Receptomat | e-Recepta w 5 min

Sprawdź domowe sposoby na zapalenie spojówek

Przy zapaleniu spojówek domowe sposoby leczenia mogą okazać się wystarczające do wyeliminowania przynajmniej niektórych objawów choroby. By szybciej powrócić do zdrowia, można skorzystać z takich metod jak robienie kompresów i okładów. Warto przy tym sięgnąć po składniki z ziołowej apteczki. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na zapalenie spojówek, które niekiedy są w stanie zastąpić gotowe preparaty z apteki.

Spis treści

Jak leczyć zapalenie spojówek? Domowe sposoby

Domowe sposoby na zapalenie spojówek to nie tylko rozwiązania alternatywne wobec farmakoterapii, ale też uzupełniające leczenie farmakologiczne. Przyspieszają łagodzenie stanu zapalnego i zapobiegają pogłębianiu się objawów towarzyszących chorobie. Do najbardziej znanych i sprawdzonych rozwiązań należą:

Okłady z herbaty na zapalenie spojówek

Czarna herbata dzięki zawartości związków fenolowych działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a dodatkowo poprawia kondycję naczyń krwionośnych. Przyłożona do oczu w postaci okładów zmniejsza obrzęk powiek, neutralizuje świąd i pieczenie oraz łagodzi ból. Sprawdza się szczególnie w przypadku wirusowego bądź bakteryjnego zapalenia spojówek. By zrobić okłady, wystarczy zaparzyć dwa woreczki herbaty, odłożyć je do przestudzenia (bez odciskania), a następnie – jeszcze lekko ciepłe – nałożyć na zamknięte powieki i trzymać około 15 minut. 

Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Zimne kompresy na zapalenie spojówek

Zimne kompresy są znanym środkiem zaradczym na występowanie obrzęku, ponieważ miejscowo obkurczają naczynia krwionośne i tkanki. Mobilizują przy tym organizm do produkcji przeciwciał, które pomagają zwalczyć stan zapalny. Kompresy nadają się również do zastosowania przy ostrym i przewlekłym zapaleniu spojówek. Do ich wykonania wystarczy wykorzystać zamoczony w zimnej wodzie ręcznik lub inny kawałek materiału (w materiał można też owinąć lód). Ważne, by nie przykładać zimnych kompresów dłużej niż przez 20 minut.

Rumianek na zapalenie spojówek

W leczeniu infekcyjnego zapalenia spojówek jako środek pomocniczy sprawdza się rumianek – zioło, które jest bardzo bogate we właściwości lecznicze. Ma działanie kojące, ściągające, tonizujące i przeciwzapalne. Najłatwiej wykorzystać go w postaci herbaty i robić okłady z zaparzonych woreczków. Z rumiankiem – podobnie jak z innymi ziołami – należy jednak uważać w przypadku alergicznego zapalenia spojówek, ponieważ może on wywołać uczulenie i podrażnienie.

Szałwia na zapalenie spojówek

Przy zapaleniu spojówek pomocne bywają również okłady z szałwii. Napar z szałwii likwiduje podrażnienia i zaczerwienienie, a przy tym ma właściwości przeciwzapalne i poprawia stan opuchniętych powiek. By wykorzystać dobroczynne działanie szałwii, można ułożyć na oczach nasączone przestudzonym naparem, a następnie dokładnie odciśnięte gaziki. Nie należy zaś płukać oczu samym naparem, by drobne fragmenty ziół nie dostały się pod powieki.

Ziemniak na zapalenie spojówek

Objawy łagodnego zapalenia spojówek potrafi złagodzić również warzywo, które znajduje się niemal w każdej kuchni. Ziemniak ma naturalną zdolność neutralizowania obrzęków. Jego zastosowanie w leczeniu stanu zapalnego polega na przykładaniu do powiek schłodzonych w lodówce plastrów ziemniaka lub utartej bulwy zawiniętej w gazę. Taki okład najlepiej trzymać na oczach przez 15–20 minut. Warto pamiętać o dokładnym umyciu warzywa, zanim będzie miało kontakt z oczami.

Zapalenie spojówek u dzieci – domowe sposoby

Zapalenie spojówek u dzieci bardzo często rozwija się z powodu zakażenia bakterią, a więc wymaga włączenia antybiotykoterapii. Domowe sposoby leczenia warto więc traktować wyłącznie pomocniczo i podchodzić do nich wyjątkowo ostrożnie ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, np. związanej z działaniem ziół. W trakcie leczenia można bezpiecznie używać soli fizjologicznej do przemywania oczu. Wypłukiwanie zawartości worka spojówkowego pozwala oczyścić go z bakterii i innych zanieczyszczeń, takich jak lepka wydzielina towarzysząca ropnemu zapaleniu spojówek. 

Jak postępować w przypadku zapalenia spojówek w ciąży?

W czasie ciąży zastosowanie jakiegokolwiek leczenia powinno być skonsultowane z lekarzem, choć zarówno domowe, jak i farmakologiczne metody wykorzystywane przy zapaleniu spojówek (również leki z antybiotykami) charakteryzują się dużym stopniem bezpieczeństwa. W przypadku powstania stanu zapalnego w obrębie oczu konsultacja lekarska jest szczególnie istotna, ponieważ pozwala wykluczyć niebezpieczne postaci infekcji, takie jak chlamydiowe zapalenie spojówek czy egipskie zapalenie spojówek.

Potrzebujesz pilnej porady lekarza? Błyskawicznie otrzymasz ją za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl! Rejestracja online trwa tylko kilka minut, a podczas konsultacji ze specjalistą można otrzymać fachową pomoc oraz szybką i trafną diagnozę.

e-Konsultacja z Receptą Online

Zapalenie Spojówek

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o zapaleniu spojówek: