Antykoncepcja hormonalna tylko, żeby uniknąć ciąży? Na jakie choroby jest stosowana?

Większość z nas kojarzy hormonalne środki antykoncepcyjne jedynie jako metodę zapobiegania ciąży. Wbrew pozorom antykoncepcja hormonalna jest szeroko stosowana w terapii wielu przypadłości, nie tylko ginekologicznych. Poznaj korzyści płynące ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych w leczeniu chorób.

Na Co Antykoncepcja Hormonalna
Na co antykoncepcja hormonalna?

Trądzik pospolity a antykoncepcja hormonalna

Jedną z przyczyn trądziku mogą być zaburzenia hormonalne, głównie nadmiar androgenów. Taki trądzik nie odpowiada na właściwą pielęgnację i stosowanie miejscowo antybiotyków czy retinoidów. W tym przypadku skutecznym rozwiązaniem jest terapia hormonalna, najczęściej przy pomocy dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej. Estrogeny w niej zawarte hamują produkcję androgenów w jajnikach i nadnerczach, a także regulują funkcjonowanie komórek wytwarzających łój. Niektóre tabletki antykoncepcyjne zawierają syntetyczną odmianę progesteronu, która ma działanie antyandrogenne (np. octan cyproteronu). Połączenie estrogenów z substancjami antyandrogenowymi reguluje poziom hormonów płciowych męskich we krwi i łagodzi trądzik hormonalny. Aby widoczna była poprawa stanu skóry, terapia powinna trwać od 3 do 6 miesięcy.

Analogiczne, antyandrogenowe działanie ma również stosowanie antykoncepcji hormonalnej w hirsutyzmie, czyli nadmiernym owłosieniu u kobiet, a także w terapii łysienia androgenowego.

Tabletki antykoncepcyjne a endometrioza

Endometrioza jest chorobą polegającą na obecności ognisk błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Jedną z możliwych terapii jest antykoncepcja hormonalna przy pomocy preparatów dwuskładnikowych zawierających estrogeny i drospirenon. Estrogeny działają antyandrogennie, natomiast drospirenon zmniejsza wielkość ognisk endometrialnych i zmniejsza dolegliwości bólowe. Dodatkowo w leczeniu endometriozy tabletkami antykoncepcyjnymi skuteczny jest octan cyproteronu, obecny w niektórych preparatach. Ma on również zastosowanie w leczeniu zespołu policystycznych jajników, gdzie niezwykle cenne są jego właściwości antyandrogenowe. Zwykle terapia endometriozy przy pomocy środków hormonalnych trwa od 10 do 12 miesięcy.

Antykoncepcja hormonalna a menopauza

Menopauza jest spowodowana nagłym spadkiem poziomu estrogenów we krwi i ich niedoborem. Antykoncepcja hormonalna zawierająca estrogeny oraz gestageny jest wykorzystywana jako hormonalna terapia zastępcza. Zalecana jest terapia środkami dwuskładnikowymi, ze względu na zmniejszone ryzyko rozwoju raka sutka, w porównaniu ze stosowaniem samych estrogenów. Antykoncepcja hormonalna stosowana podczas menopauzy skutecznie łagodzi uciążliwe objawy z nią związane, takie jak uderzenia gorąca, bezsenność czy nocna potliwość. Zalecane jest stosowanie jak najniższej skutecznej dawki środków hormonalnych przez możliwie jak najkrótszy czas.

Regulacja cyklu miesiączkowego przy pomocy antykoncepcji hormonalnej

Za pomocą antykoncepcji hormonalnej możliwa jest również regulacja cyklu miesiączkowego. Często nieregularnym cyklom towarzyszą zaburzenia hormonalne, które mogą zostać wyrównane przy pomocy tabletek antykoncepcyjnych. Są one też skuteczne w leczeniu zbyt obfitego czy bardzo bolesnego miesiączkowania.

Oprócz opisanych wyżej wskazań, tabletki antykoncepcyjne stosuje się w celu zmniejszenia ryzyka powstawania mięśniaków macicy, torbieli jajników czy ciąży ektopowej.

Fakt, że tabletki antykoncepcyjne są stosowane nie tylko w zapobieganiu ciąży może dziwić i budzić wątpliwości. Nie należy się jednak bać takiej terapii, ponieważ może ona przynieść wiele korzyści.