Swędząca wysypka i wysięk na skórze, czyli główne objawy kontaktowego zapalenia skóry, są efektem działania alergenów, które otaczają nas zarówno w środowisku naturalnym, jak i domowym. Alergia na chemikalia, kosmetyki i leki przyczynia się do powstania wyprysku kontaktowego w miejscu kontaktu z alergenem. Co najczęściej nas uczula? Oto lista substancji, których powinni wystrzegać się alergicy.
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry – w przeciwieństwie do kontaktowego zapalenie skóry z podrażnienia – powstaje na skutek nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego w zetknięciu się z substancjami obcymi dla organizmu. Odpowiadają za nie alergeny, czyli czynniki wywołujące reakcję uczuleniową. Występowanie alergii jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie i może ujawnić się w każdym wieku. Kontaktowe zapalenie skóry u dzieci manifestuje się przeważnie jako wyprysk alergiczny. U dorosłych powstaje częściej z podrażnienia. Jedną z najpowszechniejszych odmian jest kontaktowe zapalenie skóry dłoni i rąk, ponieważ to właśnie dłonie jako pierwsze mają styczność z substancjami drażniącymi.
Walczysz ze zmianami skórnymi o niewiadomym pochodzeniu? To może być kontaktowe zapalenie skóry. By uzyskać diagnozę, skonsultuj się z lekarzem, który na podstawie wywiadu określi prawdopodobną przyczynę dermatozy. Już dziś umów się na e-wizytę za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl.
Ostre kontaktowe zapalenie skóry o podłożu alergicznym u niemowląt i dzieci może dawać o sobie znać na skutek zetknięcia z różnymi substancjami i materiałami, które otaczają nas w środowisku na co dzień. W przypadku najmłodszych są to przeważnie:
nikiel znajdujący się np. w zapięciach w ubranek dziecięcych,
neomycyna, czyli rodzaj antybiotyku stosowanego m.in. w leczeniu zapalenia spojówek (Dicortineff),
konserwanty (takie jak mertiolat, formaldehyd, quaternium-15) powszechnie wykorzystywane w produkcji np. kropli do oczu i innych preparatów medycznych,
substancje zapachowe, np. balsam peruwiański,
lanolina obecna w składzie wielu kosmetyków,
kalafonia zawarta w żywicy drzew iglastych.
Alergiczne zapalenie skóry u dorosłych może zostać wywołane tymi samymi czynnikami, co w grupie najmłodszych alergików. Osoby dorosłe mają jednak kontakt z większą liczbą substancji potencjalnie uczulających. Przy kontaktowym zapaleniu skóry alergenami często okazują się:
chrom, nikiel i kobalt obecne m.in. w biżuterii oraz elementach wykończenia odzieży,
przeciwutleniacze i przyspieszacze wulkanizacji gumy zawarte np. w rękawiczkach lateksowych, butach, rajstopach,
substancje czynne niektórych leków, np. kwas acetylosalicylowy, sulfonamidy,
monomery akrylu używane do produkcji lakierów do paznokci czy cementu ortopedycznego,
parafenylenodwuamina (PPD), czyli sztuczna henna znajdująca się w składzie farb do włosów i tatuaży,
nieutwardzone żywice epoksydowe obecne w farbach, laminatach, lakierach.
e-Konsultacja z Receptą Online