosuje się leki zawierające podofilotoksynę, imikwimod, interferon, kwas trichlorooctowy czy sinekatechinę. W poważnych przypadkach chory powinien poddać się chirurgicznemu usunięciu brodawek - jest to zabieg mało inwazyjny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. 

Zalecana może być też laseroterapia, krioterapia lub elektrokoagulacja. Metodę terapii, w zależności od stopnia choroby, dobiera lekarz. Kłykciny kończyste są chorobą zakaźną, dlatego ich leczenia mogą wymagać również partner lub partnerka chorego.

Jak uniknąć kłykcin kończystych?

Zakażeniom wirusami HPV można w dużej mierze zapobiegać. Ryzyko infekcji wirusowej zmniejszają działania profilaktyczne. Obejmują one przede wszystkim:

  • podejmowanie stosunków ze stałym partnerem seksualnym,

  • stosowanie prezerwatyw,

  • dbanie o higienę osobistą,

  • regularne badania cytologiczne,

  • szczepienia ochronne przeciwko HPV.

e-Konsultacja z Receptą Online

Kłykciny Kończyste

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o kłykcinach kończystych: