Receptomat | e-Recepta w 5 min

Zapalenie spojówek u dziecka: przyczyny, objawy i metody leczenia

Katar i zapalenie spojówek u dziecka mogą być objawami infekcji wirusowej bądź bakteryjnej, a także alergii. Wskazanie źródła problemu to podstawa doboru metody leczenia i klucz do uporania się z chorobą. Jak łagodzi się objawy stanu zapalnego? Co na zapalenie spojówek u dziecka można stosować bez recepty? Na jakie leki trzeba mieć receptę? Wyjaśniamy.

Spis treści

Jak wygląda zapalenie spojówek u dziecka?

Zapalenie spojówek u dziecka objawia się podobnie jak u osoby dorosłej. Można je rozpoznać po: 

  • obrzęku powiek,

  • światłowstręcie,

  • zaczerwienieniu, łzawieniu i swędzeniu oczu,

  • sączeniu się wodnistej lub ropno-śluzowej wydzieliny sklejającej rzęsy.

Zapalenie spojówek u dziecka

Zapalenie spojówek u dziecka – przyczyny

Powstanie stanu zapalnego w obrębie oczu jest najczęściej efektem przeniesienia na błonę śluzową drobnoustrojów – bakterii, wirusów lub grzybów. Najmłodsi chorują przeważnie na bakteryjne zapalenie spojówek. U dzieci dominują zakażenia paciorkowcowe i gronkowcowe. Chorobę poprzedza nierzadko infekcja górnych dróg oddechowych lub któraś z chorób wieku dziecięcego, np. odra, różyczka, świnka, ospa wietrzna. Wirusowe zapalenie spojówek u dziecka jest powiązane także z zakażeniem koronawirusem i chorobą COVID-19. 

Istnieją też inne odmiany choroby – wynikające z podrażnienia, działania na oczy szkodliwych czynników (np. promieniowania UV), a także wywołane uczuleniem. Alergiczne zapalenie spojówek u dziecka ma zwykle charakter ostry i okresowy.

Zapalenie spojówek u dziecka – czy jest zaraźliwe?

Zapalenie spojówek jest zakaźne wtedy, gdy wynika z przyczyn infekcyjnych, czyli zostało wywołane drobnoustrojem chorobotwórczym. W każdym innym przypadku (jak alergia) osoba chora nie stanowi źródła zakażenia dla innych. 

Zapalenie spojówek u dziecka – czy można wychodzić na dwór?

Stan zapalny nie jest przeciwwskazaniem do wychodzenia z dzieckiem na dwór, chyba że:

  • zapaleniu spojówek towarzyszy gorączka,

  • choroba ma podłoże infekcyjne i dziecko wciąż zaraża,

  • panują niesprzyjające warunki pogodowe (np. silny wiatr lub ostre słońce), które mogą zaostrzyć objawy.

Zapalenie spojówek u dziecka – ile trwa?

O tym, ile trwa zapalenie spojówek u dziecka, decyduje przede wszystkim przyczyna powstania stanu zapalnego. W przypadku infekcji bakteryjnej choroba utrzymuje się krótko, bo 5–7 dni. Zwalczenie choroby o podłożu wirusowym może zająć do 3 tygodni. Najdłużej trwa zapalenie alergiczne, które – w zależności od rodzaju alergenu (najczęściej są nim pyłki roślin wiatropylnych) – daje objawy od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Co na zapalenie spojówek u dziecka? Leczenie

Postępowanie lecznicze zawsze należy dostosować do wieku pacjenta. Inaczej wygląda zwalczanie zapalenie spojówek u rocznego dziecka, a inaczej postępuje się w przypadku zapalenia spojówek u noworodka, który taką infekcja może przypłacić pogorszeniem widzenia i przewlekłą chorobą oczu. Poza tym przed doborem metody leczenia niezbędne jest rozpoznanie rodzaju i źródła stanu zapalnego. 

Bakteryjne zapalenie spojówek wymaga zastosowania kropli antybiotykowych, zwykle takich o szerokim spektrum działania (np. fluorochinolonów, aminoglikozydów) lub o przedłużonym działaniu (np. azytromycyny, tobramycyny). Przy wirusowym zapaleniu spojówek u dziecka zastosowanie mają najczęściej krople zawierające gancyklowir. Zapalenie alergiczne można złagodzić tylko dzięki lekom przeciwhistaminowym i ograniczeniu kontaktu z alergenem. W przypadku nawracającego zapalenia spojówek u dziecka wraz z wiekiem często dochodzi do samoistnego ustąpienia objawów. 

Twoje dziecko choruje na zapalenie spojówek? W sprawie leczenia poradź się specjalisty! Skorzystać z e-wizyty w serwisie Receptomat.pl. Dzięki temu bez wychodzenia z domu skonsultujesz się z lekarzem i otrzymasz od niego e-recepty na odpowiednie leki.

Dicortineff na zapalenie spojówek u dziecka

Do najpopularniejszych preparatów przepisywanych dzieciom z infekcyjnym zapaleniem spojówek należy Dicortineff, który można stosować u maluchów powyżej 2. roku życia. Jest to zawiesina do oczu i uszu na bazie dwóch antybiotyków (neomycyny i gramicydyny) oraz glikokortykosteroidu – fludrokortyzonu. Lek działa nie tylko przeciwbakteryjnie, ale również przeciwzapalnie i przeciwuczuleniowo. Pomaga złagodzić pieczenie, świąd i obrzęk. 

Zapalenie spojówek u dziecka – krople bez recepty

W aptekach można dostać też krople do oczu dla dzieci sprzedawane bez recepty, wśród których przeważają preparaty o działaniu nawilżającym, regenerującym i przeciwhistaminowym (antyalergicznym). Najczęściej mają w składzie kwas hialuronowy, a dodatkowo inne substancje wspomagające regenerację oczu, takie jak np. ektoina (związek organiczny o właściwościach ochronnych i przeciwzapalnych).

Zapalenie spojówek u dziecka – domowe sposoby

W przypadku dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, niewskazane jest eksperymentowanie z domowymi sposobami na zapalenie spojówek ze względu na ryzyko podrażnienia i uczulenia, które może się zdarzyć np. po leczeniu z użyciem popularnych ziół o działaniu przeciwzapalnym. Jedynym całkowicie bezpiecznym i zalecanym domowym sposobem na zapalenie spojówek u dziecka jest częste przemywanie oczu solą fizjologiczną (od strony zewnętrznej w kierunku nosa, każde oko oddzielnym gazikiem).  

e-Konsultacja z Receptą Online

Zapalenie Spojówek

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o zapaleniu spojówek: