Receptomat | e-Recepta w 5 min

e-Recepta Online
Vixpo

Wypełnij prosty Formularz,
Odbierz SMS w 5 minut,
Pokaż Kod w Aptece.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Vixpo  

vixpoSzukasz skutecznych tabletek antykoncepcyjnych, które dają mniej działań niepożądanych typowych dla preparatów hormonalnych? Dowiedz się więcej o leku Vixpo z ulotki i opisu poniżej. Umów się na e-konsultację i zamów e-receptę na receptomat.pl. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Vixpo:

  • nazwa: Vixpo
  • dawka: 3 mg + 0,02 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: drospirenon (drospirenonum) + etynylestradiol (ethinylestradiolum)

  • dostępne wielkości opakowań: 28, 84, 168, 364 tabletki

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Opakowanie Vixpo – co zawiera?

Blister zawiera 28 tabletek – po jednej na każdy dzień cyklu. Pierwsze 24 różowe tabletki zawierają substancje czynne (hormony) w tej samej ilości, przez co lek zaliczany jest do jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych. Kolejne 4 białe tabletki nie mają w składzie hormonów, przez co określane są jako tabletki placebo.

Vixpo – dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne dla skutecznej ochrony przed zajściem w ciążę

Lek Vixpo zawiera dwie syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych. Działają one wielokierunkowo na organizm kobiety, co hamuje owulację i chroni przed zajściem w ciążę. Preparat jest przeznaczony do stosowania przez cały cykl miesiączkowy, wykazuje mniej skutków ubocznych w porównaniu z klasycznymi lekami hormonalnymi. Vixpo dostępny jest wyłącznie na receptę.

Vixpo – co to jest? Jak działa?

Skład Vixpo opiera się na dwóch syntetycznych hormonach sterydowych, dlatego preparat ten określany jest jako złożony środek antykoncepcyjny. Różowe tabletki zawierają niewielką ilość hormonów, zaś białe tabletki nie mają w składzie substancji czynnych i określane są jako tabletki placebo. To popularny preparat, który skutecznie chroni kobiety przed zajściem w ciążę.

Dwie substancje czynne zawarte w leku Vixpo powodują zahamowanie owulacji, zmiany właściwości błony śluzowej macicy oraz utrudniają migrację plemników poprzez zagęszczenie śluzu szyjki macicy. To wielokierunkowe działanie leku ma na celu ochronę kobiety przed zajściem w ciążę. Długotrwale i regularnie stosowany lek zapobiega zapłodnieniu. Vixpo nie jest środkiem wczesnoporonnym ani lekiem antykoncepcji awaryjnej.

Vixpo – mniej działań niepożądanych

Wiele leków hormonalnych mających na celu ochronę przed nieplanowaną ciążą daje skutki uboczne w postaci spadku libido lub nadwagi. Lek Vixpo zawiera drospirenon, który oprócz działania antykoncepcyjnego ma dodatkowe właściwości: zapobiega gromadzeniu się wody w organizmie (co redukuje uczucie ciężkości i pełności, utrzymuje stałą masę ciała), wspomaga leczenie trądziku oraz zmniejsza działania niepożądane wynikające ze stosowania etynyloestradiolu.

Antykoncepcja hormonalna Vixpo – pominięcie tabletki. Co zrobić?

W przypadku, gdy została pominięta jedna z czterech białych tabletek placebo, wówczas należą ją wyrzucić, a kolejną przyjąć o ustalonej porze. Pominięcie białej tabletki nie powoduje obniżenia skuteczności antykoncepcyjnej leku Vixpo.

Jeśli zaś kobieta pominęła jedną z różowych tabletek zawierających substancje czynne, wówczas w zależności od dnia cyklu oraz czasu, jaki upłynął od pominięcia leku, różne są zalecane schematy postępowania.

Gdy od zwyczajnej pory przyjęcia tabletki minęło mniej niż 24 godziny, wówczas należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, zaś kolejną zażyć o ustalonej porze. W takiej sytuacji nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia podczas stosunku, skuteczność antykoncepcyjna leku jest zachowana.

Gdy czas od pominięcia tabletki jest dłuższy niż doba, wówczas skuteczność leku w zapobieganiu ciąży może być obniżona. W zależności od tygodnia cyklu, w którym kobieta zapomniała przyjąć tabletkę, różne są zalecenia co do stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Szczegółowe informacje zawarte są w ulotce Vixpo, podobnie jak w Novynette.

Środek antykoncepcyjny Vixpo – skuteczność

Doustne, złożone leki antykoncepcyjne wykazują bardzo wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Jeśli kobieta stosuje je regularnie, zgodnie z instrukcją i zaleceniami lekarza, oraz nie pojawiają się żadne czynniki zakłócające ich prawidłowe działanie, wówczas prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo niskie.

Istnieje jednak wiele czynników, które mogą osłabiać antykoncepcyjne działanie leku, np. przyjmowane leki, biegunka, wymioty. Przed rozpoczęciem stosowania Vixpo warto dokładnie zapoznać się z ulotką leku dołączoną do opakowania.

Tabletki Vixpo – jak stosować? Jak przyjmować?

W pierwszym dniu cyklu należy zażyć pierwszą tabletkę z blistra. Kolejno, raz na dzień mniej więcej o tej samej porze, należy stosować następne tabletki według schematu wskazanego przez strzałki na opakowaniu. W czasie stosowania tabletek placebo powinno pojawić się krwawienie z odstawienia.

Po zażyciu ostatniej tabletki z opakowania, kolejnego dnia (dokładnie 28 dni od zażycia pierwszej tabletki z poprzedniego blistra) należy wziąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania, niezależnie od tego, czy krwawienie zakończyło się czy nie.

Choć 4 tabletki placebo nie zawierają hormonów, to kobieta nie musi obawiać się zajścia w ciążę po stosunku seksualnym, który miał miejsce w czasie stosowania białych tabletek. Lek Vixpo zapewnia ochronę i skuteczność antykoncepcyjną przez cały 28-dniowy cykl.

Tabletki antykoncepcyjne Vixpo – plamienia i krwawienia

W okresie 4 dni stosowania białych tabletek placebo powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Może mieć ono różne nasilenie i czas trwania. W jednym cyklu może mieć postać niewielkiego plamienia, w innym kilkudniowej obfitej miesiączki. Jest to naturalne zjawisko.

Przez pierwsze miesiące stosowania tabletek Vixpo mogą pojawić się plamienia lub krwawienia śródcykliczne w okresie stosowania różowych tabletek. Stan ten nie powinien martwić, bowiem jest to czas, kiedy organizm adaptuje się do określonej dawki hormonów. Jeśli zaś plamienia śródcykliczne nie ustępują po kilku miesiącach, nasilają się lub pojawiają się dopiero po pewnym czasie, wówczas należy skonsultować się z lekarzem i ustalić ich przyczynę.

Tabletki Vixpo – czy można stosować po porodzie, w czasie karmienia piersią?

Hormony zawarte w tabletkach Vixpo mogą wpływać na przebieg laktacji. Mogą modyfikować ilość i jakość mleka, a niektóre ich metabolity mogą przenikać do mleka. Nie zaleca się stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych podczas karmienia piersią. Jeśli kobieta chciałaby stosować antykoncepcję po porodzie, powinna porozmawiać ze swoim lekarzem by wybrać skuteczną i bezpieczną metodę ochrony przed zajściem w ciążę.

Opis produktu – ulotka leku Vixpo 3 mg + 0,02 mg

Podobne leki: