Receptomat | e-Recepta w 5 min

Alergiczne zapalenie spojówek - sprawdź jakie alergeny najczęściej uczulają i profilaktykę

Zapalenie spojówek – alergiczne bądź infekcyjne – to powszechna choroba oczu, która występuje u osób w każdym wieku. Daje charakterystyczne i mocno uciążliwe objawy. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek dolegliwości mogą utrzymywać się bardzo długo – ze zmiennym nasileniem nawet przez cały rok. Czasem jednak, mimo wykrytego uczulenia, da się uniknąć wystąpienia stanu zapalnego dzięki świadomie podjętym działaniom profilaktycznym. 

Spis treści

Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny choroby

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci i dorosłych pojawia się na skutek uczulenia, którego źródłem mogą być różne powszechnie występujące w środowisku cząsteczki i substancje zwane alergenamiNajczęściej do reakcji uczuleniowej dochodzi z powodu pyłków roślin wiatropylnych. Wówczas zapalenie spojówek ma charakter sezonowy i ujawnia się w miesiącach wiosenno-letnich. Choroba może przybierać również postać przewlekłą, kiedy osoba uczulona ma stały kontakt z alergenami – w domu lub miejscu pracy. Takie całoroczne alergeny to m.in.:

  • kurz, pleśń i roztocza (o sile oddziaływania zależnej głównie od wilgotności środowiska),

  • sierść, naskórek oraz wydzieliny zwierząt futerkowych (przede wszystkim kotów, szczurów, myszy, świnek morskich, chomików),

  • niektóre leki, np. penicyliny, tetracykliny, salbutamol,

  • metale (nikiel, chrom, aluminium, platyna) i sole metali,

  • środki dezynfekcyjne, barwniki, żywice i związki chemiczne wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. 

Alergiczne zapalenie spojówek

Czy da się uniknąć alergicznego zapalenia spojówek?

Przeciwdziałanie alergicznemu zapaleniu spojówek i innym objawom reakcji uczuleniowej jest możliwe dzięki środkom zaradczym dla osób, którym udało się zidentyfikować alergeny. Profilaktyka polega na unikaniu kontaktu z konkretnymi antygenami zewnątrzpochodnymi. Jeśli są nimi pyłki roślin wiatropylnych, zapobiec zachorowaniu można dzięki zaplanowaniu na okres pylenia wyjazdu w rejony o innej szacie roślinnej czy noszeniu na zewnątrz okularów szczelnie zakrywających oczy. Przy uczuleniu na roztocza ważne jest pozbycie się z domu dywanów, zasłon i innych przedmiotów, które mogą gromadzić kurz. Kluczowe jest również częste czyszczenie zakurzonych powierzchni, wietrzenie domu i wymrażanie elementów wyposażenia obitych tkaninami.

Alergiczne zapalenie spojówek – czy jest zaraźliwe?

Alergiczna postać zapalenia spojówek nie jest chorobą zakaźną. Źródłem zakażenia mogą stać się tylko drobnoustroje chorobotwórcze (wirusy, bakterie, grzyby), które odpowiadają za stan zapalny o podłożu infekcyjnym.

Walczysz z zapaleniem spojówek, lecz nie masz pewności co do przyczyn jego wystąpienia? Skonsultuj się z lekarzem za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl. Dzięki poradzie specjalisty otrzymasz nie tylko diagnozę lekarską, ale także e-recepty na skuteczne leki przeciwhistaminowe.

Co na alergiczne zapalenie spojówek? Krople do oczu i inne metody leczenia 

Przewlekłe i ostre alergiczne zapalenie spojówek leczy się tak samo. Leki na alergiczne zapalenie spojówek należą do grupy preparatów przeciwhistaminowych, czyli hamujących działanie przekaźnika odpowiedzi immunologicznej – histaminy. Są przeznaczone do stosowania doustnego lub miejscowego (zakrapla się je do worka spojówkowego). Krople na alergiczne zapalenie spojówek mają właściwości i działanie podobne do maści z tymi samymi substancjami czynnymi, różnią się od nich tylko sposobem aplikacji. 

Jeśli chodzi o krople przeciwhistaminowe, te do stosowania miejscowego można kupić tylko na receptę. Przy alergicznym zapaleniu spojówek krople bez recepty (z nafazoliną albo tetryzoliną) nie blokują histaminy, ale obkurczają naczynia krwionośne i przyspieszają regenerację śluzówki. Dodatkowo, dzięki zawartości kwasu hialuronowego, mają właściwości nawilżające.

Równolegle ze stosowaniem środków farmakologicznych można próbować leczenia alergicznego zapalenia spojówek domowymi sposobami. Standardem jest przepłukiwanie worka spojówkowego solą fizjologiczną bądź sztucznymi łzami (bez konserwantów). Wspomagająco działają chłodne okłady na oczy. 

e-Konsultacja z Receptą Online

Zapalenie Spojówek

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o zapaleniu spojówek: