Receptomat | e-Konsultacja z Receptą Online

Jak szybko rozwija się zapalenie spojówek i jak długo jest zaraźliwe? Sprawdź

Zapalenie spojówek to choroba o niejednorodnym przebiegu. Jej postęp, czas trwania, charakter i rodzaj objawów zależą w głównej mierze od źródła oraz typu stanu zapalnego. Co należy wiedzieć na temat rozwijającego się zapalenia spojówek? Czy jest zaraźliwe? Jak długo utrzymują się związane z nim dolegliwości? Odpowiadamy.

Spis treści

Zapalenie spojówek – przebieg choroby

Zapalenie spojówek występuje pod różnymi postaciami. Może mieć charakter infekcyjny lub nieinfekcyjny, ostry lub przewlekły. Podstawowy podział – na zapalenie ostre i przewlekłe – informuje o przebiegu reakcji zapalnej. Ostre zapalenie spojówek początkowo ujawnia się w jednym oku, a po kilku dniach obejmuje drugie oko. Jego objawy są intensywne i dają o sobie znać w sposób nagły (choć stan zapalny rozwija się w ukryciu przez kilka dni). 

Mniej nasilone, lecz dłużej utrzymujące się dolegliwości towarzyszą na ogół przewlekłemu zapaleniu spojówek. Jedna z cięższych przewlekłych postaci choroby – egipskie zapalenie spojówek, czyli jaglica oczu – na początku jest zupełnie bezobjawowa, a w końcowej fazie może spowodować częściową lub nawet całkowitą utratę wzroku.

Jak szybko rozwija się zapalenie spojówek?

Ile trwa zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek może utrzymywać się od kilku dni do wielu miesięcy, a głównym czynnikiem odpowiedzialnym za czas trwania choroby jest charakter stanu zapalnego (ostry/przewlekły). Istotny wpływ na tempo wygaszania ogniska zapalnego ma również skuteczność leczenia i moment jego podjęcia (jeśli w ogóle zostało wdrożone). Zdarza się, że objawy ustępują samoistnie, przy czym długo utrzymujący się stan zapalny zwiększa ryzyko powikłań. Niewyleczone zapalenie ostre może przejść w postać przewlekłą. 

Niebagatelną rolę odgrywa tutaj także czynnik zapalny. Szacunkowy czas trwania bakteryjnego zapalenia spojówek wynosi 5–7 dni. W przypadku wirusowego zapalenia spojówek okres trwania objawów to 2–3 tygodnie. Ponad 3 tygodnie może utrzymywać się chlamydiowe zapalenie spojówek (wspomniana już jaglica) – rzadsza, ale trudniejsza do wyleczenia postać choroby. Najdłużej trwa alergiczne zapalenie spojówek, które pozostaje aktywne w zasadzie przez cały rok, ale ulega zaostrzeniu w miesiącach wiosennych, czyli w okresie pylenia.

Masz zapalenie spojówek? Chcesz szybko dojść do siebie i uwolnić się od dokuczliwych objawów dzięki odpowiednio dobranym lekom? Skorzystaj z e-konsultacji lekarskiej za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl – bez wychodzenia z domu i stania w kolejce do rejestracji!

Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?

Ropne zapalenie spojówek najczęściej – choć nie zawsze – jest zaraźliwe. O jego zakaźności decyduje podłoże choroby. Nie można zarazić się alergicznym zapaleniem spojówek ani zapaleniem wynikającym z podrażnienia. Jeśli natomiast do rozwoju stanu zapalnego dojdzie w wyniku infekcji (bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej), należy liczyć się z ryzykiem przeniesienia choroby drogą kontaktu bezpośredniego z zakażonym lub poprzez dotykanie przedmiotów, na których znajdują się drobnoustroje chorobotwórcze pochodzące z wydzielin chorego. Wyjątkowo duży potencjał zakaźny ma infekcja adenowirusowa powodująca epidemiczne zapalenie spojówek.

Zapalenie spojówek w ciąży, jeśli zostało wywołane przez bakterie rozprzestrzeniające się drogą płciową (np. chlamydię, dwoinkę rzeżączki), podczas porodu może zostać przeniesione na noworodka.

Osoby chore powinny się izolować i przestrzegać szczególnej higieny, ponieważ w przypadku niektórych typów infekcji zagrażają otoczeniu nawet przez 3 tygodnie od momentu wystąpienia objawów, a więc przez cały czas trwania choroby.

e-Konsultacja z Receptą Online

Zapalenie Spojówek

Wypełnij wywiad medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Skonsultuj się z Lekarzem

Receptomat

Podobne wpisy o zapaleniu spojówek: