e-Konsultacja po Receptę Online

Clemastinum Aflofarm

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Clemastinum Aflofarm to lek przeciwhistaminowy w postaci syropu. Wskazania do jego stosowania obejmują alergiczny nieżyt nosa oraz alergie skórne, takie jak pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk atopowy, świąd i obrzęk Quinckego. Lek mogą przyjmować dorośli i dzieci powyżej 6. roku życia. Dawkowanie preparatu jest zależne od wieku oraz reakcji pacjenta na leczenie.

Clemastinum Aflofarm – co to za lek?

Clemastinum Aflofarm to lek zmniejszający objawy alergii, takie jak katar, kichanie, łzawienie, świąd nosa i zmiany skórne. Alergia jest nieprawidłową reakcją organizmu na substancje obecne w środowisku lub pokarmie. Do częstych alergenów zaliczamy m.in. pyłki drzew, traw i zbóż, sierść psa i kota, zarodniki grzybów oraz roztocza kurzu domowego.

Na co stosuje się Clemastinum Aflofarm?

Lek Clemastinum Aflofarm stosuje się w celu łagodzenia objawów alergicznego nieżytu nosa (tj. wodnista wydzielina z nosa, łzawienie, kichanie, świąd nosa) oraz niektórych alergii skórnych (tj. pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk atopowy, świąd, obrzęk Quinckego). W przebiegu obrzęku Quinckego dochodzi do nagłego obrzmienia twarzy, kończyn lub stawów bez towarzyszącego świądu lub bólu.

Jak działa Clemastinum Aflofarm?

Substancją czynną leku Clemastinum Aflofarm jest klemastyna należąca do leków przeciwhistaminowych. Klemastyna przeciwdziała objawom alergii poprzez blokowanie receptorów histaminowych H1, co skutkuje hamowaniem działania histaminy. Histamina jest substancją zapalną powodującą rozszerzenie i zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, co prowadzi do obrzęku i zaczerwienienia.

Dla kogo jest przeznaczony lek Clemastinum Aflofarm?

Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6. roku życia.

Co wchodzi w skład leku Clemastinum Aflofarm?

Preparat zawiera substancję czynną klemastynę (w postaci klemastyny fumaranu) w ilości 0,5 mg na 5 ml.

Pozostałe substancje pomocnicze to:  sorbitol ciekły niekrystalizujący, glikol propylenowy (E 1520), etanol 96%, sacharyna sodowa, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, aromat cytrynowy AR 0886A (zawiera etanol, cytral), aromat brzoskwiniowy AR 0059 (zawiera etanol, glikol propylenowy (E 1520)), sodu diwodorofosforan jednowodny, disodu fosforan dwunastowodny, woda oczyszczona.

Lek Clemastinum Aflofarm zawiera sorbitol ciekły niekrystalizujący (2150 mg w 5 ml syropu), metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, etanol (240,2 mg w 5 ml syropu), glikol propylenowy (752,43 mg w 5 ml syropu) i sód (11,03 mg w 5 ml syropu). 

Taka zawartość alkoholu prawdopodobnie nie wywrze wpływu na dorosłych i młodzież. U dzieci działanie prawdopodobnie będzie niezauważalne, przy czym u młodszych dzieci może wystąpić senność. Alkohol może wpływać na działanie innych leków. Kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby uzależnione od alkoholu przed przyjęciem leku powinny skonsultować się z lekarzem.

Clemastinum Aflofarm – zamienniki

Zamiennikiem leku Clemastinum Aflofarm jest Clemastinum Hasco.

Clemastinum Aflofarm – dawkowanie

Clemastinum Aflofarm jest lekiem przeznaczonym do podawania doustnego. Dawkowanie leku powinno być dostosowane indywidualnie przez lekarza, w zależności od reakcji pacjenta na leczenie. Do odmierzania dokładnej dawki leku należy używać miarki dołączonej do opakowania.

U dzieci w wieku od 6 do 12 lat zazwyczaj stosuje się 5 ml syropu dwa razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa nie może przekroczyć 30 ml. 

W przypadku dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat zalecana dawka wynosi 10 ml syropu dwa razy na dobę w leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa oraz 20 ml syropu dwa razy na dobę w leczeniu objawów alergii skórnych. Maksymalna dawka dobowa nie może przekroczyć 60 ml.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Clemastinum Aflofarm, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Clemastinum Aflofarm

Należy kontynuować przyjmowanie leku według ustalonego schematu, bez zwiększania następnej dawki. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Clemastinum Aflofarm, przedawkowanie

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Przedawkowanie klemastyny może prowadzić do zahamowania lub pobudzenia czynności ośrodkowego układu nerwowego. Objawy mogą obejmować pobudzenie, omamy, drgawki z wtórną depresją oddechowo-krążeniową, zaburzenia koordynacji ruchów, drżenia mięśniowe, podwyższoną temperaturę ciała, zasinienie skóry i błon śluzowych, suchość błony śluzowej jamy ustnej, rozszerzenie źrenic, zaczerwienienie twarzy, a w skrajnych przypadkach śpiączkę i zapaść sercowo-naczyniową.

Clemastinum Aflofarm – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Clemastinum Aflofarm – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na klemastynę lub jakikolwiek składnik leku,
  • uczulenie na leki o budowie chemicznej podobnej do klemastyny (np. chlorfeniramina, difenhydramina),
  • stosowanie inhibitorów monoaminooksydazy.

Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Clemastinum Aflofarm należy skonsultować się z lekarzem w przypadku: 

  • jaskry z zamkniętym kątem przesączania,
  • podwyższonego ciśnienia śródgałkowego,
  • nadczynności tarczycy,
  • chorób układu krążenia i nadciśnienia tętniczego,
  • trudności w oddawaniu moczu,
  • zwężenia odźwiernika,
  • wrzodu trawiennego,
  • chorób układu oddechowego (w tym astmy),
  • porfirii. 

Osoby powyżej 65. roku życia mogą być bardziej narażone na działania niepożądane takie jak drżenia, zawroty głowy, nadmierne uspokojenie i obniżenie ciśnienia tętniczego. Leku nie należy łączyć z substancjami hamującymi czynność ośrodkowego układu nerwowego, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz hydroksyzyną. 

Clemastinum Aflofarm może wpływać na wyniki testów alergicznych, dlatego nie powinien być przyjmowany co najmniej 3 dni przed planowanymi testami.

Podczas stosowania Clemastinum Aflofarm nie należy spożywać alkoholu.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Clemastinum Aflofarm z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Clemastinum Aflofarm w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w przypadku karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy stosować Clemastinum Aflofarm w ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Ze względu na przenikanie do pokarmu kobiecego i ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u dziecka, lek jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.

Clemastinum Aflofarm a prowadzenie pojazdów 

Lek Clemastinum Aflofarm może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Należy odstąpić od tych czynności w przypadku senności, zaburzeń koordynacji, bólów i zawrotów głowy, uczucia znużenia i zmęczenia lub zaburzeń widzenia.

Clemastinum Aflofarm – skutki uboczne 

Stosując lek Clemastinum Aflofarm należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Jeśli po przyjęciu leku wystąpi którykolwiek z poniższych objawów wstrząsu anafilaktycznego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:

  • wysypka na skórze,
  • obrzęki twarzy, ust lub gardła,
  • problemy z oddychaniem,
  • świszczący oddech,
  • duszność,
  • niewyczuwalne tętno,
  • znaczny spadek ciśnienia krwi,
  • poty,
  • utrata przytomności.

W przypadku Clemastinum Aflofarm działania niepożądane występujące często (tj. rzadziej niż u 1 na 10 osób) to:

  • zmęczenie, senność.

U mniej niż 1 na 100 osób (tj. niezbyt często) stwierdzano następujące skutki uboczne:

  • zawroty głowy pochodzenia błędnikowego.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Clemastinum Aflofarm?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Clemastinum Aflofarm? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Clemastinum Aflofarm znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Clemastinum Aflofarm nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Clemastinum Aflofarm to lek przeciwalergiczny dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Może przynosić ulgę w przypadku objawów alergicznego nieżytu nosa i niektórych alergii skórnych. Ma postać syropu i powinien być odmierzany za pomocą miarki dołączonej do opakowania.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na alergię:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Clemastinum Aflofarm (10)

Clemastinum Aflofarm stosuje się w celu łagodzenia objawów alergicznych występujących w przebiegu alergicznego nieżytu nosa (tj. wodnista wydzielina z nosa, kichanie, łzawienie i świąd nosa) oraz alergii skórnych (tj. pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk atopowy, świąd oraz obrzęk Quinckego).

Clemastinum Aflofarm nie jest przeznaczony dla dzieci w wieku 2, 3 ani 4 lata. Można go stosować dopiero od 6. roku życia. W przypadku alergii u młodszych dzieci, należy skonsultować się z lekarzem w celu wyboru odpowiedniego preparatu.

Clemastinum Aflofarm może być stosowany od 6. roku życia.

Lek Clemastinum Aflofarm jest przeznaczony dla dzieci powyżej 6. roku życia. Nie może być stosowany u młodszych dzieci.

Clemastinum Aflofarm jest stosowany w celu leczenia objawów alergicznego nieżytu nosa (takich jak: wodnista wydzielina z nosa, kichanie, łzawienie, świąd nosa) oraz łagodzenia objawów alergii skórnych, takich jak pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk atopowy i obrzęk Quinckego (nagły obrzęk twarzy, kończyn lub stawów).

Clemastinum Aflofarm podaje się w przypadku wystąpienia objawów alergicznego nieżytu nosa lub alergii skórnej. Lek jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego, a maksymalne stężenie we krwi osiąga się po 4-6 godzinach od podania.

Clemastinum Aflofarm można podawać na noc. Może być to szczególnie uzasadnione w przypadku występowania objawów alergicznych w nocy lub trudności ze snem spowodowanych alergią. Warto skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o porze przyjmowania leku.

Nie, syrop Clemastinum Aflofarm jest dostępny wyłącznie na receptę.

Clemastinum Aflofarm zazwyczaj zaczyna działać w ciągu 30-60 minut, a pełne działanie można zauważyć po około 1-2 godzinach od zażycia. Maksymalne stężenie we krwi lek osiąga jest po 4-6 godzinach. Czas działania leku wynosi od 10 do 12 godzin, a w niektórych przypadkach może utrzymywać się nawet do 24 godzin.

Czas trwania leczenia zależy od rodzaju schorzenia, ciężkości objawów oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Nie należy stosować Clemastinum Aflofarm przez długi czas bez konsultacji z lekarzem, aby uniknąć ryzyka działań niepożądanych oraz wpływu na skuteczność leczenia.

e-Konsultacja po Receptę Online
Clemastinum Aflofarm

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem