Czym leczyć kłykciny kończyste? Najczęściej stosowane leki na wirusa HPV

Kiła, rzeżączka, chlamydioza – to najczęstsze choroby weneryczne o bakteryjnym podłożu. Nie każdy wie, że do powstawania wstydliwych schorzeń intymnych mogą przyczyniać się również wirusy. Jednym z nich jest wirus brodawczaka ludzkiego – HPV, który wywołuje kłykciny kończyste. Czym one są? Jakie leki na kłykciny kończyste się stosuje?

Leki Na Klykciny Konczyste
Leki na kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste – czym są?

Kłykciny kończyste, określane też brodawkami wenerycznymi lub płciowymi, są to zmiany skórne występujące zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Wywołują je niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktów seksualnych – waginalnych, oralnych i analnych.

Zmiany pojawiają się zwykle na błonach śluzowych narządów płciowych. Niekiedy mogą lokalizować się także na błonach śluzowych jamy ustnej oraz w okolicach odbytu. Zakażenie objawia się wystąpieniem niewielkich brodawek, które z czasem osiągają coraz większe rozmiary i przybierają kalafiorowaty kształt.

Leczenie kłykcin kończystych jest konieczne w każdym przypadku, ponieważ choroba może prowadzić do krwawień, nadkażeń bakteryjnych czy przemiany nowotworowej.

Leki na kłykciny kończyste

Podstawą zwalczania kłykcin kończystych jest leczenie farmakologiczne. Opiera się ono na stosowaniu leków na receptę, mających postać kremów lub roztworów, które nakłada się na zmienione chorobowo miejsca.

W leczeniu zachowawczym kłykcin wykorzystywane są przede wszystkim:

  • podofilotoksyna – wykazująca właściwości antyproliferacyjne, dzięki którym hamuje namnażanie się komórek zakażonych wirusem HPV i doprowadza do martwicy zmian chorobowych. Środki z podofilotoksyną stosuje się przede wszystkim na kłykciny kończyste sromu, penisa oraz odbytu;
  • imikwimod – lek pobudzający komórki do wydzielania cytokin oraz interferonu alfa, mających działanie przeciwwirusowe. Substancja wzmacniają miejscową odpowiedź immunologiczną organizmu;
  • sinekatechina – maść na bazie wyciągu z zielonej herbaty;
  • interferon – stosowany miejscowo lek w postaci iniekcji;
  • kwas trójchlorooctowy – wykazujący wysoką skuteczność w leczeniu małych zmian chorobowych.

W przypadku zaobserwowania niepokojących zmian konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Czy istnieją leki doustne na kłykciny kończyste?

Niestety, na rynku nie istnieją żadne leki doustne bez recepty o potwierdzonej badaniami naukowymi skuteczności w leczeniu kłykcin kończystych.

Zabiegowe metody leczenia kłykcin kończystych

W zależności od stopnia zakażenia, kłykciny kończyste leczone są również za pomocą zabiegów. Chorym zalecana jest najczęściej krioterapia, czyli zabieg z wykorzystaniem ciekłego azotu, który sprawdza się zarówno w usuwaniu mniejszych odgraniczonych zmian, jak i dużych kalafiorowatych narośli. Krioterapia jest w pełni bezpieczna również dla kobiet w ciąży, u których stwierdzono kłykciny kończyste. 

Przy leczeniu kłykcin kończystych odbytu zastosowanie znajduje natomiast laseroterapia pod znieczuleniem ogólnym. U chorych wykonuje się również zabiegi elektrokoagulacji, czyli uszkodzenia brodawek przy pomocy prądu, co prowadzi do martwicy zmian skórnych.

Leczenie kłykcin kończystych domowymi sposobami

W domowych warunkach można stosować wspierające leczenie okłady z octu jabłkowego, roślin iglastych lub z naparów z zielonej herbaty. Ta ostatnia jest też jedną z głównych substancji jednego z leków wykorzystywanych podczas terapii farmakologicznej.

Zapobieganie kłykcinom kończystym – szczepionka przeciw HPV

Aby uniknąć trudności związanych z leczeniem kłykcin kończystych, warto zapobiegać chorobie. W tym celu można przyjąć szczepionkę przeciw wirusowi HPV, która podlega refundacji.

e-Konsultacja z Receptą Online Kłykciny kończyste

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.