Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Sylvie 20

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Sylvie 20

Sylvie 20 to doustny złożony środek antykoncepcyjny o wysokiej skuteczności. Dowiedz się więcej o leku z oryginalnej ulotki producenta i z opisu poniżej. W razie wątpliwości – umów się na teleporadę do specjalisty. Zamów e-receptę na Sylvie 20 na receptomat.pl. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Sylvie 20:

  • nazwa: Sylvie 20
  • dawka: 20 mcg + 75 mcg
  • postać: tabletki drażowane
  • substancja czynna: ethinylestradiol  (ethinylestradiolum) + gestoden (gestodenum)
  • dostępne wielkości opakowań: 21, 63 tabletki
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Sylvie 20 – skuteczna i bezpieczna antykoncepcja hormonalna dla kobiet

Tabletki Sylvie 20 dają wysoki poziom ochrony przed nieplanowaną ciążą. Ich regularne stosowanie stabilizuje poziom przyjmowanych hormonów i zapobiega zajściu w ciążę. Ten doustny środek antykoncepcyjny stosuje się przez 21 dni, potem następuje 7-dniowa przerwa. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę.

Antykoncepcja hormonalna z Sylvie 20 – jak działa?

Dwuskładnikowy preparat zapobiegający zajściu w ciążę Sylvie 20 zawiera dwie pochodne żeńskich hormonów płciowych. Wpływają one na gospodarkę hormonalną i funkcjonowanie organizmu kobiety, co skutecznie chroni przed pojawieniem się nieplanowanej ciąży.

Lek Sylvie 20 zawiera dwie substancje czynne. Etynyloestradiol w dawce 20 mcg wpływa na hormony odpowiedzialne za uwalnianie komórki jajowej z pęcherzyka, co zahamowuje owulację. Z kolei druga substancja czynna, czyli gestoden, wpływa na funkcjonowanie błony śluzowej macicy i zmienia właściwości śluzu szyjkowego. Jego stałe długotrwałe stosowanie powoduje, że endometrium staje się niepodatne na zagnieżdżenie się zarodka. Lek działa zatem dwutorowo. Z jednej strony zapobiega uwalnianiu komórki jajowej, a z drugiej – znacznie utrudnia rozwój zarodka.

Sylvie 20 – opakowanie co zawiera?

Każdy blister Sylvie 20 zawiera 21 tabletek, ułożonych w określonej kolejności. To ważne, aby pigułki przyjmować zgodnie ze schematem oznaczonym na blistrze. Na opakowaniu są też wskazane dni tygodnia. Ma to ułatwić kontrolę nad regularnym i prawidłowym przyjmowaniem tabletek, a w razie pominięcia – na stwierdzenie ile tabletek i w jakich dniach zostało zapomnianych.

Skuteczna antykoncepcja – tabletki Sylvie 20 – dawkowanie, jak stosować?

Według zaleceń z ulotki Sylvie 20 należy przyjmować jedną tabletkę na dobę, codziennie o tej samej porze. Tabletki z jednego blistra są przeznaczone do stosowania przez kolejne 21 dni. Potem należy zrobić 7-dniową przerwę, kiedy nie przyjmuje się żadnej tabletki. Ósmego dnia trzeba rozpocząć zażywanie pigułek z nowego opakowania.

Tabletki należy przyjmować zgodnie z kolejnością (i dniami tygodnia) wskazanymi na blistrze.

O jakiej porze przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Doustne środki antykoncepcyjne należy zażywać codziennie o tej samej porze, najlepiej w porach wieczornych. Tabletkę należy połknąć w całości, nie żuć, nie rozgryzać, w razie potrzeby popić niewielką ilością wody.

Antykoncepcja Sylvie 20 – kiedy zacząć stosować tabletki z nowego opakowania?

Po 7 dniach przerwy, pierwszą tabletkę z nowego opakowania Sylvie 20 należy przyjąć ósmego dnia, o zwykłej porze.

Ułatwieniem może być fakt, że pierwszą tabletkę z każdego kolejnego nowego opakowania leku, kobieta powinna przyjąć zawsze w ten sam dzień tygodnia, z odstępem 28 dni.

Sylvie 20 – krwawienie z odstawienia – czy występuje?

Podczas 7-dniowej przerwy od stosowania tabletek powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj występuje po 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki. Może pojawić się jako niewielkie plamienie lub jako obfita miesiączka. U każdej kobiety może wyglądać inaczej. Trwa zazwyczaj kilka dni, może nie skończyć się podczas 7 dni przerwy pomiędzy nowym i starym opakowaniem leku.

Sylvie 20 – pominięcie tabletki. Co zrobić?

Jeśli kobieta nie przyjmie tabletki o zwykłej porze, ale od tego czasu nie minęło jeszcze 12 godzin, wówczas należy jak najszybciej zażyć zapomnianą tabletkę, a kolejną przyjąć o ustalonej porze. W takich sytuacjach skuteczność antykoncepcyjna leku Sylvie 20 jest zachowana i nie trzeba stosować dodatkowego zabezpieczenia.

Jeśli jednak od zwykłej pory przyjęcia pominiętej tabletki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas ochrona przed zajściem w ciążę może być zmniejszona. W zależności od liczby pominiętych tabletek i tygodnia zażywania tabletek z blistra, różne są wskazania do postępowania. Zazwyczaj potrzebna jest dodatkowa ochrona. Szczegółowe informacje i instrukcje postępowania dokładnie opisane są w ulotce leku Sylvie 20.

Czy brak krwawienia przy stosowaniu Sylvie 20 oznacza ciążę?

Zdarzają się sytuacje, kiedy krwawienie z odstawienia może nie pojawić się. Jeśli wszystkie tabletki z opakowania zostały przyjęte prawidłowo oraz nie wystąpiły żadne czynniki, które mogły wpłynąć na obniżenie skuteczności leku, wówczas prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo niskie.

Kobieta nie powinna obawiać się ciąży, jeśli brak krwawienia z odstawienia pojawia się jednorazowo. Jeśli jednak sytuacja powtórzy się w kolejnym cyklu, po przyjęciu tabletek z kolejnego opakowania, wówczas powinna skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić przyczynę takiego stanu. Przed rozpoczęciem stosowania kolejnego opakowania trzeba wykluczyć ciążę.

Tabletki Sylvie a ciąża

Doustny lek antykoncepcyjny Sylvie 20 jest środkiem zapobiegającym owulacji, co w konsekwencji zapobiega zapłodnieniu i zagnieżdżeniu się zarodka. Nie należy go stosować, jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że może w niej być. Sylvie 20 nie jest środkiem antykoncepcji awaryjnej.

W sytuacji, kiedy kobieta domyśla się, że może być w ciąży lub doszło do stosunku bez zabezpieczenia, powinna najpierw skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku antykoncepcji hormonalnej. Powinna także najpierw przeprowadzić badania mające na celu wykluczenie ciąży.

Co może wpływać na skuteczność antykoncepcyjną leku Sylvie 20?

Doustne złożone środki hormonalne wykazują wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Określa to wskaźnik Pearla, który podaje, jaki procent kobiet podczas regularnego stosowania leku antykoncepcyjnego w ciągu roku zajdzie w ciążę.

Warunkiem wysokiej skuteczności leku jest jego regularne stosowanie, codziennie o tej samej porze. Dzięki temu w organizmie kobiety może utrzymywać się stały poziom hormonów odpowiedzialnych za zahamowanie owulacji. Równie ważne jest rozpoczęcie stosowania kolejnego opakowania leku po 7-dniowej przerwie.

Skuteczność antykoncepcyjna leku może być zmniejszona, jeśli kobieta przyjmuje także inne leki wpływające na wchłanianie substancji czynnych Sylvie 20. Ich pełna lista znajduje się w oryginalnej ulotce leku.

W sytuacji, gdy w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia tabletki pojawi się wymioty lub ostra biegunka, wówczas należy zachować szczególną ostrożność. Warto w takich sytuacjach przyjąć zastępczą (z innego opakowania) tabletkę leku, a kolejne o zwykłej porze.

Pominięcie jednej lub kilku tabletek jest istotnych czynnikiem wpływającym na skuteczność leku Sylvie 20. W takich sytuacjach warto postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce, a w razie wątpliwości – skonsultować się z lekarzem.

Opis produktu – ulotka leku Sylvie 20 - 20 mcg + 75 mcg

Podobne leki: