e-Konsultacja po Receptę Online

Limetic

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Limetic? Cena, refundacja

Lek nie podlega refundacji. Występuje w postaci tabletek powlekanych, w dawce 75 mcg i w opakowaniach po 28 sztuk.

  • Limetic – cena za 28 tabletek waha się od ok. 25 do 32 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Tabletki antykoncepcyjne Limetic – jak działają, na co i dla kogo

Tabletki antykoncepcyjne Limetic to preparat hormonalny, który w odróżnieniu od wielu innych środków zapobiegających ciąży, nie zawiera estrogenów.

Tabletki Limetic – działanie

Dezogestrel (substancja z grupy żeńskich hormonów płciowych należących do progestagenów) zawarty w leku działa poprzez zapobieganie wnikaniu plemników do macicy. Dodatkowo, dawka substancji aktywnej w tabletkach Limetic w większości przypadków jest wystarczająca, aby zapobiegać dojrzewaniu jajeczek, a więc preparat ten dodatkowo hamuje owulację u większości stosujących go kobiet.

Limetic to lek antykoncepcyjny dla kobiet nie tolerujących przyjmowania estrogenów

Wyjątkowość tego środka antykoncepcyjnego opiera się na fakcie, że zawiera on tylko jedną hormonalną substancję aktywną – dezogestrel. Lek Limetic nie zawiera estrogenów, dzięki temu może być stosowany także przez kobiety, które z różnego powodu nie mogą przyjmować tego rodzaju środków hormonalnych. W odróżnieniu od wieku innych preparatów zawierających wyłącznie progestageny, Limetic dodatkowo hamuje owulację.

Limetic – tabletki antykoncepcyjne dla kobiet karmiących

Każdorazowo, kiedy kobieta w okresie laktacji chciałaby stosować preparaty hormonalne chroniące przed zajściem w ciążę, powinna omówić to ze swoim lekarzem prowadzącym. Większość złożonych leków antykoncepcyjnych zawiera substancje czynne, które przenikają do mleka matki i wpływają na funkcjonowanie organizmu dziecka.

Lek Limetic, ze względu na swój skład, może być stosowany przez kobiety w okresie karmienia piersią. Badania pokazują, że nie wpływa on (lub niezbyt często wpływa) na zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Ulotka Limetic informuje, że małe ilości substancji czynnej leku przenikają do mleka matki, jednak nie stwierdzono ich wpływu na wzrost i rozwój dzieci.

Od jakiego wieku można stosować lek Limetic?

Antykoncepcji hormonalnej zazwyczaj nie stosuje się u młodych kobiet, które nie miały jeszcze pierwszej miesiączki. Po wystąpieniu okresu warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który dobierze najlepiej dopasowany środek antykoncepcyjny do potrzeb młodej osoby.

W przypadku leku Limetic, ulotka producenta informuje, że brak jest dostępnych danych klinicznych, które dotyczą bezpieczeństwa stosowania tego preparatu u młodych kobiet poniżej 18 roku życia.

Limetic – zamienniki

Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Azalia, Cerazette, Diamilla, Lemena, Ovulan.

Tabletki antykoncepcyjne dla karmiących Limetic – skład leku

Lek zawiera substancję czynną – dezogestrel. Każda tabletka powlekana zawiera 75 mikrogramów substancji czynnej.

Pozostałe składniki leku to:

Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K30 d-alfa-tokoferol, olej sojowy, krzemionka koloidalna bezwodna, krzemionka koloidalna uwodniona, kwas stearynowy.

Otoczka: hypromeloza 2910, makrogol, tytanu dwutlenek (E 171).

Opakowanie Limetic – co zawiera?

Każdy blister Limetic zawiera 28 tabletek ułożonych w określonej kolejności w szeregach. Jedno opakowanie przeznaczone jest na jeden 28-dniowy cykl miesiączkowy. Rozpoczynając stosowanie nowego blistra, należy przyjąć tabletkę z górnego (pierwszego) szeregu, która odpowiada konkretnemu dniu tygodnia. W ten sposób łatwo można kontrolować, czy tabletki są przyjmowane w odpowiedniej kolejności zgodnie ze strzałkami oraz czy żadna tabletka nie została pominięta.

Limetic – dawkowanie. Jak stosować lek Limetic?

Należy przyjmować jedną tabletkę na dobę, najlepiej zawsze o tej samej porze. Przyjmowanie preparatu należy rozpocząć w kolejności określonej przez strzałki na opakowaniu, rozpoczynając zawsze od tabletek w pierwszym szeregu. Tabletki należy połykać w całości, nie żuć i nie rozgryzać, popijając niewielką ilością wody.

Podczas stosowania leku mogą pojawić się krwawienia. Jest to naturalny proces i należy kontynuować zażywanie tabletek, nawet podczas trwania krwawienia.

Tabletki Limetic – kiedy zacząć kolejne opakowanie?

Po zażyciu ostatniej tabletki z opakowania, następnego dnia należy wziąć pierwszą tabletkę z nowego blistra Limetic. Nie należy robić przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami leku. Nie występuje także tzw. krwawienie z odstawienia, jednak w czasie całego cyklu mogą pojawić się plamienia i krwawienia.

Limetic – jak stosować po porodzie? Kiedy zacząć brać?

Jako antykoncepcję po porodzie można zacząć stosować środek Limetic w okresie od 21 do 28 dni po porodzie. Zawsze najlepiej ustalić najlepszy moment ze swoim lekarzem. W sytuacji, kiedy od porodu minęło więcej czasu, wówczas należy zacząć przyjmować lek zgodnie z zaleceniami lekarza. Warto jednak pamiętać, aby przynajmniej przez pierwsze 7 dni zażywania preparatu stosować dodatkową metodę antykoncepcji mechanicznej (np. prezerwatywy).

Jeśli po porodzie, ale jeszcze przez rozpoczęciem przyjmowania tabletek Limetic, doszło do stosunku płciowego i istnieje ryzyko zajścia w ciążę, wówczas kobieta najpierw powinna zweryfikować, czy jest w ciąży. Dopiero do wykluczeniu tego stanu można zacząć stosowanie tabletek z hormonami Limetic.

Środek antykoncepcyjny Limetic – pominięta tabletka. Co zrobić?

W sytuacji, kiedy od ustalonej pory przyjmowania tabletki minęło mniej niż 12 godzin, wówczas kobieta powinna jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, a kolejną wziąć o zwykłej porze. W takim przypadku ochrona antykoncepcyjna leku jest zachowana i nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń.

Jednak jeśli od zwyczajowej pory przyjęcia tabletki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas należy stosować dodatkową barierową metodę antykoncepcyjną (np. prezerwatywy). Ryzyko zajścia w ciążę zwiększa się, jeśli pominięto więcej niż jedną tabletkę.

Co zrobić w takiej sytuacji? Przyjąć ostatnią zapomnianą tabletkę, a kolejną przyjąć o zwykłej porze. Przez przynajmniej 7 kolejnych dni należy stosować dodatkowe zabezpieczenie przed zajściem w ciążę.

Limetic – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania leku Limetic, jeśli:

  • pacjentka ma uczulenie na substancję czynną, soję, orzechy ziemne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą leku,
  • pacjentka cierpi na zakrzepicę żylną,
  • pacjentka ma lub w przeszłości miała żółtaczkę lub ma poważne zaburzenia czynności wątroby,
  • pacjentka cierpi na przewlekłe zaburzenia czynności wątroby,
  • u pacjentki występuje podejrzenie nowotworu, który jest zależny od hormonów płciowych,
  • u pacjentki występują krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:

  • pacjentka miała raka piersi,
  • cierpi na nowotwór wątroby,
  • pacjentka miała zakrzepicę,
  • pacjentka boryka się z cukrzycą,
  • u pacjentki występuje padaczka,
  • zaobserwowano nadciśnienie tętnicze,
  • pacjentka cierpi na gruźlicę,
  • u pacjentki kiedykolwiek wystąpiła osutka (przebarwienia skórne),
  • w momencie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Limetic – krwawienia i plamienia

Stosując Limetic, należy pamiętać, że krwawienia i plamienia z dróg rodnych mogą pojawić się w każdym momencie cyklu. Co więcej, u niektórych kobiet mogą one w ogóle nie występować. Stan ten nie powinien niepokoić.

Limetic – brak okresu

Podczas stosowania jednofazowych tabletek zawierających wyłącznie progestageny nieregularne krwawienia lub ich brak jest naturalnym stanem.

Limetic – plamienia

W przypadku złożonych preparatów hormonalnych krwawienia i plamienia występują zazwyczaj w momencie przyjmowania tabletek placebo, około 2-3 dni po przyjęciu ostatnich tabletek z substancjami czynnymi. Przy stosowaniu leku Limetic schemat wygląda inaczej i nie ma regularnych krwawień.

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.

Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:

  • przeciwpadaczkowe (np. prymidon, fenytoina, karbamazepina, okskarbazepina, felbamat, topiramat i fenobarbital),
  • stosowane w leczeniu gruźlicy (np. ryfampicyna, ryfabutyna),
  • stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV (np. rytonawir, nelfinawir, newirapina, efawirenz),
  • stosowane w leczeniu zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (np. boceprewir, telaprewir),
  • leki na nadciśnienie tętnicze (np. bosentan),
  • stosowane przeciw depresji (np. ziele dziurawca zwyczajnego),
  • stosowane w leczeniu niektórych zakażeń bakteryjnych (np. klarytromycyna, erytromycyna),
  • stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych (np. ketokonazol, itrakonazol, flukonazol),
  • stosowane podczas wysokiego ciśnienia krwi, dławicy piersiowej lub zaburzeń rytmu serca (np. diltiazem),
  • węgiel aktywny (jednoczesne stosowanie leku Limetic i węgla aktywnego zmniejsza działanie leku).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią. Tabletki antykoncepcyjne bez estrogenów Limetic a ciąża

Lek ten chroni przed zajściem w ciążę. Limetic to preparat zapobiegający zapłodnieniu i pojawieniu się ciąży, jednak nie jest środkiem antykoncepcji awaryjnej. Jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży lub potwierdziła ten stan, powinna zaprzestać stosowania preparatu Limetic oraz niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Pacjentkom po porodzie lub poronieniu w II trymestrze ciąży zaleca się rozpoczęcie stosowania preparatu po upływie 21-28 dni od porodu lub poronienia.

Limetic – skutki uboczne

Limetic, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane. Należy jednak mieć na uwadze, że nie u wszystkich objawy niepożądane występują.

Do częstych działań niepożądanych Limetic (mogą występować do 1 na 10 pacjentek) zalicza się:

  • nastrój depresyjny,
  • wahania nastroju,
  • zmniejszenie popędu płciowego,
  • bóle głowy,
  • nudności,
  • trądzik,
  • ból piersi,
  • nieregularne miesiączkowanie,
  • zwiększenie masy ciała.

Niezbyt częste działania niepożądane (mogą pojawić się u 1 na 100 pacjentek) to:

  • zakażenia pochwy,
  • wymioty,
  • utrata włosów,
  • bolesne miesiączkowanie,
  • zmęczenie,
  • torbiel jajników.

Rzadkie objawy niepożądane (mogą wystąpić do 1 na 1000 osób) to:

  • wysypka, pokrzywka (lub objawy obrzęku naczynioruchowego),
  • grudki na skórze (rumień guzowaty).

Przechowywanie leku

Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 


Inne leki na antykoncepcję hormonalną:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Limetic (2)

Nie. Lek wydawany jest tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.

Nie. W ulotce producenta nie ma informacji na temat zmniejszenia masy ciała po przyjmowaniu tabletek.

e-Konsultacja po Receptę Online
Limetic

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem