Najważniejsze informacje:
Z opisu poniżej i z ulotki producenta dowiesz się, jak działają tabletki antykoncepcyjne Zoely, jakie dawki leku są zazwyczaj zalecane oraz jakie działania niepożądane można zaobserwować podczas stosowania antykoncepcji. W razie dodatkowych pytań, umów się na telekonsultację ze specjalistą na Receptomat.pl. Tam też możesz zamówić e-receptę online na tabletki antykoncepcyjne Zoely.
postać / dawka | tabletki powlekane, 2,5 mg/1,5 mg |
substancja czynna | nomegestrolu octan (Nomegestroli acetas) + estradiol (Estradiolum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | doustna antykoncepcja hormonalna |
podmiot odpowiedzialny | Theramex Ireland Limited 3 rd Floor, Kilmore House, Park Lane, Spencer Dock, Dublin 1 D01 YE64 Irlandia |
Ten lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki, mogą też zmienić się w przyszłości.
Zoely to antykoncepcja doustna - preparat należy do leków złożonych. Zawiera dwie substancje hormonalne - nomegestrolu octan oraz estradiol. Lek Zoely stosuje się w zapobieganiu zajściu w ciążę.
Lekarz może przepisać tabletki Zoely po rozważeniu ryzyka u pacjentki, a przede wszystkim ryzyka związanego z wystąpieniem choroby zakrzepowo-zatorowej (związanego ze stosowaniem leku, jak i w odniesieniu do innych czynników).
Ten lek nie ma bezpośredniego zamiennika.
Inne leki antykoncepcyjne to m.in. Vines, Vibin mini.
Opakowanie (blister) leku zawiera 28 tabletek powlekanych. 24 tabletki białe zawierają 2,5 mg octanu nomegestrolu i 1,5 mg estradiolu (w postaci półwodnej). 4 tabletki żółte (placebo) nie zawierają substancji czynnych. Preparat zawiera również laktozę.
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki (białe tabletki powlekane zawierające substancje czynne oraz żółte tabletki powlekane placebo): laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (E460), krospowidon (E1201), talk (E553b), magnezu stearynian (E572) i krzemionka koloidalna bezwodna.
Otoczka tabletki: (białe tabletki powlekane zawierające substancje czynne): alkohol poliwinylowy (E1203), tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350 i talk (E553b) 49
Otoczka tabletki (żółte tabletki powlekane placebo): alkohol poliwinylowy (E1203), tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk (E553b), żelaza tlenek żółty (E172) i żelaza tlenek czarny (E172)
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Zoely to tabletki do stosowania doustnego - należy przyjmować 1 tabletkę na dobę przez 28 kolejnych dni. Najlepiej przyjmować lek o stałej porze, popijając tabletki wodą. Nie ma potrzeby stosowania leku z posiłkami.
Opakowanie leku zaczyna się od 24 białych tabletek (zawierających substancje czynne) po których zażywa się 4 żółte tabletki (placebo). Kolejne opakowanie należy rozpocząć tuż po zakończeniu wcześniejszego opakowania - bez robienia przerwy, niezależnie od wystąpienia krwawienia z odstawienia.
Przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego (w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego). W tej sytuacji ochrona antykoncepcyjna będzie natychmiastowa. W przypadku rozpoczęcia opakowania w kolejnych dniach cyklu, zaleca się stosowanie dodatkowej antykoncepcji przez siedem dni.
Nie należy stosować leku Zoely u pacjentek:
Środki ostrożności
Stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej wiąże się z ryzykiem powstania zakrzepów krwi w żyłach (zakrzepica żylna lub żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) lub w tętnicach (zakrzepica tętnicza lub tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe). Zaobserwowanie u siebie objawów zakrzepów krwi wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. W ulotce leku przedstawione zostały szczegółowo objawy i czynniki ryzyka zakrzepów krwi.
Tabletki antykoncepcyjne Zoely mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, co spowoduje zmniejszenie skuteczności leku lub wywoła nieoczekiwane krwawienia. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leków, które są stosowane w leczeniu:
Nieskuteczność leku Zoely może być również spowodowana przez stosowanie preparatów ziołowych zawierających wyciąg z dziurawca (Hypericum perforatum).
Lek Zoely nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. Nie jest również zalecany w okresie karmienia piersią. Przed zastosowaniem leku w trakcie laktacji konieczna jest konsultacja lekarska.
Tak jak każdy inny lek, Zoely również może powodować działania niepożądane. Należy jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.
U wszystkich kobiet stosujących złożone hormonalne środki antykoncepcyjne istnieje zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi w naczyniach żylnych (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) lub w naczyniach tętniczych (tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa).
Bardzo częste działania niepożądane Zoely (mogą występować u więcej niż 1 na 10 pacjentów):
Częste działania niepożądane (mogą występować najwyżej u 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą występować najwyżej u 1 na 100 pacjentów):
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Zoely.
Alkohol nie wpływa na działanie hormonów zawartych w leku Zoely. Zalecane jest jednak zachowanie ostrożności, gdyż nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do wymiotów. Wystąpienie wymiotów do ok. 4 godzin od przyjęcia tabletki może obniżyć skuteczność doustnej antykoncepcji (lek nie zdąży się wchłonąć).
Nie. Lek antykoncepcyjny występuje tylko na receptę, dlatego wydawany jest z przepisu lekarza.
Jeśli opóźnienie w przyjęciu tabletki wynosi mniej niż 24 godziny, zachowana zostaje skuteczność leku. Należy przyjąć zapomnianą tabletkę możliwie jak najszybciej. Opóźnienie większe niż 24 godziny powoduje zmniejszenie skuteczności antykoncepcji. Zalecane jest stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Możliwy jest brak krwawienia z odstawienia podczas stosowania Zoely. Jeżeli lek był stosowany prawidłowo (zgodnie ze schematem), a u pacjentki nie wystąpiły wymioty ani silna biegunka oraz nie stosowała ona innych leków, ryzyko ciąży jest niewielkie. Brak krwawienia po kolejnych opakowaniach leku może oznaczać ciążę - należy skonsultować się z lekarzem.
Leki antykoncepcyjne mogą powodować zwiększenie apetytu i zatrzymywanie płynów w organizmie, a w konsekwencji przyrost masy.