Receptomat | e-Recepta w 5 min

Jak opóźnić miesiączkę? Przekonaj się, jak łatwo możesz kontrolować swój cykl

Każda kobieta ma w swoim życiu sytuacje, w których miesiączka staje się problemem, w szczególności jeżeli towarzyszą jej obfite i bolesne krwawienia. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby przesunąć termin miesiączki tak, abyś mogła w pełni cieszyć się ważnymi dla Ciebie wydarzeniami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak opóźnić krwawienie miesiączkowe.Jak opóźnić miesiączkę?

Spis treści

Sposoby na opóźnienie miesiączki – metody farmakologiczne

Jeżeli już przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, to w bardzo prosty sposób skutecznie przesuniesz termin krwawienia miesięcznego. Jak to zrobić?

Pigułki antykoncepcyjne zwykle przyjmuje się w schemacie 21+7 (21 dni przyjmowania tabletek i 7 dni przerwy) oraz 24+4 (24 tabletki aktywne i 4 placebo). Aby opóźnić miesiączkę, wystarczy, że pominiesz przerwę między opakowaniami (21+7) lub tabletki placebo (24+4) i od razu rozpoczniesz kolejne opakowanie. Krwawienie powinno się pojawić dopiero po skończeniu drugiego blistra. W trakcie przyjmowania następnego opakowania mogą wystąpić drobne plamienia – jest to całkowicie normalne zjawisko.

Sposoby na opóźnienie miesiączki – metody naturalne

Na forach internetowych dla kobiet krąży wiele informacji o domowych sposobach na opóźnienie krwawienia. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z któregoś z nich, miej na uwadze fakt, że żaden nie jest potwierdzony naukowo – jedyną skuteczną metodą są tabletki antykoncepcyjne.

Opóźnienie miesiączki przez intensywny wysiłek fizyczny

Niektóre kobiety twierdzą, że zmęczenie spowodowane bardzo intensywnym wysiłkiem fizycznym może opóźnić wystąpienie miesiączki. Ta pogłoska ma swoje źródło w tym, że u niektórych kobiet zawodowo związanych ze sportem występuje zatrzymanie okresu. Fakt ten nie jest jednak dowodem na skuteczność jednorazowych ćwiczeń w przesuwaniu miesiączki. Co więcej, jest to metoda zawodna – czasami okres pojawia się nawet wcześniej niż to było oczekiwane. Nagły i bardzo intensywny wysiłek jest dla organizmu szokiem – istnieje wysokie ryzyko urazów i kontuzji. Miej również na uwadze, że tym sposobem krwawienie możemy opóźnić o maksymalnie kilka godzin. Zastanów się więc, czy po prostu warto. 

Sok z cytryny i witamina C na przesunięcie krwawienia?

Ten sposób zrodził się z obserwacji, że często w przypadku infekcji kobietom opóźnia się okres, a kiedy jesteśmy chorzy, zażywamy preparaty witaminy C. Na forach często można przeczytać opinie, że jednorazowe przyjęcie 5000mg witaminy C skutecznie opóźni krwawienie. Jest to dawka 50 razy większa od dobowego zapotrzebowania dla osoby dorosłej. Niestety metoda ta nie ma żadnego potwierdzenia naukowego i często jest nieskuteczna. Dodatkowo nadmiar witaminy C może doprowadzić do zakwaszenia organizmu, rozwoju kamicy nerkowej, a także nudności i wymiotów.

Napary z ziół

Niektóre kobiety twierdzą, że stosowanie naparów z ziół, na przykład z kasztanowca czy pietruszki skutecznie opóźnia okres. Bez przeprowadzenia badań w kontrolowanych warunkach ciężko jest stwierdzić, czy było to spowodowane herbatkami ziołowymi, czy innymi czynnikami, które mogły zbiec się w czasie ze stosowaniem naparów. Oba te zioła faktycznie mają wpływ na objętość krwi i naczynia krwionośne, jednak nie jest to wystarczający dowód na ich skuteczność w przesuwaniu miesiączki. Według niektórych ginekologów mogą jedynie ograniczyć obfitość krwawienia.

Inne sposoby przesuwania terminu krwawienia

Na forach internetowych można znaleźć także inne sposoby na zmianę terminu krwawienia, takie jak gorąca kąpiel, seks czy wypicie lampki czerwonego wina. Podobnie jak w przypadku pozostałych domowych metod mają one mocno wątpliwą skuteczność, niepotwierdzoną żadnymi badaniami.

Podsumowując, istnieje wiele sposobów, za pomocą których możesz przesunąć krwawienie, ale nie wszystkie z nich są bezpieczne i skuteczne. Jeżeli nie masz możliwości lub nie chcesz stosować tabletek antykoncepcyjnych (np. Slinda), przed zdecydowaniem się na któryś z naturalnych sposobów powinnaś skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

e-Konsultacja z Receptą Online

Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o antykoncepcji hormonalnej