Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Sylvie 30

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Sylvie 30 to złożony, doustny środek antykoncepcyjny o małej dawce hormonów, który skutecznie chroni przed zajściem w ciążę. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli szukasz dodatkowych informacji, umów się na e-wizytę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Sylvie 30.

Podstawowe informacje o leku Sylvie 30:

  • nazwa: Sylvie 30

  • dawka: 30 mcg + 75 mcg

  • postać: tabletki drażowane

  • substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum) + gestoden (gestodenum)

  • dostępne wielkości opakowań: 21, 63 tabletki

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Pigułki antykoncepcyjne Sylvie 30 – skuteczna ochrona przed zajściem w ciążę dzięki małej ilości hormonów

Antykoncepcja hormonalna z Sylvie 30 zapewnia wysoką ochronę przed zapłodnieniem. To preparat oparty na dwóch substancjach czynnych o charakterze żeńskich hormonów płciowych. Etynylestradiol (należący do grupy estrogenów) i gestoden (zaliczany do progestagenów), które działają wielokierunkowo na organizm kobiety, uniemożliwiając zapłodnienie. Preparat zaliczany jest do grupy środków antykoncepcyjnych o małej dawce hormonów, więc może być stosowany też przez kobiety, które źle tolerują inne preparaty hormonalne. Pigułki Sylvie 30 są dostępne wyłącznie na receptę.

Tabletki antykoncepcyjne Sylvie 30 – jak działają?

Ten złożony środek antykoncepcyjny zawiera dwie substancje czynne, które wpływają na organizm kobiety. Gestoden i etynylestradiol oddziałują na jajniki i powodują zahamowanie dojrzewania komórek jajowych, co z kolei uniemożliwia owulację (jajeczkowanie). Dzięki temu nie jest możliwe zapłodnienie, co skutecznie chroni przed zajściem w ciążę. Hormony zawarte w leku Sylvie 30 dodatkowo zmieniają właściwości śluzu szyjki macicy, co znacznie utrudnia migrację plemników w drogach rodnych kobiety.

Jak stosować antykoncepcję hormonalną Sylvie 30? Jak brać tabletki?

Każde opakowanie leku zawiera 21 tabletek ułożonych w określonej kolejności (oznaczonych dniami tygodnia), w jakiej należy je przyjmować. Pigułki stosuje się w cyklach 28-dniowych: 21 dni stosowania tabletek + 7 dni przerwy, po czym należy rozpocząć nowe opakowanie leku.

Rozpoczynając od pierwszego dnia cyklu, należy codziennie przyjmować jedną tabletkę według kolejności wskazanej przez strzałki. Należy wyznaczyć stałą porę zażywania tabletki, aby utrzymać w organizmie stały poziom leku. To ważne dla jego skuteczności. Pigułkę należy wziąć w całości, nie żuć, nie rozgryzać, popić wodą w razie potrzeby.

Po zażyciu wszystkich pigułek z blistra przez 21 kolejnych dni, rozpoczyna się 7-dniowa przerwa bez stosowania pigułek. W tym czasie powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia, które przypomina plamienie lub miesiączkę. Po 7 dniach przerwy, ósmego dnia kobieta powinna zażyć pierwszą tabletkę z nowego opakowania.

Skuteczność antykoncepcyjna Sylvie 30

Mimo że to preparat zaliczany do leków antykoncepcyjnych o małej dawce hormonów, to ich zawartość jest wystarczająca, by zapewnić wysoką ochronę przed zajściem w ciążę. Doustne złożone środki antykoncepcyjne mają wysoki poziom skuteczności, który jest mierzony wskaźnikiem Pearla. Gdy są prawidłowo stosowane, wówczas ich wskaźnik niepowodzeń wynosi około 1%, co jest bardzo wysokim wynikiem w stosunku do innych metod antykoncepcyjnych.

Przerwa w stosowaniu tabletek Sylvie 30 – kiedy powinno pojawić się krwawienie?

W każdym cyklu podczas 7-dniowej przerwy powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. U każdej kobiety może mieć inne nasilenie – od drobnego plamienia po intensywną miesiączkę. Krwawienie zazwyczaj rozpoczyna się drugiego lub trzeciego dnia od przyjęcia ostatniej tabletki z blistra i trwa kilka dni. Ósmego dnia od zażycia ostatniej tabletki z poprzedniego blistra kobieta powinna zażyć pierwszą tabletkę z nowego opakowania Sylvie 30, nawet jeśli krwawienie jeszcze nie zakończyło się.

Sylvie 30 – brak krwawienia. Czy to oznacza ciążę?

Jeśli tabletki były stosowane prawidłowo i nie pojawiły się żadne czynniki, które mogłyby wpływać na ich skuteczność (np. ostra biegunka, wymioty, pominięcie tabletki), to jeśli w pojedynczym cyklu krwawienie nie pojawi się, to nie należy się niepokoić. Jest bardzo niskie prawdopodobieństwo, że doszło do zapłodnienia. Jeśli zaś w kolejnym cyklu także nie wystąpi krwawienie, wówczas kobieta nie powinna rozpoczynać nowego opakowania leku, a najpierw skonsultować się z lekarzem i wykluczyć ciążę.

Plamienie podczas zażywania tabletek Sylvie 30 – czy powinno niepokoić?

Krwawienie lub plamienie powinno pojawić się podczas 7-dniowej przerwy od przyjmowania tabletek. Co zatem oznacza, że pojawia się w dniach, kiedy należy zażyć pigułki? W początkowych miesiącach stosowania Sylvie 30 organizm przystosowuje się do nowego leku, co może powodować wystąpienie krótkich plamień lub krwawień. Jeśli mają one miejsce w czasie pierwszych 2-3 miesięcy, odkąd kobieta zaczęła stosować lek, wówczas nie powinny wywoływać niepokoju. Jeżeli jednak przedłużają się lub pojawiają dopiero po pewnym czasie, to warto poinformować o tym swojego lekarza i wspólnie spróbować ustalić ich przyczynę.

Metoda antykoncepcji Sylvie 30 – bez recepty czy na receptę?

Doustne środki antykoncepcji hormonalnej w Polsce są wydawane wyłącznie na receptę. Na podstawie stanu zdrowia pacjentki i historii choroby lekarz dobiera preparat bezpieczny i najlepiej dopasowany do potrzeb kobiety.

Sylvie 30 – pominięcie tabletki. Co zrobić?

Prawidłowe stosowanie leku zapewnia jego wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Jeżeli kobieta zapomni o zażyciu tabletki, wówczas powinna zapoznać się dokładnie z informacjami zawartymi w ulotce Sylvie 30, aby utrzymać wysoką ochronę przed zajściem w ciążę.

Jeśli od ustalonej pory zażywania tabletek minęło mniej niż 12 godzin, wówczas należy jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę, a kolejną z opakowania przyjąć o zwykłej porze, zgodnie z kolejnością. W takich sytuacjach ochrona antykoncepcyjna jest zachowana i nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia podczas stosunku seksualnego.

Jeżeli jednak minęło więcej niż 12 godzin od pory przyjęcia tabletki, to skuteczność antykoncepcyjna leku może być zmniejszona. Warto zapoznać się ze schematami postępowania z ulotki. Szczególnie jeśli została pominięta tabletka Sylvie 30 na początku lub na końcu cyklu, jest większe ryzyko zajścia w ciążę i należy przez pewien czas stosować dodatkowe metody antykoncepcji, np. prezerwatywy.

Opis produktu – ulotka leku Sylvie 30, 30 mcg + 75 mcg