Jak szybko rozwija się zapalenie spojówek i jak długo jest zaraźliwe? Sprawdź

Zapalenie spojówek to choroba o niejednorodnym przebiegu. Jej postęp, czas trwania, charakter i rodzaj objawów zależą w głównej mierze od źródła oraz typu stanu zapalnego. Co należy wiedzieć na temat rozwijającego się zapalenia spojówek? Czy jest zaraźliwe? Jak długo utrzymują się związane z nim dolegliwości? Odpowiadamy.

Zapalenie spojówek – przebieg choroby

Zapalenie spojówek występuje pod różnymi postaciami. Może mieć charakter infekcyjny lub nieinfekcyjny, ostry lub przewlekły. Podstawowy podział – na zapalenie ostre i przewlekłe – informuje o przebiegu reakcji zapalnej. Ostre zapalenie spojówek początkowo ujawnia się w jednym oku, a po kilku dniach obejmuje drugie oko. Jego objawy są intensywne i dają o sobie znać w sposób nagły (choć stan zapalny rozwija się w ukryciu przez kilka dni). 

Mniej nasilone, lecz dłużej utrzymujące się dolegliwości towarzyszą na ogół przewlekłemu zapaleniu spojówek. Jedna z cięższych przewlekłych postaci choroby – egipskie zapalenie spojówek, czyli jaglica oczu – na początku jest zupełnie bezobjawowa, a w końcowej fazie może spowodować częściową lub nawet całkowitą utratę wzroku.

Zapalenie Spojowek
Zapalenie spojówek

Ile trwa zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek może utrzymywać się od kilku dni do wielu miesięcy, a głównym czynnikiem odpowiedzialnym za czas trwania choroby jest charakter stanu zapalnego (ostry/przewlekły). Istotny wpływ na tempo wygaszania ogniska zapalnego ma również skuteczność leczenia i moment jego podjęcia (jeśli w ogóle zostało wdrożone). Zdarza się, że objawy ustępują samoistnie, przy czym długo utrzymujący się stan zapalny zwiększa ryzyko powikłań. Niewyleczone zapalenie ostre może przejść w postać przewlekłą. 

Niebagatelną rolę odgrywa tutaj także czynnik zapalny. Szacunkowy czas trwania bakteryjnego zapalenia spojówek wynosi 5–7 dni. W przypadku wirusowego zapalenia spojówek okres trwania objawów to 2–3 tygodnie. Ponad 3 tygodnie może utrzymywać się chlamydiowe zapalenie spojówek (wspomniana już jaglica) – rzadsza, ale trudniejsza do wyleczenia postać choroby. Najdłużej trwa alergiczne zapalenie spojówek, które pozostaje aktywne w zasadzie przez cały rok, ale ulega zaostrzeniu w miesiącach wiosennych, czyli w okresie pylenia.

Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?

Ropne zapalenie spojówek najczęściej – choć nie zawsze – jest zaraźliwe. O jego zakaźności decyduje podłoże choroby. Nie można zarazić się alergicznym zapaleniem spojówek ani zapaleniem wynikającym z podrażnienia. Jeśli natomiast do rozwoju stanu zapalnego dojdzie w wyniku infekcji (bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej), należy liczyć się z ryzykiem przeniesienia choroby drogą kontaktu bezpośredniego z zakażonym lub poprzez dotykanie przedmiotów, na których znajdują się drobnoustroje chorobotwórcze pochodzące z wydzielin chorego. Wyjątkowo duży potencjał zakaźny ma infekcja adenowirusowa powodująca epidemiczne zapalenie spojówek.

Zapalenie spojówek w ciąży, jeśli zostało wywołane przez bakterie rozprzestrzeniające się drogą płciową (np. chlamydię, dwoinkę rzeżączki), podczas porodu może zostać przeniesione na noworodka.

Osoby chore powinny się izolować i przestrzegać szczególnej higieny, ponieważ w przypadku niektórych typów infekcji zagrażają otoczeniu nawet przez 3 tygodnie od momentu wystąpienia objawów, a więc przez cały czas trwania choroby.

e-Konsultacja z Receptą Online Zapalenie spojówek

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.