Ropiejące oczy u dziecka – o czym może świadczyć ropa w oku? Poznaj przyczyny

Najważniejsze informacje:

  • Ropiejące oczy u dziecka stanowią powszechny problem pediatryczny, będący objawem reakcji zapalnej
  • Infekcje wirusowe i bakteryjne są najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek, w którym pojawia się ropa w oczach. Wydzielina może być też spowodowana alergią, uszkodzeniem mechanicznym oka, a nawet ząbkowaniem.
  • Sposób leczenia ropiejących oczu dziecka zależy od przyczyny dolegliwości. Oprócz stosowania leków przepisanych przez okulistę, pomocne są też domowe sposoby na ropę w oku.
Ropiejace Oczy U Dziecka
Ropiejące oczy u dziecka

W artykule poniżej omawiamy, czym mogą być spowodowane ropiejące oczy u dziecka. Oprócz najczęstszych przyczyn gromadzenia ropy w oczach, przedstawiamy też metody leczenia i domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości.

Ropiejące oko u dziecka – jak wygląda?

Ropa w oku to nagromadzenie komórek stanu zapalnego. Jest objawem reakcji zapalnej, która wiąże się z podrażnieniem spojówek lub dróg łzowych, odpowiedzialnych za nawilżanie i odżywianie rogówki oraz wypłukiwanie zanieczyszczeń. Na skutek grawitacji ropa zbiera się w dolnej części przedniego odcinka oka. Często występujące ropienie oczu u dziecka prowadzi do sklejania powiek i rzęs, zwłaszcza w godzinach porannych po przebudzeniu

Co powoduje gromadzenie się ropy w oku u dziecka?

Ropiejące oko u dziecka to objaw reakcji organizmu na podrażnienie spojówek, które może mieć różne przyczyny. Najczęściej gęsta wydzielina w oku pojawia się na skutek stanu zapalnego spojówek wywołanego przez bakterie (paciorkowce, gronkowce i bakterie gram-ujemne). Obserwuje się wtedy również występowanie zaczerwienienia spojówek, ich obrzęk i swędzenie oczu

Wodnista, przezroczysta wydzielina w oczach to objaw infekcji wirusowych, wywołanych zwykle przez adenowirusy. Dodatkowymi symptomami tego rodzaju infekcji są objawy infekcji dróg oddechowych, takie jak katar, kaszel, bóle głowy i ogólne osłabienie. Możliwa jest również podwyższona temperatura ciała. Przy infekcji wirusowej występuje też łzawienie oczu, światłowstręt i przekrwienie spojówek. Wirusowe zapalenie spojówek i ropienie oczu u dziecka bywa związane również z zakażeniem koronawirusem i chorobą COVID-19. W przypadku infekcyjnego zapalenia spojówek dolegliwość obejmuje w początkowej fazie tylko jedno oko, a po kilku dniach rozprzestrzenia się również na drugie. 

Do podrażnienia spojówek, a w efekcie do gromadzenia się ropy w oczach u dziecka, przyczyniać mogą się również drażniące alergeny. Najczęściej są nimi roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt oraz pyłki traw i drzew. Wodnista wydzielina w oku może dokuczać sezonowo, a w przypadku trwałego kontaktu z alergenem – całorocznie. Często u chorego występuje jednocześnie alergiczny nieżyt nosa

W przypadku infekcji bakteryjnej obserwuje się występowanie ropy w oczach o większej gęstości i o charakterystycznej żółtej kolorystyce. Jest też ona obfitsza w porównaniu z wirusowym i alergicznym zapaleniem spojówek.

W przypadku, kiedy ropieniu oka nie towarzyszą typowe objawy infekcji lub alergii, z dużym prawdopodobieństwem mogło dojść do podrażnienia oka na skutek nadmiernego pocierania oka lub obecności ciała obcego. W tym przypadku ropa gromadzi się tylko w jednym oku.

Ropienie oczu u niemowląt – czym może być wywołane?

Poza infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi oraz alergiami, powszechnie występuje również ropienie oczu u niemowląt. Jego źródłem są zwykle infekcje nabyte w trakcie porodu lub podrażnienie spojówki na skutek zabiegu Credego, polegającego na podaniu jednej kropli azotanu srebra do worka spojówkowego. Celem tego jest zapobieganie rzeżączkowemu zapaleniu spojówek. W tej sytuacji ropa w oczach znika po kilku dniach. 

Innym powodem ropienia oka u niemowlęcia jest niedrożność kanalika łzowego, w wyniku której rozwija się stan zapalny. W tej sytuacji zalecane są specjalne masaże, jedynie w poważnych przypadkach wykonywany jest zabieg chirurgiczny. Do gromadzenia się ropy w oczach przyczyniać może się również ząbkowanie – zwłaszcza, kiedy wyrzynanie się zębów wywołuje stan zapalny w okolicy szczęki. Jego objawami są katar, gorączka i ropienie oczu u dziecka. 

Ropiejące oczy u dzieci – kiedy warto udać się do lekarza?

Zapalenie spojówek, które jest najczęstszym powodem ropiejących oczu u dziecka, ma charakter samoograniczający. Jego objawy w postaci gromadzenia się ropy w oczach ustępują zwykle po 3-7 dniach. W przypadku, kiedy tak się nie dzieje, obserwujemy nasilenie się dolegliwości bądź też pojawiają się dodatkowe objawy, konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Wizyty u specjalisty wymagają przede wszystkim pogorszenie wzroku, widoczne zmiany w rogówce i silny ból oka, na który skarży się maluch.

Jakie leki na ropę w oczach u dziecka?

Leczenie wdrożone w celu usunięcia ropy z oka zależy od czynnika, który wywołał podrażnienie spojówki. Przy infekcjach bakteryjnych zastosowanie znajdują krople antybiotykowe (np. fluorochinolony, aminoglikozydy, azytromycyna, tobramycyna). W infekcjach wirusowych zalecane są leki przeciwwirusowe z gancyklowirem. Z kolei na alergiczne zapalenie spojówek – leki przeciwhistaminowe. Oprócz leków na receptę przepisywanych na ropiejące oczy u dziecka przyjmować można również nawilżające i regenerujące krople do oczu (np. z ektoiną).

Domowe sposoby na ropiejące oczy u dziecka – jak złagodzić objawy?

Ropa w oku to dolegliwość powodująca u dziecka spory dyskomfort. Objawy w postaci ropnej lub wodnistej wydzieliny można łagodzić domowymi sposobami. Jednym ze sposobów przynoszących ulgę od podrażnienia oka jest przemywanie go roztworem soli fizjologicznej za pomocą jałowego gazika. W celu nawilżenia spojówek warto sięgnąć po krople – tzw. sztuczne łzy. Unikać należy natomiast ziołowych okładów, które u dzieci mogą wywołać reakcje alergiczne.

Jak zapobiegać zapaleniu spojówek i ropie w oczach?

Oprócz domowych sposobów na ropiejące oko u dziecka należy zadbać również o właściwą higienę. W ramach profilaktyki konieczne jest dokładne mycie rąk, ponieważ infekcyjne zapalenie spojówek jest chorobą silnie zakaźną. Przy alergicznym zapaleniu spojówek należy z kolei w miarę możliwości ograniczać kontakty z możliwymi alergenami – pamiętając na przykład o częstym praniu pościeli i regularnym odkurzaniu domu.

e-Konsultacja z Receptą Online Zapalenie spojówek

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.