2280$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Sylvie 20

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Sylvie 20? Cena, refundacja

Lek Sylvie 20 nie podlega refundacji. Występuje pod postacią tabletek drażowanych, w dawce 0,02 mg + 0,075 mg i w opakowaniach po 21 i 3 x 21 sztuk.

  • Sylvie 20 – cena za 21 tabletek waha się od ok. 25,30 do 30 zł, a za 3 x 21 tabletek drażowanych należy zapłacić ok. 72 – 75 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Tabletki antykoncepcyjne Sylvie 20 – jak działają, na co i dla kogo

Dwuskładnikowy preparat zapobiegający zajściu w ciążę Sylvie 20 zawiera dwie pochodne żeńskich hormonów płciowych. Wpływają one na gospodarkę hormonalną i funkcjonowanie organizmu kobiety, co chroni przed pojawieniem się nieplanowanej ciąży.

Antykoncepcja hormonalna Sylvie 20 – działanie

Lek Sylvie 20 zawiera dwie substancje czynne. Etynyloestradiol w dawce 20 mcg wpływa na hormony odpowiedzialne za uwalnianie komórki jajowej z pęcherzyka, co zahamowuje owulację. Z kolei druga substancja czynna, czyli gestoden, wpływa na funkcjonowanie błony śluzowej macicy i zmienia właściwości śluzu szyjkowego. Jego stałe długotrwałe stosowanie powoduje, że endometrium staje się niepodatne na zagnieżdżenie się zarodka. Lek działa zatem dwutorowo. Z jednej strony zapobiega uwalnianiu komórki jajowej, a z drugiej – znacznie utrudnia rozwój zarodka.

Sylvie 20 – zamienniki

Do zamienników leku dostępnych na receptę należą m.in.: Artilla, HarmonetKontracept, Sylvie 30, Lindynette.

Sylvie 20 – skład leku

Lek zawiera złożoną substancję czynną – ethinylestradiol i gestoden. Jedna tabletka drażowana zawiera 20 mikrogramów etynyloestradiolu i 75 mikrogramów gestodenu.

Pozostałe składniki leku to:

  • rdzeń tabletki: wersenian sodowo-wapniowy, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, powidon 25.
  • otoczka: sacharoza, powidon 90F, węglan wapnia, makrogol 6000, talk, glikolowy wosk, montana.

Sylvie 20 tabletki antykoncepcyjne – opakowanie co zawiera?

Każdy blister Sylvie 20 zawiera 21 tabletek, ułożonych w określonej kolejności. To ważne, aby pigułki przyjmować zgodnie ze schematem oznaczonym na blistrze. Na opakowaniu są też wskazane dni tygodnia. Ma to ułatwić kontrolę nad regularnym i prawidłowym przyjmowaniem tabletek, a w razie pominięcia – na stwierdzenie ile tabletek i w jakich dniach zostało zapomnianych.

Tabletki Sylvie 20 – dawkowanie, jak stosować?

Według zaleceń z ulotki Sylvie 20 należy przyjmować jedną tabletkę na dobę, codziennie o tej samej porze. Tabletki z jednego blistra są przeznaczone do stosowania przez kolejne 21 dni. Potem należy zrobić 7-dniową przerwę, kiedy nie przyjmuje się żadnej tabletki. Ósmego dnia trzeba rozpocząć zażywanie pigułek z nowego opakowania.

Tabletki należy przyjmować zgodnie z kolejnością (i dniami tygodnia) wskazanymi na blistrze.

O jakiej porze przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Doustne środki antykoncepcyjne należy zażywać codziennie o tej samej porze, najlepiej w porach wieczornych. Tabletkę należy połknąć w całości, nie żuć, nie rozgryzać, w razie potrzeby popić niewielką ilością wody.

Antykoncepcja Sylvie 20 – kiedy zacząć stosować tabletki z nowego opakowania?

Po 7 dniach przerwy, czyli ósmego dnia należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z nowego opakowania Sylvie 20 o zwykłej porze.

Ułatwieniem może być fakt, że pierwszą tabletkę z każdego kolejnego nowego opakowania leku, kobieta powinna przyjąć zawsze w ten sam dzień tygodnia, z odstępem 28 dni.

Sylvie 20 – pominięcie tabletki. Co zrobić?

Jeśli kobieta nie przyjmie tabletki o zwykłej porze, ale od tego czasu nie minęło jeszcze 12 godzin, wówczas należy jak najszybciej zażyć zapomnianą tabletkę, a kolejną przyjąć o ustalonej porze, bez konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń..

Jeśli jednak od zwykłej pory przyjęcia pominiętej tabletki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas ochrona przed zajściem w ciążę może być zmniejszona. W zależności od liczby pominiętych tabletek i tygodnia zażywania tabletek z blistra, różne są wskazania do postępowania. Zazwyczaj potrzebna jest dodatkowa ochrona. Szczegółowe informacje i instrukcje postępowania dokładnie opisane są w ulotce leku Sylvie 20.

Sylvie 20 – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy przyjmować leku, jeśli pacjentka:

  • pacjentka ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku,
  • cierpi na zaburzenie krzepnięcia krwi (istnieje prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi),
  • wie, że ma zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi – na przykład niedobór białka C, niedobór białka S, niedobór antytrombiny III, obecność czynnika V Leiden lub przeciwciał antyfosfolipidowych,
  • jest przed operacją, po której będzie unieruchomiona,
  • przeszła zawał mięśnia sercowego lub udar,
  • choruje na dusznicę bolesną lub przemijający napad niedokrwienny,
  • choruje na ciężką cukrzycę, z uszkodzeniem naczyń krwionośnych,
  • ma bardzo wysokie ciśnienie krwi,
  • ma bardzo wysokie stężenie tłuszczów we krwi,
  • cierpi na chorobę nazywana hiperhomocysteinemią,
  • ma migrenę z aurą,
  • ma zapalenie trzustki,
  • boryka się z zaburzeniami czynności wątroby,
  • boryka się z krwawieniami z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
  • jest w ciąży lub podejrzewa, że może być,
  • ma zapalenie wątroby typu C,
  • cierpi na nowotwór wątroby.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli pacjentka:

  • cierpi na chorobę Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • ma toczeń rumieniowaty układowy,
  • ma zespół hemolityczno-mocznicowy,
  • cierpi na niedokrwistość sierpowatą (dziedziczna choroba czerwonych krwinek),
  • zaobserwowała objawy obrzęku naczynioruchowego,
  • ma mieć operację, po której nie będzie mogła chodzić,
  • jest bezpośrednio po porodzie,
  • ma zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych (w rzadkich przypadkach zakrzep krwi może zablokować naczynia krwionośne i spowodować ciężkie zaburzenia),
  • ma żylaki.

Sylvie 20 – krwawienie z odstawienia – czy występuje?

Podczas 7-dniowej przerwy od stosowania tabletek powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj występuje po 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki. Może pojawić się jako niewielkie plamienie lub jako obfita miesiączka. U każdej kobiety może wyglądać inaczej. Trwa zazwyczaj kilka dni, może nie skończyć się podczas 7 dni przerwy pomiędzy nowym i starym opakowaniem leku.

Czy brak krwawienia przy stosowaniu Sylvie 20 oznacza ciążę?

Zdarzają się sytuacje, kiedy krwawienie z odstawienia może nie pojawić się. Jeśli wszystkie tabletki z opakowania zostały przyjęte prawidłowo oraz nie wystąpiły żadne czynniki, które mogły wpłynąć na obniżenie skuteczności leku, wówczas prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo niskie.

Kobieta nie powinna obawiać się ciąży, jeśli brak krwawienia z odstawienia pojawia się jednorazowo. Jeśli jednak sytuacja powtórzy się w kolejnym cyklu, po przyjęciu tabletek z kolejnego opakowania, wówczas powinna skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić przyczynę takiego stanu. Przed rozpoczęciem stosowania kolejnego opakowania trzeba wykluczyć ciążę.

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.

Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczeniu:

  • padaczki (np. prymidon, fenytoina, barbiturany, karbamazepina),
  • gruźlicy (np. ryfampicyna),
  • zakażenia wirusem HIV (np. inhibitory proteazy oraz nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy),
  • wirusów (np. ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Doustny lek antykoncepcyjny Sylvie 20 jest środkiem zapobiegającym owulacji, co w konsekwencji zapobiega zapłodnieniu i zagnieżdżeniu się zarodka. Nie należy go stosować, jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że może w niej być. Sylvie 20 nie jest środkiem antykoncepcji awaryjnej. Dlatego przed zastosowaniem preparatu należy wykluczyć ciążę lub poczekać do wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego.

Tabletki Sylvie a ciąża

W sytuacji, kiedy kobieta domyśla się, że może być w ciąży lub doszło do stosunku bez zabezpieczenia, powinna najpierw skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku antykoncepcji hormonalnej. Powinna także najpierw przeprowadzić badania mające na celu wykluczenie ciąży.

Co może wpływać na skuteczność antykoncepcyjną leku Sylvie 20?

Doustne złożone środki hormonalne wykazują działanie w zapobieganiu ciąży. Określa to wskaźnik Pearla, który podaje, jaki procent kobiet podczas regularnego stosowania leku antykoncepcyjnego w ciągu roku zajdzie w ciążę.

Warunkiem skuteczności leku jest jego regularne stosowanie, codziennie o tej samej porze. Dzięki temu w organizmie kobiety może utrzymywać się stały poziom hormonów odpowiedzialnych za zahamowanie owulacji. Równie ważne jest rozpoczęcie stosowania kolejnego opakowania leku po 7-dniowej przerwie.

Skuteczność antykoncepcyjna leku może być zmniejszona, jeśli kobieta przyjmuje także inne leki wpływające na wchłanianie substancji czynnych Sylvie 20. Ich pełna lista znajduje się w oryginalnej ulotce leku.

W sytuacji, gdy w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia tabletki pojawi się wymioty lub ostra biegunka, wówczas należy zachować szczególną ostrożność. Warto w takich sytuacjach przyjąć zastępczą (z innego opakowania) tabletkę leku, a kolejne o zwykłej porze.

Pominięcie jednej lub kilku tabletek jest istotnych czynnikiem wpływającym na skuteczność leku Sylvie 20. W takich sytuacjach warto postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce, a w razie wątpliwości – skonsultować się z lekarzem.

Sylvie 20 – skutki uboczne

Sylvie 20, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane. Jednak należy mieć na uwadze, że nie u wszystkich wystąpią.

Częste działania niepożądane Sylvie 20 (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 osób) to:

  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • zwiększenie masy ciała,
  • bóle głowy,
  • zmiany nastroju,
  • nastrój depresyjny,
  • ból piersi,
  • tkliwość piersi.

Do niezbyt częstych działań niepożądanych (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 osób) zalicza się:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • zatrzymanie płynów,
  • migrena,
  • zmniejszenie popędu płciowego,
  • powiększenie piersi,
  • wysypka,
  • pokrzywka.

Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 1000 osób) to:

  • nadwrażliwość,
  • nietolerancja soczewek kontaktowych,
  • zmniejszenie masy ciała,
  • zwiększenie popędu płciowego,
  • upławy,
  • wydzielina z piersi,
  • rumień guzowaty,
  • szkodliwe zakrzepy krwi.

Przechowywanie leku

Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 30°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 


Inne leki na antykoncepcję hormonalną:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Sylvie 20 (2)

Nie, tabletki antykoncepcyjne Sylvie 20 dostępne są tylko na receptę, z przepisu lekarza.

Nie zaleca się przyjmowania alkoholu w momencie stosowania leku Sylvie 20.

e-Konsultacja z Receptą Online
Sylvie 20

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.