Ile kosztuje lek Zoely? Cena, refundacja
Ten lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.
- Zoely 2,5 mg + 1,5 mg – cena za opakowanie 28 tabletek waha się od 49 do 63 zł, zaś za 84 tabletek (3 x 28) wynosi 140-155 zł .
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki, mogą też zmienić się w przyszłości.
Zoely – jak działa, na co i dla kogo
Zoely to antykoncepcja doustna – preparat należy do leków złożonych. Zawiera dwie substancje hormonalne – nomegestrolu octan oraz estradiol. Lek Zoely stosuje się w zapobieganiu zajściu w ciążę.
Lekarz może przepisać tabletki Zoely po rozważeniu ryzyka u pacjentki, a przede wszystkim ryzyka związanego z wystąpieniem choroby zakrzepowo-zatorowej (związanego ze stosowaniem leku, jak i w odniesieniu do innych czynników).
Zapytaj o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lek
Zoely – zamienniki
Ten lek nie ma bezpośredniego zamiennika.
Zoely – skład leku
Opakowanie (blister) leku zawiera 28 tabletek powlekanych. 24 tabletki białe zawierają 2,5 mg octanu nomegestrolu i 1,5 mg estradiolu (w postaci półwodnej). 4 tabletki żółte (placebo) nie zawierają substancji czynnych. Preparat zawiera również laktozę.
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki (białe tabletki powlekane zawierające substancje czynne oraz żółte tabletki powlekane placebo): laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (E460), krospowidon (E1201), talk (E553b), magnezu stearynian (E572) i krzemionka koloidalna bezwodna.
Otoczka tabletki: (białe tabletki powlekane zawierające substancje czynne): alkohol poliwinylowy (E1203), tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350 i talk (E553b) 49
Otoczka tabletki (żółte tabletki powlekane placebo): alkohol poliwinylowy (E1203), tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk (E553b), żelaza tlenek żółty (E172) i żelaza tlenek czarny (E172)
Zoely – jak stosować? Dawkowanie
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Zoely to tabletki do stosowania doustnego – należy przyjmować 1 tabletkę na dobę przez 28 kolejnych dni. Najlepiej przyjmować lek o stałej porze, popijając tabletki wodą. Nie ma potrzeby stosowania leku z posiłkami.
Opakowanie leku zaczyna się od 24 białych tabletek (zawierających substancje czynne) po których zażywa się 4 żółte tabletki (placebo). Kolejne opakowanie należy rozpocząć tuż po zakończeniu wcześniejszego opakowania – bez robienia przerwy, niezależnie od wystąpienia krwawienia z odstawienia.
Pobierz aplikację Pobierz aplikację
Receptomat w telefonie!
Przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego (w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego). W tej sytuacji ochrona antykoncepcyjna będzie natychmiastowa. W przypadku rozpoczęcia opakowania w kolejnych dniach cyklu, zaleca się stosowanie dodatkowej antykoncepcji przez siedem dni.
Zoely doustna antykoncepcja – przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie należy stosować leku Zoely u pacjentek:
- z ryzykiem ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) – żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, stwierdzona dziedziczna lub nabyta skłonność do występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, poważna operacja z długotrwałym unieruchomieniem,
- z ryzykiem wystąpienia tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej (TChZZ): tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa, choroba naczyń mózgowych, stwierdzona dziedziczna lub nabyta skłonność do występowania tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej, na przykład hiperhomocysteinemia i obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, występowanie w przeszłości migrenowych bólów głowy z ogniskowymi objawami neurologicznymi, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie, ciężka dyslipoproteinemia,
- z zapaleniem trzustki obecnie lub w przeszłości, jeśli współwystępuje ono z ciężką hipertriglicerydemią,
- z ciężką chorobą wątroby (obecnie lub wcześniej) – do czasu, kiedy wskaźniki czynności wątroby nie powrócą do normy,
- z nowotworem wątroby – łagodnych lub złośliwych (obecnie lub wcześniej),
- z nowotworami zależnymi od hormonów płciowych – np. nowotwory narządów płciowych lub piersi,
- z oponiakiem lub oponiakiem w wywiadzie,
- u których występują krwawienia z pochwy o nieznanej etiologii,
- mających nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą tego leku.
Środki ostrożności
Stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej wiąże się z ryzykiem powstania zakrzepów krwi w żyłach (zakrzepica żylna lub żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) lub w tętnicach (zakrzepica tętnicza lub tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe). Zaobserwowanie u siebie objawów zakrzepów krwi wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. W ulotce leku przedstawione zostały szczegółowo objawy i czynniki ryzyka zakrzepów krwi.
Interakcja z innymi lekami
Tabletki antykoncepcyjne Zoely mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, co spowoduje zmniejszenie skuteczności leku lub wywoła nieoczekiwane krwawienia. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leków, które są stosowane w leczeniu:
- padaczki – np. primidon, fenytoina, fenobarbital, karbamazepina, okskarbazepina,
- topiramat, felbamat,
- gruźlicy – np. ryfampicyna,
- zakażenia wirusem HIV – np. ryfabutyna, rytonawir, efawirenz,
- zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) – np. inhibitory proteazy,
- innych chorób zakaźnych – np. gryzeofulwina,
- wysokiego ciśnienia tętniczego krwi w naczyniach krwionośnych płuc, zwanego
- nadciśnieniem płucnym – bozentan.
Nieskuteczność leku Zoely może być również spowodowana przez stosowanie preparatów ziołowych zawierających wyciąg z dziurawca (Hypericum perforatum).
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Lek Zoely nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. Nie jest również zalecany w okresie karmienia piersią. Przed zastosowaniem leku w trakcie laktacji konieczna jest konsultacja lekarska.
Zoely – skutki uboczne
Tak jak każdy inny lek, Zoely również może powodować działania niepożądane. Należy jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.
U wszystkich kobiet stosujących złożone hormonalne środki antykoncepcyjne istnieje zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi w naczyniach żylnych (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) lub w naczyniach tętniczych (tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa).
Bardzo częste działania niepożądane Zoely (mogą występować u więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- trądzik,
- zaburzenia miesiączkowania – np. brak lub nieregularne.
Częste działania niepożądane (mogą występować najwyżej u 1 na 10 pacjentów):
- zmniejszenie popędu płciowego,
- depresja (obniżenie nastroju),
- zmiany nastroju,
- ból głowy lub migrena,
- nudności (mdłości),
- obfite miesiączki,
- ból piersi,
- ból miednicy,
- przyrost masy ciała.
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą występować najwyżej u 1 na 100 pacjentów):
- zwiększony apetyt,
- zatrzymywanie płynów (obrzęk),
- uderzenia gorąca,
- obrzęk brzucha,
- nadmierne pocenie,
- łysienie,
- swędzenie,
- suchość skóry, tłusta skóra,
- uczucie ciężkości w kończynach,
- regularne, skąpe krwawienia miesiączkowe,
- powiększenie piersi,
- guzki piersi,
- wytwarzanie mleka pomimo braku ciąży,
- zespół przedmiesiączkowy,
- ból podczas stosunku,
- suchość pochwy lub sromu,
- skurcz macicy,
- drażliwość,
- zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
Przechowywanie leku
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.