Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Condyline

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Condyline

Lek Condyline to skuteczny preparat w leczeniu kłykcin kończystych. Dowiedz się więcej z opisu poniżej i z oryginalnej ulotki producenta. Potrzebujesz konsultacji ze specjalistą. Umów się na e-wizytę na receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Condyline.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Condyline:

  • nazwa: Condyline
  • dawka: 5 mg/ml
  • postać: roztwór na skórę
  • substancja czynna: podofilotoksyna (podophyllotoxinum)
  • dostępne wielkości opakowań: butelka 3,5 ml
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: Kłykciny kończyste

Condyline na kłykciny kończyste – działanie, dawkowanie, wskazania

Lek zawiera substancję czynną w postaci podofilotoksyny, która powoduje martwicę kłykciny kończystej. Leki z podofilotoksyną mają większą skuteczność i działają szybciej niż te oparte tylko na podofilinie. Preparat jest przeznaczony do leczenia kłykcin kończystych u dorosłych. Lek Condyline jest dostępny wyłącznie na receptę.

Kłykciny kończyste – objawy, przyczyny, leczenie

Szacuje się, że kłykciny kończyste (określane także jako brodawki płciowe) to jedna z najczęstszych dolegliwości skórnych związanych z przenoszeniem chorób drogą płciową. Wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego (wirus HPV). Kłykciny przyjmują postać niewielkich różowych (rzadziej brunatnych) grudek i brodawek skórnych, które pojawiają się pojedynczo lub w grupach. Ich bezpośrednią przyczyną jest przerost naskórka wynikający z rozwoju wirusa.

Jak można zarazić się kłykcinami kończystymi? Wirus HPV przenosi się drogą płciową poprzez stosunki seksualne i oralne (stąd pojawiają się także kłykciny kończyste w jamie ustnej i na języku). Szacuje się, że około połowa osób, które są aktywne seksualnie, miała w swoim życiu styczność z wirusem. Trzeba jednak wiedzieć, że sprawnie działający układ odpornościowy jest w stanie zniszczyć wirusa i nie doprowadzić do rozwoju choroby. Po kontakcie z wirusem choroba może rozwijać się nawet do roku, a pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero 2 miesiącach. Będąc nosicielem choroby, można zarażać w tym czasie inne osoby.

Kłykciny kończyste w początkowym stadium można leczyć farmakoterapią, w tym m.in. roztworami stosowanymi miejscowo na zmiany skórne, takimi jak Condyline. Nieleczona choroba rozwija się, a grudki przyjmują postać kalafiorowatych tworów, które zajmują coraz większą powierzchnię skóry. W takich przypadkach terapia farmakologiczna może być nieskuteczna i niezbędna jest ingerencja chirurgiczna.

Roztwór Condyline na kłykciny kończyste – jak działa?

Płyn Condyline należy nanosić wyłącznie na zmiany skórne, tzw. kłykciny kończyste powstałe w czasie rozwoju choroby. To ważne, ponieważ substancja czynna leku podofilotoksyna ma działanie toksyczne na komórki. Dzięki właściwościom przeciwmitotycznym, preparat zahamowuje podział komórek i wywołuje ich martwicę. Dzięki temu komórki budujące grudki i brodawki obumierają.

Condyline - jak stosować, jak aplikować?

Wskazaniem do stosowania leku jest zdiagnozowana obecność zmian skórnych w postaci kłykcin kończystych u mężczyzn i u kobiet. Lek stosuje się wyłącznie miejscowo. Nanosi się go na kłykciny za pomocą aplikatora dołączonego do opakowania. Szczególnie należy zwrócić uwagę, by preparat aplikować wyłącznie na zmienioną chorobowo skórę. Przed zastosowaniem leku warto skórę wokół kłykciny zabezpieczyć wazeliną lub kremem.

Lek Condyline stosuje się według zaleceń lekarza, zazwyczaj 2 razy na dobę przez 3 kolejne dni. Jeśli będzie taka potrzeba, to na wyraźne zalecenie lekarza, leczenie kłykcin kończystych można powtarzać co tydzień, jednak nie dłużej niż przez 5 kolejnych tygodni.

Ważne, aby roztwór Condyline stosować tylko na skórę zmienioną chorobowo. Aplikacja na fragmenty skóry bez zmian chorobowych może powodować podrażnienie i pojawienie się skutków ubocznych ze względu na toksyczne działanie podofilotoksyny. Po naniesieniu leku na kłykciny kończyste należy pozostawić roztwór do całkowitego wyschnięcia. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku, jednak szczególnie należy zadbać o precyzyjną aplikację na kłykciny kończyste na penisie, pod napletkiem.

Condyline na kłykciny kończyste - jak długo trzeba stosować?

Podstawowa terapia trwa 3 dni, kiedy preparat aplikuje się 2 razy dziennie na zmiany skórne. Długość trwania leczenia kłykcin kończystych jest zależna od zaawansowania choroby. Lekarz zdecyduje, czy ten schemat leczenia należy powtórzyć w kolejnych tygodniach. Leku nie należy jednak stosować dłużej niż przez okres 5 tygodni.

Inne popularne leki w naszej bazie to m.in. Belosalic, Dermovate.

Leczenie kłykcin kończystych – Condyline bez recepty czy na receptę?

To preparat o silnym działaniu toksycznym na komórki, powinien być stosowany na wyraźne zalecenie i pod kontrolą lekarza. Lek Condyline jest dostępny wyłącznie na receptę.

Czy lek Condyline można stosować na kłykciny kończyste w ciąży?

Nie, ze względu na swoje toksyczne działanie na komórki, lek nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży ani te karmiące piersią. Jeśli pacjentka wie (lub przypuszcza), że może być w ciąży, wówczas powinna poinformować o tym lekarza przed zastosowaniem leku. Podofilotoksyna ma ogólnoustrojowe toksyczne działanie na organizm i może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Substancja przenika także do mleka matki, oddziałując negatywnie na organizm niemowlęcia.

Opis produktu – ulotka leku Condyline 5 mg/ml

Inne popularne leki: