Najważniejsze informacje:
Lek Condyline to skuteczny preparat w leczeniu kłykcin kończystych. Dowiedz się więcej z opisu poniżej i z oryginalnej ulotki producenta. Potrzebujesz konsultacji ze specjalistą. Umów się na e-wizytę na receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Condyline.
postać / dawka | roztwór na skórę, 5 mg/ml |
substancja czynna | podofilotoksyna (podophyllotoxinum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | kłykciny kończyste |
podmiot odpowiedzialny | Karo Pharma AB Box 16184 103 24 Stockholm Szwecja |
Lek występuje w postaci roztworu na skórę, w dawce 5 mg/ml i w butelce o pojemności 3,5 ml.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
To lek powodujący martwicę kłykcin kończystych.
Szacuje się, że kłykciny kończyste (określane także jako brodawki płciowe) to jedna z najczęstszych dolegliwości skórnych związanych z przenoszeniem chorób drogą płciową. Wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego (wirus HPV). Kłykciny przyjmują postać niewielkich różowych (rzadziej brunatnych) grudek i brodawek skórnych, które pojawiają się pojedynczo lub w grupach. Ich bezpośrednią przyczyną jest przerost naskórka wynikający z rozwoju wirusa.
Jak można zarazić się kłykcinami kończystymi? Wirus HPV przenosi się drogą płciową poprzez stosunki seksualne i oralne (stąd pojawiają się także kłykciny kończyste w jamie ustnej i na języku). Szacuje się, że około połowa osób, które są aktywne seksualnie, miała w swoim życiu styczność z wirusem. Trzeba jednak wiedzieć, że sprawnie działający układ odpornościowy jest w stanie zniszczyć wirusa i nie doprowadzić do rozwoju choroby. Po kontakcie z wirusem choroba może rozwijać się nawet do roku, a pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero 2 miesiącach. Będąc nosicielem choroby, można zarażać w tym czasie inne osoby.
Kłykciny kończyste w początkowym stadium można leczyć farmakoterapią, w tym m.in. roztworami stosowanymi miejscowo na zmiany skórne, takimi jak Condyline. Nieleczona choroba rozwija się, a grudki przyjmują postać kalafiorowatych tworów, które zajmują coraz większą powierzchnię skóry. W takich przypadkach terapia farmakologiczna może być nieskuteczna i niezbędna jest ingerencja chirurgiczna.
Płyn Condyline należy nanosić wyłącznie na zmiany skórne, tzw. kłykciny kończyste powstałe w czasie rozwoju choroby. To ważne, ponieważ substancja czynna leku podofilotoksyna ma działanie toksyczne na komórki. Dzięki właściwościom przeciwmitotycznym, preparat zahamowuje podział komórek i wywołuje ich martwicę. Dzięki temu komórki budujące grudki i brodawki obumierają.
Do zamienników leku Condyline dostępnych na receptę należą m.in: Wartec.
Lek zawiera substancję czynną - podofilotoksynę. Jeden ml roztworu na skórę zawiera 5 mg podofilotoksyny.
Pozostałe składniki leku to: kwas mlekowy, sodu mleczan, etanol 96%, woda oczyszczona.
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Lek Condyline zwykle stosuje się 2 razy na dobę przez 3 kolejne dni. Jeśli będzie taka potrzeba, to na wyraźne zalecenie lekarza, leczenie kłykcin kończystych można powtarzać co tydzień, jednak nie dłużej niż przez 5 kolejnych tygodni.
Wskazaniem do stosowania leku jest zdiagnozowana obecność zmian skórnych w postaci kłykcin kończystych u mężczyzn i u kobiet. Lek stosuje się wyłącznie miejscowo. Nanosi się go na kłykciny za pomocą aplikatora dołączonego do opakowania. Szczególnie należy zwrócić uwagę, by preparat aplikować wyłącznie na zmienioną chorobowo skórę. Przed zastosowaniem leku warto skórę wokół kłykciny zabezpieczyć wazeliną lub kremem.
Ważne, aby roztwór Condyline stosować tylko na skórę zmienioną chorobowo. Aplikacja na fragmenty skóry bez zmian chorobowych może powodować podrażnienie i pojawienie się skutków ubocznych ze względu na toksyczne działanie podofilotoksyny. Po naniesieniu leku na kłykciny kończyste należy pozostawić roztwór do całkowitego wyschnięcia. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku, jednak szczególnie należy zadbać o precyzyjną aplikację na kłykciny kończyste na penisie, pod napletkiem.
Podstawowa terapia trwa 3 dni, kiedy preparat aplikuje się 2 razy dziennie na zmiany skórne. Długość trwania leczenia kłykcin kończystych jest zależna od zaawansowania choroby. Lekarz zdecyduje, czy ten schemat leczenia należy powtórzyć w kolejnych tygodniach. Leku nie należy jednak stosować dłużej niż przez okres 5 tygodni.
Jeśli pacjent zastosował większa niż zalecana dawkę leku, mogą wystąpić ogólnoustrojowe objawy zatrucia lub ciężkie reakcje miejscowe.
Należy unikać stosowania leku Condyline, jeśli:
Szczególną ostrożność podczas stosowania leku należy zachować w momencie nakładania leku. Należy unikać kontaktu leku Condyline z:
Przed zastosowaniem leku Condyline należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Obecnie nie są znane interakcje pomiędzy lekiem Condyline, a innymi produktami leczniczymi.
Leku Condyline nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jeśli pacjentka wie (lub przypuszcza), że może być w ciąży, wówczas powinna poinformować o tym lekarza przed zastosowaniem leku. Podofilotoksyna ma ogólnoustrojowe toksyczne działanie na organizm i może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Substancja przenika także do mleka matki, oddziałując negatywnie na organizm niemowlęcia.
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Do bardzo częstych działań niepożądanych Condyline (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów) zalicza się:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 na 1000 pacjentów) to:
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Condyline.
To preparat o silnym działaniu toksycznym na komórki, powinien być stosowany na wyraźne zalecenie i pod kontrolą lekarza. Lek Condyline jest dostępny wyłącznie na receptę.
Pierwsze efekty stosowania leku Condyline widoczne są po ok. 3 dniach. od momentu rozpoczęcia leczenia.
Tak. Condyline pomaga wyleczyć zmianę skórną, ale nie leczy zakażenia wirusem HPV.
Nie zaleca się odbywania stosunku płciowego w dniu aplikacji preparatu leczniczego. W przerwach pomiędzy nakładaniem leku nie ma przeciwwskazań do współżycia.
Jednym ze skutków ubocznych leku (może wystąpić u 1 na 10 pacjentów) jest pieczenie, ból i podrażnienie skóry. Jeśli wystąpią tego typu objawy niepożądane warto zastosować maść łagodzącą na miejsca zmienione chorobowo.
Tak. W ulotce producenta widnieje informacja, że lek może często powodować (u 1 na 10 osób) owrzodzenia i uszkodzenia skóry.