Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Limetic

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Limetic  

limetic
Limetic to tabletki antykoncepcyjne do stosowania podczas karmienia piersią. Nie zawierają estrogenów i skutecznie chronią przed ciążą. Dowiedz się więcej o działaniu preparatu z ulotki producenta i opisu poniżej. Umów się na teleporadę i zamów e-receptę na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Limetic:

  • nazwa: Limetic
  • dawka: 75 mcg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: dezogestrel (dezogestrelum)
  • dostępne wielkości opakowań: 28 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Limetic – tabletki antykoncepcyjne bez estrogenów, także dla kobiet karmiących piersią

To jedne z niewielu środków antykoncepcyjnych, które mogą być stosowane jako ochrona przeciwko zajściu w ciążę podczas karmienia piersią. Ten lek hormonalny nie zawiera estrogenów, w składzie ma jedną substancję aktywną w postaci dezogestrelu należącego do grupy progestagenów. Limetic to doustny środek antykoncepcyjny dostępny wyłącznie na receptę.

Jak działa Limetic?

Tabletki antykoncepcyjne Limetic to preparat hormonalny, który w odróżnieniu od wielu innych środków zapobiegających ciąży, nie zawiera estrogenów. Dezogestrel (substancja z grupy żeńskich hormonów płciowych należących do progestagenów) zawarty w leku działa poprzez zapobieganie wnikaniu plemników do macicy. Dodatkowo, dawka substancji aktywnej w tabletkach Limetic w większości przypadków jest wystarczająca, aby zapobiegać dojrzewaniu jajeczek, a więc preparat ten dodatkowo hamuje owulację u większości stosujących go kobiet. Zapewnia to wysoką skuteczność antykoncepcyjną.

Limetic to lek antykoncepcyjny dla kobiet nie tolerujących przyjmowania estrogenów

Wyjątkowość tego środka antykoncepcyjnego opiera się na fakcie, że zawiera on tylko jedną hormonalną substancję aktywną – dezogestrel. Lek Limetic nie zawiera estrogenów, dzięki temu może być stosowany także przez kobiety, które z różnego powodu nie mogą przyjmować tego rodzaju środków hormonalnych. W odróżnieniu od wieku innych preparatów zawierających wyłącznie progestageny, Limetic dodatkowo hamuje owulację, co znacznie podnosi jest skuteczność w zapobieganiu ciąży.

Limetic – tabletki antykoncepcyjne dla kobiet karmiących

Każdorazowo, kiedy kobieta w okresie laktacji chciałaby stosować preparaty hormonalne chroniące przed zajściem w ciążę, powinna omówić to ze swoim lekarzem prowadzącym. Większość złożonych leków antykoncepcyjnych zawiera substancje czynne, które przenikają do mleka matki i wpływają na funkcjonowanie organizmu dziecka.

Lek Limetic, ze względu na swój skład, może być stosowany przez kobiety w okresie karmienia piersią. Badania pokazują, że nie wpływa on (lub niezbyt często wpływa) na zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Ulotka Limetic informuje, że małe ilości substancji czynnej leku przenikają do mleka matki, jednak nie stwierdzono ich wpływu na wzrost i rozwój dzieci.

Opakowanie Limetic – co zawiera?

Każdy blister Limetic zawiera 28 tabletek ułożonych w określonej kolejności w szeregach. Jedno opakowanie przeznaczone jest na jeden 28-dniowy cykl miesiączkowy. Rozpoczynając stosowanie nowego blistra, należy przyjąć tabletkę z górnego (pierwszego) szeregu, która odpowiada konkretnemu dniu tygodnia. W ten sposób łatwo można kontrolować, czy tabletki są przyjmowane w odpowiedniej kolejności zgodnie ze strzałkami oraz czy żadna tabletka nie została pominięta.

Lek Limetic – jak stosować?

Należy przyjmować jedną tabletkę na dobę, najlepiej zawsze o tej samej porze. Tabletki w opakowaniu należy stosować w kolejności określonej przez strzałki na opakowaniu, rozpoczynając zawsze od tabletek w pierwszym szeregu. Tabletki należy połykać w całości, nie żuć i nie rozgryzać, popijając niewielką ilością wody.

Podczas stosowania leku mogą pojawić się krwawienia. Jest to naturalny proces i należy kontynuować zażywanie tabletek, nawet podczas trwania krwawienia.

Tabletki Limetic – kiedy zacząć kolejne opakowanie?

Po zażyciu ostatniej tabletki z opakowania, następnego dnia należy wziąć pierwszą tabletkę z nowego blistra Limetic. Nie należy robić przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami leku. Nie występuje także tzw. krwawienie z odstawienia, jednak w czasie całego cyklu mogą pojawić się plamienia i krwawienia.

Limetic – krwawienia i plamienia

Stosując Limetic, należy pamiętać, że krwawienia i plamienia z dróg rodnych mogą pojawić się w każdym momencie cyklu. Co więcej, u niektórych kobiet mogą one w ogóle nie występować. Stan ten nie powinien niepokoić. Podczas stosowania jednofazowych tabletek zawierających wyłącznie progestageny nieregularne krwawienia lub ich brak jest naturalnym stanem.

W przypadku złożonych preparatów hormonalnych krwawienia i plamienia występują zazwyczaj w momencie przyjmowania tabletek placebo, około 2-3 dni po przyjęciu ostatnich tabletek z substancjami czynnymi. Przy stosowaniu leku Limetic schemat wygląda inaczej i nie ma regularnych krwawień.

Limetic – jak stosować po porodzie? Kiedy zacząć brać?

Jako antykoncepcję po porodzie można zacząć stosować środek Limetic w okresie od 21 do 28 dni po porodzie. Zawsze najlepiej ustalić najlepszy moment ze swoim lekarzem. W sytuacji, kiedy od porodu minęło więcej czasu, wówczas należy zacząć przyjmować lek zgodnie z zaleceniami lekarza. Warto jednak pamiętać, aby przynajmniej przez pierwsze 7 dni zażywania preparatu stosować dodatkową metodę antykoncepcji mechanicznej (np. prezerwatywy). To ważne, bo w tym okresie skuteczność antykoncepcyjna leku może być obniżona.

Jeśli po porodzie, ale jeszcze przez rozpoczęciem zażywania tabletek Limetic, doszło do stosunku płciowego i istnieje ryzyko zajścia w ciążę, wówczas kobieta najpierw powinna zweryfikować, czy jest w ciąży. Dopiero do wykluczeniu tego stanu można zacząć stosowanie tabletek z hormonami Limetic.

Środek antykoncepcyjny Limetic – pominięcie tabletki. Co zrobić?

W sytuacji, kiedy od ustalonej pory przyjmowania tabletki minęło mniej niż 12 godzin, wówczas kobieta powinna jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, a kolejną wziąć o zwykłej porze. W takim przypadku ochrona antykoncepcyjna leku jest zachowana i nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń.

Jednak jeśli od zwyczajowej pory przyjęcia tabletki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas należy stosować dodatkową barierową metodę antykoncepcyjną (np. prezerwatywy). Skuteczność antykoncepcyjna leku może być zmniejszona. Ryzyko zajścia w ciążę zwiększa się, jeśli pominięto więcej niż jedną tabletkę.

Co zrobić w takiej sytuacji? Przyjąć ostatnią zapomnianą tabletkę, a kolejną przyjąć o zwykłej porze. Przez przynajmniej 7 kolejnych dni należy stosować dodatkowe zabezpieczenie przed zajściem w ciążę.

Tabletki antykoncepcyjne bez estrogenów Limetic a ciąża

Lek ten z dużą skutecznością chroni przed zajściem w ciążę. Limetic to preparat zapobiegający zapłodnieniu i pojawieniu się ciąży, jednak nie jest środkiem antykoncepcji awaryjnej. Jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży lub potwierdziła ten stan, powinna zaprzestać stosowania preparatu Limetic oraz niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Od jakiego wieku można stosować lek Limetic?

Antykoncepcji hormonalnej zazwyczaj nie stosuje się u młodych kobiet, które nie miały jeszcze pierwszej miesiączki. Po wystąpieniu okresu warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który dobierze najlepiej dopasowany środek antykoncepcyjny do potrzeb młodej osoby.

W przypadku leku Limetic, ulotka producenta informuje, że brak jest dostępnych danych klinicznych, które dotyczą skuteczności i bezpieczeństwa stosowania tego preparatu u młodych kobiet poniżej 18 roku życia.

Opis produktu – ulotka leku Limetic 75 mcg

Podobne leki: