Systen Conti
Rozpocznij e-konsultację lekarską,
aby móc otrzymać Receptę Online bez wychodzenia z domu.
- Systen Conti to produkt leczniczy w postaci plastrów będący alternatywą dla tabletek na menopauzę. Jest przeznaczony dla kobiet w okresie przekwitania, u których dochodzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej.
- Plastry hormonalne Systen Conti zawierają aktywny biologicznie estrogen – estradiol – w połączeniu z octanem noretysteronu. Przyklejone na skórę stopniowo uwalniają substancje czynne wyrównujące niedobory hormonalne i łagodzące objawy menopauzy.
Możesz skonsultować się z lekarzem odnośnie tego leku.
dostępność | na receptę |
przypadłość | menopauza |
postać | system transdermalny, plaster |
dawka | 3,2 mg + 11,2 mg |
substancja czynna | Estradiol (Estradiolum) + Octan noretysteronu (Norethisteroni acetas) |
podmiot odpowiedzialny | Theramex Ireland Limited, 3rd Floor, Kilmore House, Park Lane, Spencer Dock, Dublin 1, D01 YE64, Irlandia |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Systen Conti? Cena, refundacja
Systen Conti jest lekiem refundowanym dla kobiet wymagających leczenia hormonalnego (HTZ) w trakcie menopauzy. Przy odpłatności 100% cena opakowania zawierającego 8 plastrów Systen Conti wynosi ok. 37,87 zł, natomiast z refundacją (odpłatność 30 %) – ok. 22,16 zł (cena jest uregulowana prawnie i aktualna na dzień publikacji, ale może zmienić się w przyszłości wraz z wejściem w życie nowej listy refundacyjnej).
Gdzie kupić plastry Systen Conti? Dostępność
W Polsce zdarzają się problemy z dostępnością popularnego leku firmy Theramex. Systen Conti przeważnie można kupić w mniej niż połowie aptek na terenie całego kraju. Większość z nich dysponuje jedynie kilkoma opakowaniami tych plastrów.
Systen Conti – jak działa, na co i dla kogo?
Produkt leczniczy Systen Conti należy do grupy leków hormonalnych na menopauzę (na receptę). Zawiera półwodny estradiol odpowiadający pod względem biologicznym i chemicznym podstawowemu naturalnemu estrogenowi występującemu w organizmie, a także octan noretysteronu, który zalicza się do syntetycznych progestagenów. Mechanizm działania preparatu, stosowanego w hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym (w wieku 40–65 lat), polega na uzupełnianiu deficytu estrogenów. Estrogeny (w tym estradiol) wpływają przede wszystkim na funkcje narządów płciowych i gruczołów piersiowych.
W okresie menopauzy, kiedy wydzielanie estradiolu przez komórki ziarniste jajnika ulega zaburzeniu, a w końcu całkowicie zanika, dochodzi do pojawienia się takich objawów jak:
- niestabilność naczynioruchowa,
- zakłócenia rytmu okołodobowego,
- wahania nastroju,
- uderzenia gorąca,
- zmiany atroficzne w obrębie pochwy, sromu i dróg moczowych,
- zwiększona utrata masy kostnej.
Preparat Systen Conti, podawany przezskórnie, pokrywa niedobór endogennego estrogenu, wydzielając go stopniowo przez 3–4 doby od momentu przyklejenia. Zwiększa stężenie estradiolu do wartości, które są normą w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego (fazie folikularnej). Dzięki temu następuje redukcja objawów menopauzalnych i poprawa obrazu cytologii pochwy. Dodatkowo zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, które mają związek z niedoborem estrogenów.
Co zamiast Systen Conti? Zamienniki leku
Na rynku funkcjonuje kilka zamienników leku Systen Conti. Odpowiednikami zawierającymi takie same czynne w tej samej postaci są plastry Systen Sequi, Estalis i Estalis Sequi Plus. Ich dostępność jest jednak bardzo niska.
Systen Conti – skład leku
Systen Conti to złożony system transdermalny, który ma dwie substancje czynne w postaci zmikronizowanej (estradiol półwodny oraz noretysteronu octanu) i składa się z trzech warstw: adhezyjnej, ochronnej, zabezpieczającej. Warstwa adhezyjna wykonana jest z kopolimeru akrylowego i gumy guar, warstwa ochronna z poliestru, natomiast warstwa zabezpieczająca z polietylenotereftalanu.
Systen Conti – dawkowanie
Systen Conti – jako lek podawany przezskórnie – wystarcza do rozdystrybuowania estradiolu po całym organizmie i wywołania efektów ogólnoustrojowych. Dawkowanie leku, czyli schemat użytkowania plastra, zawsze powinien ustalać lekarz, który dobiera dla danej pacjentki najmniejszą skuteczną dawkę. System transdermalny Systen Conti należy stosować w sposób nieprzerwany. Plastry powinny być naklejane jeden po drugim (ale następny w innym miejscu niż poprzedni), zmieniane co 3–4 dni (2 razy w tygodniu). By ułatwić sobie zapamiętanie dni wymiany, można zaznaczyć odpowiednią konfigurację w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu na odwrocie opakowania.
Jak i gdzie przyklejać plastry Systen Conti?
Plastry hormonalne Systen Conti należy naklejać na skórę tułowia poniżej talii. Skóra powinna być czysta, sucha i nieuszkodzona. Przeciwwskazane jest przyklejanie plastrów na piersiach i w ich okolicy. Nie trzeba usuwać systemu transdermalnego przed kąpielą czy prysznicem, ale należy zrobić to przed korzystaniem z sauny. W przypadku samoistnego odklejenia plastra zaleca się niezwłoczne przyklejenie nowego. Ryzyko odpadnięcia plastra jest największe u pacjentek, które rozprowadzają na skórze tułowia kremy i balsamy do ciała osłabiające warstwę przylepną. Podczas stosowania produktu leczniczego Systen Conti nie należy więc używać takich kosmetyków w obszarze poniżej talii.
Instrukcja przyklejania plastrów Systen Conti:
- Otworzyć saszetkę zawierającą plaster i natychmiast po jej otwarciu zdjąć jedną część folii zabezpieczającej.
- Bez zaginania przyłożyć odsłoniętą część plastra do skóry w miejscu, w którym ma być przyklejony.
- Bez dotykania palcami warstwy przylepnej usnąć drugą część folii zabezpieczającej i przycisnąć dłonią cały plaster do skóry, aż osiągnie temperaturę ciała.
Aby usunąć plaster, najlepiej chwycić palcami jego brzeg i delikatnie pociągnąć ku górze, a następnie złożyć na pół i wyrzucić do kosza na śmieci. Zdarza się, że na skórze po użyciu plastra pozostaje klej, który można zetrzeć palcami lub usunąć poprzez umycie wodą z mydłem.
Kiedy i jak odstawić Systen Conti?
Kuracja powinna być prowadzona do czasu, aż wynikające z niej korzyści przeważają nad ryzykiem związanym z leczeniem hormonalnym. O momencie jej zakończenia decyduje lekarz. Nagłe przerywanie kuracji lekami HTC, takimi jak Systen Conti, bez konsultacji z lekarzem bywa niebezpieczne dla zdrowia, dlatego odstawienie plastrów powinno przebiegać stopniowo, w ścisłej współpracy ze specjalistą i pod jego kontrolą. W przeciwnym razie może dojść do gwałtownej reakcji organizmu (oprócz nawrotu objawów menopauzy u niektórych pacjentek pojawiają się dodatkowe problemy zdrowotne, np. depresja).
W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych konieczne jest jednak natychmiastowe przerwanie stosowania leku i niezwłoczne skontaktowanie się lekarzem. Produkt należy od razu odstawić również po stwierdzeniu ciąży.
Systen Conti – przeciwwskazania, środki ostrożności
Rozpoczęcie kuracji z wykorzystaniem systemu transdermalnego Systen Conti wymaga regularnego wykonywania badań lekarskich (co najmniej raz do roku), a w szczególności badań piersi. Należy natychmiast reagować, gdy na piersiach pojawią się jakiekolwiek guzki, zmarszczenia skóry i zmiany w obrębie brodawek sutkowych.
Na podstawie wyników lekarz podczas wizyt kontrolnych powinien za każdym na nowo oszacować korzyści i zagrożenia wynikające z kontynuacji leczenia. Jednocześnie należy pamiętać, że stosowanie plastrów hormonalnych Systen Conti może wpłynąć na niektóre wyniki badań laboratoryjnych, np. badań czynnościowych tarczycy i testu tolerancji glukozy.
Lek nie powinien być stosowany przez pacjentki, które:
- są w ciąży lub karmią piersią,
- są uczulone na estradiol, octan noretysteronu lub inny składnik preparatu,
- mają, miały lub podejrzewa się u nich raka piesi albo nowotwór estrogenozależny,
- zmagają się z hiperplazją endometrium (nadmiernym rozrostem błony śluzowej macicy),
- mają krwawienia z dróg rodnych o niewiadomym pochodzeniu,
- chorują na porfirię (zaburzeniu syntezy hemu wchodzącego w skład hemoglobiny),
- mają lub miały zakrzepy krwi żylnej bądź zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic (czyli np. zakrzepicę żył głębokich, zatorowość płucną, dławicę piersiową, zawał serca, udar mózgu),
- chorują lub chorowały na schorzenia wątroby, które pozostawiły po sobie ślad w postaci nieprawidłowości funkcjonowania tego narządu.
Pojawienie się któregokolwiek z powyższych stanów w trakcie leczenia powinno skłonić do przerwania kuracji i jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Odstawienie plastrów jest też wskazane przy wystąpieniu:
- żółtaczki (zżółknięcia skóry i/lub oczu),
- dużego wzrostu ciśnienia tętniczego, któremu mogą towarzyszyć zmęczenie oraz bóle i zawroty głowy,
- pierwszego incydentu bólu głowy o charakterze migrenowym,
- obrzęku naczynioruchowego (opuchnięcia twarzy, gardła, języka, trudności w przełykaniu i oddychaniu),
- zakrzepu krwi, który może objawiać się silnym i nagłym bólem w klatce piersiowej, bolesnym obrzękiem i zaczerwienieniem kończyn dolnych, trudnościami w oddychaniu.
Lek nie jest przeznaczony dla dzieci, młodzieży ani kobiet w wieku powyżej 65 lat.
Interakcje z innymi lekami
Systen Conti może wchodzić w interakcje z innymi preparatami leczniczymi, dlatego przed rozpoczęciem kuracji hormonalnej należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych farmaceutykach (również tych, które pacjentka zamierza zażywać w najbliższej przyszłości). Na skuteczność leczenia systemem Systen Conti wpływają m.in.:
- leki przeciwpadaczkowe, np. karbamazepina, fenytoina, fenobarbital,
- leki przeciwgruźlicze, np. ryfabutyna, ryfampicyna,
- leki stosowane w leczeniu zakażeń: wirusem HIV (np. rytonawir, nelfinawir, newirapina, efawirenz), wirusem HCV (np. telaprewir),
- produkty lecznicze zawierające ziele dziurawca zwyczajnego.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Stosowanie leku Systen Conti w ciąży i w czasie karmienia piersią jest przeciwwskazane.
Systen Conti – skutki uboczne
Leczenie plastrami Systen Conti niesie ze sobą ryzyko działań niepożądanych, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem kuracji. Najczęstsze działania niepożądane Systen Conti to:
- rumień, świąd, wysypka, obrzęk i ból w miejscu przyklejenia plastra,
- nadwrażliwość, nerwowość, bezsenność, lęk, depresja,
- kołatania serca i nadciśnienie,
- żylaki i rozszerzenie naczyń krwionośnych,
- bóle głowy, migreny i parestezje,
- nudności, bóle brzucha, biegunka,
- zwiększenie masy ciała,
- bóle pleców i stawów,
- zaburzenia miesiączkowania (z bolesnością i obfitym krwawieniem),
- hiperplazja endometrium,
- polipy szyjki macicy,
- tkliwość i bóle piersi,
- upławy.
Więcej informacji o niepożądanych reakcjach organizmu na lek Systen Conti można znaleźć w ulotce informacyjnej dla pacjenta i charakterystyce produktu leczniczego.
Przechowywanie leku
Plastry Systen Conti należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 st. Celsjusza i w miejscu niedostępnym dla dzieci ani zwierząt.
Inne leki na menopauzę:
Systen Conti to produkt leczniczy wydawany wyłącznie na receptę lekarską. Nie można go kupić bez okazania ważnej recepty.
Użytkowanie plastrów Systen Conti stwarza ryzyko wystąpienia zaburzeń miesiączkowania, które mogą objawiać się nieregularnością cyklów, a także śródcyklowymi plamieniami i krwawieniami. Dotyczy to przeważnie pierwszych 3–6 miesięcy stosowania leku. Jeśli takie zaburzenia utrzymują się dłużej niż pół roku, pojawiają się później niż po 6 miesiącach od rozpoczęcia leczenia bądź nie ustępują mimo odstawienia leku, konieczne jest odbycie wizyty u lekarza w najszybszym możliwym terminie.
Tycie po hormonalnym leku na menopauzę Systen Conti jest jednym z częściej występujących działań niepożądanych wynikających ze stosowania tego preparatu leczniczego.
Jeśli nie jest to konieczne, nie zaleca się dzielenia plastrów hormonalnych Systen Conti ze względu na ryzyko uszkodzenia systemu transdermalnego. Po rozcięciu plastra może wydzielać się z niego zbyt duża lub zbyt mała ilość hormonu, co nie pozostaje obojętne dla efektów leczenia i zdrowia pacjentki.
Okazjonalne picie alkoholu nie powinno wpłynąć na skuteczność plastrów Systen Conti, jeśli wątroba pacjentki funkcjonuje prawidłowo. Producent w ulotce dla pacjenta nie odnosi się do interakcji leku z alkoholem.
Rozpocznij e-konsultację lekarską,
aby móc otrzymać Receptę Online bez wychodzenia z domu.