Najważniejsze informacje:
Estradiol jest naturalnie występującym żeńskim hormonem produkowanym w jajnikach i w łożysku (w okresie ciąży). Estradiol odpowiada za rozwój żeńskich narządów płciowych. Pozytywnie wpływa na libido, psychikę i nastrój. Od stężenia estradiolu zależy również dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych.
Estradiol u kobiet zmienia się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. W fazie folikularnej wartości estradiolu powinny znajdować się w przedziale 12,4 - 233 pg/ml, w fazie owulacyjnej - 41 - 398 pg/ml, w fazie lutealnej - 22,3 - 341 pg/ml, w postmenopauzie < 5,0 - 138 pg/ml.
W małych ilościach występuje w jądrach i kory nadnerczy. U mężczyzn, mimo, że produkowany jest w znacznie mniejszych ilościach niż u kobiet - odpowiada za ruchliwość plemników, a więc bezpośrednio wpływa na płodność.
Leki, których substancją czynną jest estradiol stosowane są w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ).
Substancja czynna wskazana jest do stosowania:
W okresie menopauzy stężenie estradiolu w organizmie kobiety zmniejsza się, co może powodować pojawienie się objawów, takich jak: uczucie gorąca na twarzy, szyi, klatce piersiowej. Substancja czynna pomaga zniwelować objawy.
Leki hormonalne z estradiolem stosuje się doustnie, w postaci systemu transdermalnego (przezskórnie), zewnętrznie oraz dopochwowo. Dawka uzależniona jest od choroby i etapu leczenia, pojawienia się działań niepożądanych, indywidualnych cech pacjenta, a także od chorób współistniejących.
Dawkowanie doustne:
Zalecana dawka dobowa u osoby dorosłej wynosi od 1 mg do 2 mg.
Dawkowanie przezskórne:
Zalecana dawka dobowa u osoby dorosłej wynosi od 25 mcg do 100 mcg.
Dawkowanie zewnętrznie na skórę:
Zazwyczaj stosuje się dawkę od 0,5 mg do 1,5 mg raz na dobę u osoby dorosłej. Powierzchnia podczas nakładania żelu na skórę dolnego tułowia lub ud powinna być 1-2 krotnie większa od powierzchni dłoni.
Dawkowanie dopochwowe:
Zalecana dawka wynosi od 10 mcg do 25 mcg raz na dobę, u osoby dorosłej.
Pacjentka nie powinna stosować leku z estradiolem, jeśli:
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku:
Należy natychmiast przerwać stosowanie leku z estradiolem, jeśli u pacjentki wystąpi:
Jednoczesne zażywanie różnych leków może powodować interakcje między nimi, co wpływa na skuteczność i bezpieczeństwo ich stosowania. Dlatego przed zastosowaniem tego leku hormonalnego na receptę należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych bez recepty. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania leków:
Leki z estradiolem mogą powodować działania niepożądane, należy jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.
Do częstych działań niepożądanych estradiolu (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 kobiet) zalicza się:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 n 100 kobiet) to:
Do bardzo rzadkich objawów niepożądanych (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10000 kobiet) zalicza się:
Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące estradiolu.
Nie. Leki z estradiolem występują tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.
Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów leku z samym estradiolem lub jako substancja złożona. Produkty występują w różnej postaci.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Nie zaleca się spożywania alkoholu w momencie przyjmowania leków z estradiolem.
Estradiol w znacznie mniejszych ilościach niż u kobiet, ale produkowany jest także u mężczyzn. Substancję w formie farmakologicznej można stosować w zapobieganiu osteoporozy, a także chorób sercowo-naczyniowych. Łagodzi także objawy andropauzy. Zaburzenia stężenia estradiolu we krwi objawiają się w postaci zmniejszenia popędu płciowego, a także problemami z płodnością.
Niskie stężenie estradiolu obserwuje się u pacjentek z zespołem Turnera, niedoczynnością przysadki mózgowej i jajników, u pacjentów z anoreksją i zespół policystycznych jajników.
Niski poziom estradiolu u mężczyzn obniża skalę głosu. Jeśli pacjent zauważy taki objaw, powinien wykonać badanie stężenia estradiolu.
Nie. Stosowanie estradiolu w ciąży jest przeciwwskazane.
Nie. Badanie estradiolu nie musi być wykonywane na czczo. Badanie poziomu estradiolu powinno być dostępne jeszcze tego samego dnia.
Zbyt wysoki poziom estradiolu może wskazywać na problemy z wątrobą, nadnerczami czy nowotwory jajników. Niekiedy, zbyt wysoki poziom estradiolu świadczy o niedoczynności tarczycy.