Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Najważniejsze informacje:

  • Domowe sposoby leczenia zapalenia spojówek mogą łagodzić objawy, ograniczać stan zapalny, a także stanowić działania profilaktyczne.
  • Leczenie zapalenia spojówek domowymi sposobami polega przede wszystkim na stosowaniu okładów i przemywaniu oczu. 
  • Główną rolę w domowym leczeniu zapalenia spojówek odgrywają zioła, sól fizjologiczna i czarna herbata.
Domowe Sposoby Na Zapalenie Spojowek
Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Przy zapaleniu spojówek domowe sposoby leczenia mogą stanowić istotne wsparcie w łagodzeniu objawów choroby, takich jak pieczenie oczu, uczucie piasku czy świąd oka. Umiejętne przemywanie oczu, z których wypływa wydzielina ropna, może również ograniczyć stan zapalny i zmniejszyć ryzyko przeniesienia go na drugie oko. Poznaj sprawdzone domowe sposoby na zapalenie spojówek. Dowiedz się, czym przemywać oczy, a z czego robić okłady. Sprawdź, jaki jest najlepszy domowy sposób na zapalenie spojówek!

Zapalenie spojówek — leczenie domowe

Zapalenie spojówek to dokuczliwa dolegliwość wywołana przez drobnoustroje lub nieinfekcyjne substancje drażniące (alergia, promieniowanie UV, kosmetyki do makijażu oczu). Do głównych objawów przypadłości należy obrzęk oczu, swędzenie i przekrwienie oka, wydzielina ropna lub śluzowo-ropna. 

Ponieważ czasami dolegliwość ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia farmakologicznego, warto na początku wspomóc się domowymi sposobami na zapalenie spojówek. W przypadku braku poprawy lub wręcz nasilenia objawów zalecana jest konsultacja ze specjalistą

W leczeniu spojówek domowymi sposobami wykorzystuje się zwykle ogólnodostępne środki, takie jak czarna herbata, rumianek, sól fizjologiczna, a nawet ziemniak. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie objawów towarzyszących przypadłości oraz zapobieganie przejściu infekcji na drugie oko. Domowe sposoby na zapalenie spojówek mogą również stanowić metodę profilaktyczną zmniejszającą ryzyko nawrotu dolegliwości. 

Czym przemywać oczy — domowe sposoby na zapalenie spojówek

W przypadku pojawienia się objawów, wskazujących na podrażnienie lub infekcję oka, warto przemyć je solą fizjologiczną. Najlepiej użyć do tego jałowej gazy. Konieczne jest zachowanie higieny, dokładne umycie rąk przed przemyciem każdego oka oraz zmianę gazika. Należy również pamiętać o prawidłowym kierunku przemywania oczu —  od zewnątrz do wewnętrznego kącika. 

W czasie zapalenia spojówek (lub objawów zwiastujących) nie zaleca się noszenia soczewek kontaktowych, które mogą dodatkowo podrażniać oczy. Jeśli pacjenci stosują soczewki dwutygodniowe lub miesięczne (inne niż jednodniowe) po zakończeniu infekcji należy je wymienić na nowe. Konieczna jest również wymiana pojemnika do przechowywania, ponieważ może stanowić źródło kolejnego stanu zapalnego.

Przydatne do przemywania oczu mogą być również zioła. A wśród nich najpopularniejsze przy leczeniu zapalenia spojówek domowymi sposobami: rumianek, szałwia, świetlik, babka lancetowata i nagietek.

Zapalenie spojówek — domowe leczenie ziołami

Znane od wieków właściwości ziół pozwalają wykorzystywać je również w zapaleniu spojówek. Domowe leczenie przy ich użyciu opiera się na przemywaniu oczu oraz stosowaniu okładów. Wiele ziół może pomóc łagodzić objawy takie jak świąd i pieczenie oczu, obrzęk, a nawet ropienie. 

Rumianek na zapalenie spojówek

Rumianek zawiera wiele związków przeciwzapalnych i posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dlatego doskonale sprawdzi się do łagodzenia podrażnień. W bakteryjnym lub wirusowym zapaleniu spojówek leczenie domowe przy użyciu rumianku polega głównie na stosowaniu okładów na oczu. Najłatwiej zaparzyć torebki ekspresowe i po przestudzeniu zrobić z nich okłady. Najlepiej pozostawić torebki na oczach na około 15 min. Należy pamiętać, że rumianek może być silnym alergenem, dlatego osoby uczulone powinny na niego uważać. 

Szałwia na zapalenie spojówek

Wśród domowych sposobów leczenia zapalenia spojówek na uwagę zasługują również okłady z szałwii. Napar z szałwii likwiduje podrażnienia i zaczerwienienie, a przy tym ma właściwości przeciwzapalne i poprawia stan opuchniętych powiek. By wykorzystać dobroczynne działanie szałwii, można ułożyć na oczach nasączone przestudzonym naparem, a następnie dokładnie odciśnięte gaziki.

Świetlik na zapalenie spojówek

Świetlik lekarski mocno kojarzy się z łagodzeniem dolegliwościami oczu, dlatego z powodzeniem może być wykorzystywany jako domowy sposób na zapalenie spojówek. Okład zrobiony z naparu ze świetlika będzie łagodził podrażnienia i zmniejszał stan zapalny. 

Świetlik jest popularnym składnikiem preparatów do oczu.

Babka lancetowata na zapalenie spojówek

Babka lancetowata zawiera wiele substancji wspomagających regenerację i przeciwdziałających obrzękom oraz stanom zapalnym. To, obok świetlika, najczęstszy składnik żeli i maści stosowanych w dolegliwościach oczu. Ze względu na właściwości antyalergiczne babka lancetowata sprawdzi się szczególnie na alergiczne zapalenie spojówek domowymi sposobami. Okłady z gazików namoczonych w naparze z babki pomogą zmniejszyć opuchliznę i inne objawy towarzyszące dolegliwości. 

Nagietek na zapalenie spojówek

Nagietek wykazuje przede wszystkim działanie przeciwzapalne. Zmniejsza zaczerwienienie oczu, łagodzi świąd i pieczenie. Znacznie rzadziej od rumianku powoduje reakcje alergiczne, dlatego lepiej sprawdzi się w domowym leczeniu zapalenia spojówek u alergików.

Czarna herbata na zapalenie spojówek — domowe sposoby leczenia

Czarna herbata dzięki zawartości związków fenolowych działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a dodatkowo poprawia kondycję naczyń krwionośnych. Przyłożona do oczu w postaci okładów zmniejsza obrzęk powiek, neutralizuje świąd i pieczenie oraz łagodzi ból.

Wystarczy zaparzyć dwie torebki herbaty, a następnie odłożyć je do przestudzenia. Woreczki (bez odciskania) należy nałożyć na zamknięte powieki i trzymać przez około 15 minut.

Zimne kompresy na zapalenie spojówek — domowe leczenie uzupełniające

Zimne kompresy są znanym środkiem zaradczym na występowanie obrzęku, ponieważ miejscowo obkurczają naczynia krwionośne i tkanki. Mobilizują przy tym organizm do produkcji przeciwciał, które pomagają zwalczyć stan zapalny.

Kompresy nadają się również do zastosowania przy ostrym i przewlekłym zapaleniu spojówek. Do ich wykonania można wykorzystać ręcznik zmoczony w zimnej wodzie (można wybrać dowolny materiał i dodatkowo zawinąć w nim lód). Zimne kompresy przykładamy na oczy (nie na czoło!) na czas nie dłuższy niż 10 minut. 

Domowe sposoby na zapalenie spojówek — okład z ziemniaka

Objawy łagodnego zapalenia spojówek potrafi złagodzić również ziemniak. Warzywo występujące bardzo często na naszych talerzach, sprawdzi się również w postaci okładu na oczy.

Ziemniak ma naturalną zdolność neutralizowania obrzęków. Jego zastosowanie w leczeniu stanu zapalnego polega na przykładaniu do powiek schłodzonych w lodówce plastrów ziemniaka lub utartej bulwy zawiniętej w gazę. Taki okład najlepiej trzymać na oczach przez 15–20 minut. Warto pamiętać o dokładnym umyciu i obraniu warzywa, zanim będzie miało kontakt z oczami.

e-Konsultacja z Receptą Online Zapalenie spojówek

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.