Jak szybko rozwijają się i jak szybko znikają kłykciny kończyste? Wyjaśniamy

Kłykciny kończyste to przypadłość, która może przebiegać bezobjawowo lub pełnoobjawowo. W drugim przypadku, chory rozpoznaje u siebie zmiany skórne zlokalizowane w okolicach intymnych, odbycie lub jamie ustnej. Jak długo trwa okres od zakażenia do wystąpienia symptomów? Ile czasu potrzeba, aby pozbyć się kłykcin? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie infekcji?

Jak Szybko Rozwijaja Sie Klykciny Konczyste
Jak szybko rozwijają się kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste – czym są i jak powstają?

Kłykciny kończyste to choroba przenoszona głównie drogą płciową. Za jej rozwój odpowiedzialne jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. W efekcie jego działania na skórze chorego rozwijają się zmiany, które najczęściej obejmują męskie i żeńskiej okolice intymne. Niekiedy diagnozowane są kłykciny kończyste odbytu. Rzadziej zmiany powstają w jamie ustnej i gardle.

Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego dochodzi podczas stosunków seksualnych z zakażonym partnerem. Możliwe jest również zainfekowanie dziecka przez matkę w trakcie porodu.

Kłykciny kończyste – czy infekcja może przebiegać bezobjawowo?

Tak, infekcja może przebiegać bezobjawowo – szacuje się, że dotyczy to 50% wszystkich przypadków zakażenia wirusem HPV. Pacjent może nie być świadomy choroby. Zmiany skórne nie są widoczne i nie powodują dyskomfortu. Kłykciny kończyste mogą jednak rozwinąć się nawet po kilku latach od zakażenia. Wtedy bardzo trudno jest wykryć źródło infekcji. U wielu osób infekcja przechodzi samoistnie.

Po jakim czasie od zakażenia pojawiają się kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste zwykle pojawiają się w przeciągu kilku miesięcy od stosunku seksualnego z zarażonym partnerem. Średni okres ich wylęgania trwa 3 miesiące. Mamy wtedy do czynienia z pełnoobjawową postacią choroby. Kłykciny kończyste wywołane typami 6 i 11 wirusa HPV należą do najbardziej zakaźnych

Jakie są symptomy zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego?

U mężczyzn zmiany skórne pojawiają się na napletku, mosznie oraz trzonie prącia. Czasami rozwijają się blisko ujścia cewki moczowej i w okolicach odbytu. Z kolei u kobiet kłykciny powstają na wargach sromowych, w pochwie, na szyjce macicy i także przy odbycie.

Zmiany skórne cechują niewielkie początkowo rozmiary i grudkowata postać. Z czasem jednak zmiany się powiększają, przybierając kalafiorowatą formę. Choremu podczas stosunku towarzyszy świąd i ogólny dyskomfort. Czasem dochodzi nawet do krwawienia. Z uwagi na szybkie rozprzestrzenianie się choroby, kluczowe jest jak najszybsze jej rozpoznanie.

W razie wystąpienia objawów mogących świadczyć o zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego, wywołującym kłykciny kończyste, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Ile trwa leczenie kłykcin kończystych i jak przebiega?

Terapia farmakologiczna, będąca podstawą leczenia kłykcin kończystych, trwa od 2,5 do 4 miesięcy. W tym czasie chory przyjmuje przepisane przez lekarza leki na receptę. Środki te zawierają podofilotoksynę, imikwimod, interferon, sinekatechinę lub kwas trójchlorooctowy. Zdarza się, że przyjmowanie leków nie wystarcza. Wtedy chory może poddać się zabiegom, m.in laserowemu usuwaniu brodawek.

Czy da się całkowicie wyleczyć infekcję wirusową?

Obecnie nie istnieje leczenie, które pozwoliłoby na wyeliminowanie HPV z organizmu. Pacjent jest nosicielem wirusa przez całe życie. W miejscu usuniętych raz kłykcin mogą pojawiać się kolejne, które będą wymagały ponownego leczenia pod okiem lekarza. 

Co sprzyja występowaniu brodawek płciowych?

Do czynników zwiększających ryzyko zakażenia kłykcinami kończystymi należą:

  • stosunki seksualne z wieloma partnerami,
  • wczesny wiek inicjacji seksualnej,
  • długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • brak prezerwatywy podczas stosunku,
  • niedostateczna higiena okolic intymnych,
  • osłabiona odporność,
  • palenie papierosów.
e-Konsultacja z Receptą Online Kłykciny kończyste

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.