Krople na zapalenie spojówek – na receptę i bez recepty

Najważniejsze informacje:

 • Krople na zapalenie spojówek wykorzystywane są w leczeniu stanu zapalnego i zmniejszaniu objawów dolegliwości.
 • W zależności od przyczyn zapalenia spojówek stosowane są krople do oczu o działaniu antybakteryjnym, antywirusowym lub przeciwalergicznym.
 • Stosowane w leczeniu zapalenia spojówek krople do oczu dostępne są z przepisu lekarza lub bez recepty. Preparaty na receptę wykazują silniejsze działanie lecznicze i umożliwiają leczenie celowane.
Krople Na Zapalenie Spojowek
Krople na zapalenie spojówek

Wybór kropli na zapalenie spojówek zależy od konkretnych przyczyn dolegliwości. Przypadłość wywołują najczęściej bakterie, ale może być również spowodowana przez inne drobnoustroje lub alergię. Objawy mogą ustąpić samoistnie, ale przedłużająca się dolegliwość jest wskazaniem do konsultacji ze specjalistą. Dlaczego nie zawsze wystarczą krople bez recepty i po czym poznać, że konieczne są krople z antybiotykiem na zapalenie spojówek? Dowiesz się z artykułu!

Krople do oczu na zapalenie spojówek na receptę

Nieprzemijające, nasilające się zapalenie spojówek wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ ciężkie długotrwałe stany zapalne powierzchni oka mogą stwarzać ryzyko poważniejszych konsekwencji, włącznie z trwałym pogorszeniem ostrości widzenia. 

Wizyta u specjalisty pozwala mu na rozpoznanie dolegliwości i przepisanie kropli do oczu na zapalenie spojówek na receptę o działaniu celowanym w konkretną przyczynę infekcji. Należy również pamiętać, że krople na receptę mają silniejsze działanie od preparatów dostępnych bez recepty.

Krople na zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym

Ponieważ dolegliwość najczęściej wywoływana jest przez obecność bakterii, zazwyczaj konieczne jest zastosowanie przy zapaleniu spojówek kropli z antybiotykiem. Preparaty podawane są miejscowo, do worka spojówkowego. Rzadko zachodzi konieczność stosowania antybiotyków o działaniu ogólnym. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy choroba ma bardzo ciężki przebieg lub nie ustępuje pod wpływem stosowania preparatów miejscowych.

Przy bakteryjnym zapalenie spojówek krople na receptę zawierają najczęściej:

 • azytromycynę — antybiotyk makrolidowy, uniemożliwiający wzrost i namnażania wielu gatunków paciorkowców, gronkowców i chlamydii, np. Azyter,
 • tobramycynę — antybiotyk aminoglikozydowy działający bakteriobójczo na wybrane gatunki paciorkowców i gronkowców oraz na niektóre bakterie Gram-ujemne, np. Brazoflamin, Tobradex, Tobrex, Tobrexan Tobrosopt, Mybracin,
 • lewofloksacynę — chemioterapeutyk o działaniu bakteriobójczym, np. Ducressa, Levofloxacin Genoptim, Levoftyal, Levomer, Oftaquix. 

Krople na zapalenie spojówek o podłożu wirusowym

Krople na zapalenie spojówek o podłożu wirusowym dostępne na receptę zawierają najczęściej:

 • gancyklowir — stanowiący pochodną przeciwwirusowego acyklowiru. Wykazuje skuteczność wobec wirusa opryszczki, ospy, cytomegalii, np. Virgan,
 • deksametazon — glikokortykosteroid stosowany w przebiegu ciężkiego zapalenia spojówek, szczególnie skuteczny w połączeniu z jodopowidonem o działaniu przeciwwirusowym. Wykorzystywany jest również w połączeniu z antybiotykami, np. Mybracin, Tobradex. 

Krople na zapalenie spojówek o podłożu alergicznym

Leczenie kroplami na zapalenie spojówek pojawiające się w wyniku reakcji alergicznej wymaga zwykle zastosowania szerokiej gamy leków i substancji czynnych, należących przede wszystkim do grup leków antyhistaminowych i przeciwalergicznych, glikokortykosteroidów oraz środków immunosupresyjnych. Można wśród nich wyróżnić:

 • olopatadynę — substancja o działaniu antyhistaminowym i przeciwalergicznym, np. Olodon Free, Opatanol,
 • emedastyna — substancja przeciwhistaminowa, np. Emadine,
 • fluorometolon, loteprednol, deksametazon — glikokortykosteroidy zalecane wyłącznie w ostateczności ze względu na możliwe negatywne oddziaływanie na wzrok, np. Infectoflam, Lotemax, 
 • cyklosporyna — lek o działaniu immunosupresyjnym, np. Ikervis, Restasis.

Krople do oczu na zapalenie spojówek bez recepty

Znacznie rzadziej od preparatów dostępnych na receptę stosuje się krople na zapalenie spojówek bez recepty. Przy niezbyt nasilonych objawach pacjenci korzystają zwykle z domowych sposobów, natomiast w przypadku silnych dolegliwości udają się do lekarza, który proponuje najczęściej specjalistyczne krople na zapalenie spojówek.

Na rynku występuje kilka rodzajów substancji przydatnych w leczeniu dolegliwości. Krople bez recepty mogą mieć słabsze działanie w porównaniu z tymi na receptę. Dlatego w razie potrzeby leczenia dolegliwości za pomocą silniejszych środków niż domowe okłady i przemywanie, warto skonsultować się ze specjalistą, żeby otrzymać receptę na krople na zapalenie spojówek.

Spośród najczęściej stosowanych substancji wykorzystywanych w kroplach na zapalenie spojówek bez recepty, można wymienić:

 • azelastyna — substancja o działaniu antyhistaminowym i przeciwalergicznym,
 • tetryzolina — sympatykomimetyk zmniejszający przekrwienie i podrażnienie oczu,
 • kromoglikan sodowy — substancja o działaniu antyhistaminowym i przeciwalergicznym, np. Allergocrom, Polcrom.

Dodatkowo można również wyróżnić preparaty wspomagające leczenie dolegliwości. Nie wykazują one działania leczniczego, natomiast łagodzą objawy, nawilżają i przyspieszają procesy regeneracyjne. Preparaty są dostępne bez recepty i najczęściej zawierają:

 • kwas hialuronowy, 
 • deksapantenol, 
 • hypromelozę, 
 • mannitol.
e-Konsultacja z Receptą Online Zapalenie spojówek

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.