Kłykciny kończyste to przypadłość, która może przebiegać bezobjawowo lub pełnoobjawowo. W drugim przypadku, chory rozpoznaje u siebie zmiany skórne zlokalizowane w okolicach intymnych, odbycie lub jamie ustnej. Jak długo trwa okres od zakażenia do wystąpienia symptomów? Ile czasu potrzeba, aby pozbyć się kłykcin? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie infekcji?
Kłykciny kończyste to choroba przenoszona głównie drogą płciową. Za jej rozwój odpowiedzialne jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV. W efekcie jego działania na skórze chorego rozwijają się zmiany, które najczęściej obejmują męskie i żeńskiej okolice intymne. Niekiedy diagnozowane są kłykciny kończyste odbytu. Rzadziej zmiany powstają w jamie ustnej i gardle.
Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego dochodzi podczas stosunków seksualnych z zakażonym partnerem. Możliwe jest również zainfekowanie dziecka przez matkę w trakcie porodu.
Tak, infekcja może przebiegać bezobjawowo - szacuje się, że dotyczy to 50% wszystkich przypadków zakażenia wirusem HPV. Pacjent może nie być świadomy choroby. Zmiany skórne nie są widoczne i nie powodują dyskomfortu. Kłykciny kończyste mogą jednak rozwinąć się nawet po kilku latach od zakażenia. Wtedy bardzo trudno jest wykryć źródło infekcji. U wielu osób infekcja przechodzi samoistnie.
Kłykciny kończyste zwykle pojawiają się w przeciągu kilku miesięcy od stosunku seksualnego z zarażonym partnerem. Średni okres ich wylęgania trwa 3 miesiące. Mamy wtedy do czynienia z pełnoobjawową postacią choroby. Kłykciny kończyste wywołane typami 6 i 11 wirusa HPV należą do najbardziej zakaźnych.
U mężczyzn zmiany skórne pojawiają się na napletku, mosznie oraz trzonie prącia. Czasami rozwijają się blisko ujścia cewki moczowej i w okolicach odbytu. Z kolei u kobiet kłykciny powstają na wargach sromowych, w pochwie, na szyjce macicy i także przy odbycie.
Zmiany skórne cechują niewielkie początkowo rozmiary i grudkowata postać. Z czasem jednak zmiany się powiększają, przybierając kalafiorowatą formę. Choremu podczas stosunku towarzyszy świąd i ogólny dyskomfort. Czasem dochodzi nawet do krwawienia. Z uwagi na szybkie rozprzestrzenianie się choroby, kluczowe jest jak najszybsze jej rozpoznanie.
W razie wystąpienia objawów mogących świadczyć o zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego, wywołującym kłykciny kończyste, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Za pomocą serwisu Receptomat.pl umówisz szybko i wygodnie wizytę ze specjalistą. W jej trakcie możesz uzyskać również e-receptę na leki stosowane na zmiany skórne, np. Condyline.
Terapia farmakologiczna, będąca podstawą leczenia kłykcin kończystych, trwa od 2,5 do 4 miesięcy. W tym czasie chory przyjmuje przepisane przez lekarza leki na receptę, które stosuje się na zmienione chorobowo miejsca. Środki te zawierają podofilotoksynę, imikwimod, interferon, sinekatechinę lub kwas trójchlorooctowy. Zdarza się, że przyjmowanie leków nie wystarcza. Wtedy chory może poddać się zabiegom - w tym skutecznemu laserowemu usuwaniu brodawek.
Obecnie nie istnieje leczenie, które pozwoliłoby na wyeliminowanie HPV z organizmu. Pacjent jest nosicielem wirusa przez całe życie. W miejscu usuniętych raz kłykcin mogą pojawiać się kolejne, które będą wymagały ponownego leczenia pod okiem lekarza.
Do czynników zwiększających ryzyko zakażenia kłykcinami kończystymi należą:
e-Konsultacja z Receptą Online