Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Harmonet

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Harmonet to skuteczny środek antykoncepcyjny zawierający dwie substancje czynne. Z opisu poniżej i z ulotki producenta dowiesz się m.in. jak działa i jak stosować Harmonet. W razie pytań – na telekonsultację ze specjalistą umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Harmonet.

Podstawowe informacje o leku Harmonet:

  • nazwa: Harmonet

  • dawka: 75 mikrogramów + 20 mikrogramów

  • postać: tabletki drażowane

  • substancja czynna: gestoden (gestodenum) + etynyloestradiol (ethinylestradiol)

  • dostępne wielkości opakowań: 21 tabletek, 63 tabletki

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Tabletki antykoncepcyjne

Harmonet - jednofazowy środek antykoncepcyjny zawierający dwie substancje czynne

Tabletki antykoncepcyjne Harmonet zawierają dwa rodzaje syntetycznych hormonów płciowych należących do estrogenów i progestagenów. Wspólnie działają w organizmie kobiety, aby skutecznie zapobiegać ciąży. Preparat pomaga regulować miesiączki, stosuje się go przez 21 kolejnych dni, po których należy zrobić 7-dniową przerwę. Tabletki Harmonet są dostępne wyłącznie na receptę.

Lek antykoncepcyjny Harmonet – jak działa?

Każda tabletka zawiera taką samą ilość dwóch syntetycznych żeńskich hormonów płciowych o nazwie gestoden i etynyloestradiol. Ten jednofazowy preparat stosowany doustnie skutecznie zapobiega zajściu w ciążę poprzez wielokierunkowe działanie na organizm kobiety:

  • hamuje owulację poprzez zapobieganie uwolnieniu komórki jajowej z jajników

  • zmienia właściwości śluzu w szyjce macicy poprzez jego zagęszczenie, co utrudnia wnikanie plemników do macicy

  • zapobiega zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej poprzez pogrubienie błony śluzowej macicy.

Antykoncepcja hormonalna Harmonet – jak stosować?

Każdy blister leku zawiera 21 kolejno ułożonych tabletek, które należy przyjmować przez 21 kolejnych dni. Zaznaczenie dni tygodni ułatwia kontrolę nad poprawnym przyjmowaniem leku. Kobieta powinna przyjmować jedną tabletkę dziennie, codziennie o tej samej porze, połykając ją w całości i popijając wodą.

Po zażyciu w określonej kolejności 21 tabletek z blistra, należy zrobić 7-dniową przerwę od stosowania leku. W tym czasie kobieta nie przyjmuje żadnych tabletek. W czasie przerwy powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia, które może przyjąć postać od intensywnej miesiączki do skąpego krwawienia.

Ósmego dnia od przyjęcia ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania, należy zażyć pierwszą tabletkę z nowego opakowania o stałej porze.

Pigułki Harmonet – kiedy zacząć nowe opakowanie?

Tabletki z jednego blistra są przeznaczone do stosowania w cyklach 28-dniowych. Począwszy od pierwszego dnia cyklu, kiedy należy przyjąć pierwszą tabletkę z opakowania Harmonet, kobieta powinna przyjmować tabletki w określonej kolejności przez 21 kolejnych dni. Następnie należy zrobić 7-dniową przerwę, w czasie której pojawi się tzw. krwawienie z odstawienia. Po tym czasie, ósmego dnia od przyjęcia ostatniej tabletki z opakowania, należy rozpocząć kolejne opakowanie leku.

Ułatwieniem jest fakt, że pierwszą tabletkę z każdego kolejnego opakowania należy przyjąć w ten sam dzień tygodnia, ale z odstępem 28 dni.

Tabletki Harmonet – bez recepty czy na receptę?

Doustne środki antykoncepcyjne w Polsce są dostępne wyłącznie na receptę. Są to preparaty, które wpływają na gospodarkę hormonalną kobiety, a specjalista dobiera odpowiedni lek na podstawie historii choroby, wykonanych badań i stanu pacjentki. Ważne, aby stosowane leki zapobiegające zajściu w ciążę były bezpieczne dla pacjentki.

Harmonet – krwawienie podczas stosowania tabletek. Czy powinno niepokoić?

Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych Harmonet krwawienia powinny pojawiać się podczas 7-dniowej przerwy pomiędzy dwoma opakowaniami leku. Warto jednak wiedzieć, że w początkowym okresie przyjmowania tabletek (przez czas około trzech pierwszych miesięcy) mogą pojawić się tzw. krwawienia śródcykliczne, które mają miejsce w czasie przyjmowania leku. Jest to czas, kiedy organizm przystosowuje się do nowego leku i takie krwawienia nie powinny niepokoić.

Jeśli jednak plamienia i krwawienia podczas stosowania leku Harmonet przedłużają się lub pojawiają się dopiero po pewnym czasie, wówczas warto o tym powiedzieć swojemu lekarzowi i wspólnie spróbować ustalić przyczynę.

Tabletki Harmonet – brak krwawienia podczas 7-dniowej przerwy

Czy brak krwawienia podczas przerwy od zażywania tabletek oznacza ciążę? Nie należy denerwować się, ponieważ pojedyncze takie przypadki nie muszą świadczyć o pojawieniu się ciąży. Tzw. krwawienie z odstawienia przyjmuje różną postać – od obfitej miesiączki po skąpe plamienia. To bardzo indywidualna kwestia.

Należy jednak obserwować swoje ciało i w przypadku, kiedy krwawienie z odstawienia nie pojawi się w drugim, kolejnym cyklu, należy skonsultować się z lekarzem i wykluczyć ciążę przed rozpoczęciem stosowania kolejnego opakowania leku.

Antykoncepcja Harmonet – pominięcie tabletki. Co zrobić?

Jeśli kobieta nie przyjęła tabletki o zwyczajnej porze, wówczas kluczowe jest stwierdzenie, jak dużo upłynęło czasu od tego momentu. Jeśli minęło mniej niż 12 godzin od pominięcia tabletki, wówczas należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejną zażyć o zwyczajnej porze. W takim przypadku ochrona antykoncepcyjna jest zachowana i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

W sytuacji, kiedy od zwyczajnej pory przyjęcia tabletki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas skuteczność antykoncepcyjna może być zmniejszona, należy stosować dodatkowe zabezpieczenie przed zajściem w ciążę (np. prezerwatywy). Pominiętą tabletkę Harmonet należy przyjąć, nawet jeśli miałoby to oznaczać przyjęcie dwóch tabletek jednego dnia. Jeśli kobieta pominęła więcej niż 1 tabletkę, powinna zapoznać się ze szczegółami postępowania w ulotce producenta oraz skonsultować ze swoim lekarzem.

Od jakiego wieku można stosować antykoncepcję hormonalną Harmonet?

Doustna antykoncepcja Harmonet może być stosowana przez kobiety w okresie reprodukcyjnym. Nie jest zalecana do stosowania przez dzieci i młodzież przed pierwszą miesiączką oraz przez kobiety po menopauzie. Kobieta, jeśli zdecyduje się na stosowanie metod antykoncepcji hormonalnej, powinna najpierw skonsultować się z lekarzem, jaka jest forma i który preparat będą dla niej najlepsze.

Harmonet a ciąża

Jeżeli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia, nie powinna stosować tabletek Harmonet. Warto pamiętać, że ten środek antykoncepcyjnym jest stosowany w celu zapobiegania zajściu w ciążę i nie stanowi metody antykoncepcji awaryjnej. Jeśli kobieta podejrzewa, że mimo stosowania tabletek mogła zajść w ciążę, powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć lub potwierdzić ten stan.

Opis produktu – ulotka leku Harmonet