Piekące i szczypiące oczy – co mogą oznaczać te objawy?

Najważniejsze informacje:

  • Pieczenie i szczypanie oczu to objawy występujące w przebiegu różnych schorzeń okulistycznych. 
  • Najczęściej symptomy te wywołane są przez stany zapalne spojówek – wirusowe, bakteryjne i alergiczne. Również zespół suchego oka może być źródłem dokuczliwych dolegliwości. 
  • W zależności od rodzaju choroby, na piekące i szczypiące oczy stosuje się odpowiednie leki – zwykle w postaci kropli. Pomocniczo zastosowanie znajdują również domowe sposoby. 
Piekace Oczy
Piekące oczy

W poniższym artykule omawiamy najczęstsze przyczyny pieczenia i szczypania oczu, a także wymieniamy objawy towarzyszące takich schorzeń, jak zapalenie spojówek czy zespół suchego oka. Przedstawiamy również sposoby leczenia oczu, które pieką i szczypią – zarówno za pomocą leków, jak i domowymi sposobami. 

Dlaczego oczy pieką i szczypią? Przyczyny dolegliwości

Piekące i szczypiące oczy przy zapaleniu spojówek

Pieczenie i szczypanie oczu jest charakterystycznym objawem zapalenia spojówek. Ze względu na etiologię stanu zapalnego wyróżnić możemy infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Częste jest również alergiczne zapalenie spojówek (nieinfekcyjne), rozwijające się na skutek kontaktu z alergenami, takimi jak kurz, roztocza, sierść zwierząt, metale, niektóre leki czy środki dezynfekujące. Stany zapalne spojówek mogą mieć charakter ostry lub przewlekły.

Oczy przy stanie zapalnym nie tylko pieką i szczypią – obserwowane są również inne dokuczliwe objawy, takie jak:

  • opuchlizna, 
  • łzawienie, 
  • kłucie, 
  • światłowstręt, 
  • silne przekrwienie spojówek, 
  • niekiedy również powiększenie węzłów chłonnych

Przy bakteryjnym zapaleniu spojówek charakterystyczna jest ropna wydzielina, która objawia się sklejeniem oczu po przebudzeniu. W początkowej fazie zapalenia spojówek odczuwalne może być pieczenie i swędzenie jednego oka, a po kilku dniach objawy obserwowane są również w drugim.

Zespół suchego oka powodem szczypania i pieczenia oczu

Uczucie szczypiących i piekących oczu może świadczyć również o tzw. zespole suchego oka. Podrażnienie to wywołane jest niewystarczającą ilością cieczy łzowej. Może być też ono spowodowane zanikaniem filmu łzowego na powierzchni oka. Dodatkowymi objawami, poza szczypaniem i pieczeniem, są również zaczerwienienie, obrzęk powiek i uczucie ciała obcego w oku (tzw. piasek pod powiekami).

Co na piekące i szczypiące oczy? Krople do oczu

Stany zapalne spojówek, które rozwijają się na skutek działania drobnoustrojów chorobotwórczych, to najczęstszy powód szczypania i pieczenia oczu. Sposób leczenia piekących i szczypiących oczu zależy od etiologii schorzenia. 

W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek konieczne jest zastosowanie antybiotyku (np. z tobramycyną neomycyną, erytromycyną). Przy zapaleniu wywołanym przez wirusy stosowane są leki przeciwwirusowe (np. gancyklowir). Z kolei na alergiczne zapalenie spojówek lekarz może przepisać pacjentowi leki przeciwhistaminowe (np. z emedastyną, azelastyną, olopatadyn). Preparaty stosowane w stanach zapalnych spojówek mają przede wszystkim postać kropli, podawanych do worka spojówkowego. 

Przy zespole suchego oka należy korzystać z kropli nawilżających, które zmniejszają uczucie suchości i podrażnienia oka oraz redukują zaczerwienienie.

Jak złagodzić pieczenie i szczypanie oczu? Domowe sposoby

Na piekące i szczypiące oczy pomóc mogą również domowe sposoby. Dokuczliwe objawy skutecznie łagodzi zwłaszcza czarna herbata – zawarte w niej związki fenolowe wykazują działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Herbaciane okłady zmniejszają świąd i obrzęk, zwłaszcza przy wirusowym i bakteryjnym zapaleniu spojówek. 

Polecane na dolegliwości oczu są też zioła – rumianek, który ma właściwości kojące oraz szałwia likwidująca podrażnienie i zaczerwienienie. Ulgę przynieść mogą również zimne kompresy, które miejscowo obkurczają naczynia krwionośne i tkanki

Jak dbać o oczy, aby zapobiec ich szczypaniu i pieczeniu? Profilaktyka

Bardzo ważną rolę w zapobieganiu dokuczliwych objawów, takich jak pieczenie i szczypanie oczu, odgrywa profilaktyka. Aby uniknąć infekcyjnego zapalenia spojówek wystrzegajmy się dotykania oczu brudnymi dłońmi, na których mogą znajdować się drobnoustroje chorobotwórcze. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek konieczne jest unikanie lub zmniejszenie narażenia na działanie alergenu. 

Starajmy się też ograniczyć czas spędzany przed ekranami telefonu, komputera lub telewizora oraz pamiętajmy o regularnych przerwach od patrzenia na nie. Bardzo ważne jest również systematyczne nawilżanie oczu za pomocą kropli (tzw. sztuczne łzy)

Warto też zadbać o higienę pracy – naturalne oświetlenie i optymalna odległość od komputera pozwolą nam ograniczyć ryzyko problemów z pieczeniem i szczypaniem oczu. Wielogodzinna jazda samochodem czy pływanie w mocno chlorowanej wodzie również mogą nasilać dolegliwości. 

Podobnie nadmierna klimatyzacja i ekspozycja na gorące powietrze. Nie zapominajmy również o noszeniu okularów przeciwsłonecznych i zmywaniu makijażu oka przed snem. Jeżeli stosujemy soczewki kontaktowe, przestrzegajmy przy tym zaleceń ich producenta. Do codziennej diety możemy wprowadzić również witaminy A, C i E, witaminy z gruby B oraz cynk.

e-Konsultacja z Receptą Online Zapalenie spojówek

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.