e-Konsultacja z Receptą Online

Femoston mite

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Femoston mite? Cena, refundacja 

Femoston Mite nie jest lekiem refundowanym. Cena za 28 tabletek wynosi od  37,90 zł do 71,99 zł. 

Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.

Femoston mite – jak działa, na co i dla kogo 

Femoston mite jest preparatem hormonalnym stosowanym w Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). Lek wykorzystuje się do łagodzenia objawów występujących po menopauzie oraz w profilaktyce osteoporozy

W okresie menopauzy dochodzi do obniżenia poziomu estrogenów w organizmie kobiety, co może powodować dokuczliwe objawy, m.in. uderzenia gorąca w obrębie twarzy, szyi oraz klatki piersiowej. Lek Femoston mite uzupełnia poziom estrogenów i łagodzi symptomy pojawiające się po menopauzie. Preparat przeznaczony jest dla kobiet, u których objawy wpływają na znaczne pogorszenie jakości życia.

Femoston mite może być również stosowany u kobiet po menopauzie, u których zdiagnozowano zwiększone ryzyko złamań kości wynikające z osteoporozy.

Femoston mite – skład leku 

Lek Femoston mite zawiera dwie substancje czynne: estradiol (w formie estradiolu półwodnego) oraz dydrogesteron. Każda tabletka biała dostarcza 1 mg estradiolu, natomiast każda tabletka szara zawiera 1 mg estradiolu w połączeniu z 10 mg dydrogesteronu.

W składzie leku Femoston mite znajdują się również substancje pomocnicze, które obejmują: laktozę jednowodną, hypromelozę, skrobię kukurydzianą, krzemionkę koloidalną bezwodną oraz magnezu stearynian. 

Dodatkowo w otoczce tabletek białych wykorzystano dwutlenek tytanu (E171), hypromelozę oraz Makrogol 400. Natomiast otoczka tabletek szarych zawiera dwutlenek tytanu (E171), tlenek żelaza czarny (E172), alkohol poliwinylowy, Makrogol 3350 oraz talk.

Femoston mite – dawkowanie 

Dawkowanie leku Femoston mite na menopauzę jest ustalane indywidualnie przez lekarza, który dobiera minimalną efektywną dawkę na jak najkrótszy okres, pozwalającą złagodzić objawy. Najczęściej zalecane jest przyjmowanie jednej białej tabletki dziennie przez pierwsze 14 dni, a następnie jednej szarej tabletki przez kolejne 14 dni, zgodnie z 28-dniowym cyklem zaznaczonym na kalendarzu w opakowaniu. 

W przypadku terapii zapobiegającej osteoporozie, dawkowanie jest dostosowywane do masy kości pacjentki. 

Stosowanie leku Femoston mite powinno być zgodne z zaleceniami lekarza prowadzącego. Należy odczekać przynajmniej 6 miesięcy od ostatniej naturalnej miesiączki przed rozpoczęciem stosowania leku Femoston mite. 

Terapię lekiem Femoston mite można zacząć w każdy dowolny dzień jeśli pacjentka nie jest obecnie poddana hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) lub przechodzi z HTZ metodą „ciągłą złożoną”. W przypadku zmiany z HTZ metodą „cykliczną” lub „sekwencyjną”, zaleca się rozpoczęcie stosowania Femoston mite po ukończeniu 28-dniowego cyklu miesiączkowego.

Pominięcie dawki powinno zostać skorygowane poprzez jak najszybsze przyjęcie zapomnianej tabletki, o ile nie upłynęło więcej niż 12 godzin. W przeciwnym razie należy kontynuować terapię bez przyjmowania pominiętej dawki i nie stosować dawki podwójnej. 

Przerwanie stosowania leku nie powinno nastąpić bez konsultacji z lekarzem. 

Femoston mite – przeciwwskazania, środki ostrożności 

Lek Femoston mite dostępny jest wyłącznie na receptę. Przed podjęciem decyzji o przepisaniu preparatu lekarz uwzględnia stan zdrowia pacjentki, ewentualne przeciwwskazania i interakcje z innymi lekami.

Przeciwwskazania do stosowania leku Femoston mite:

  • rozpoznany lub podejrzewany rak piersi,
  • podejrzenie obecności guza, którego rozwój jest podatny na działanie estrogenów, na przykład rak błony śluzowej macicy (rak endometrium),
  • podejrzenie obecność guza, który reaguje na działanie progestagenów, takiego jak guz umiejscowiony w mózgu (oponiak),
  • krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
  • nieleczone nieprawidłowe pogrubienie błony śluzowej macicy (rozrost endometrium),
  • zakrzepy krwi w żyłach (zakrzepica) lub płuc (zatorowość płucna),
  • zaburzenie krzepliwości krwi (np. niedobór białka C, białka S, antytrombiny),
  • choroba spowodowana zakrzepami krwi w tętnicach (np. zawał serca, udar mózgu),
  • choroba wątroby w przypadku, lub stan po leczeniu, kiedy wyniki badań nie są jeszcze w normie,
  • porfiria – rzadka, dziedziczna choroba krwi, 
  • nadwrażliwość na estradiol, dydrogesteron lub inne składniki leku.

Środki ostrożności
Przed rozpoczęciem terapii Femoston mite należy poinformować lekarza o wcześniejszych problemach zdrowotnych, które mogą ulec nasileniu. Częstsze kontrole lekarskie są zalecane dla pacjentek z historią mięśniaków macicy, endometriozy, rozrostu endometrium, czynników ryzyka zakrzepicy, wysokiego ciśnienia krwi, chorób wątroby, cukrzycy, kamieni żółciowych, migren, tocznia rumieniowatego układowego, padaczki, astmy, otosklerozy, wysokiego poziomu triglicerydów, zatrzymania płynów oraz obrzęku naczynioruchowego. 

W przypadku wystąpienia żółtaczki, obrzęku naczynioruchowego, znacznego wzrostu ciśnienia tętniczego, migreny, ciąży lub objawów zakrzepowych, należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

Interakcje z innymi lekami

Lek Femoston mite może wchodzić w interakcje z innymi preparatami leczniczymi, co może prowadzić do nieregularnych krwawień. Dlatego konieczne jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach. Należy zwrócić uwagę na leki, które mogą osłabiać działanie Femoston mite, takie jak:

  • leki przeciwpadaczkowe (fenobarbital, karbamazepina, fenytoina),
  • leki przeciwgruźlicze (ryfampicyna, ryfabutyna),
  • leki antyretrowirusowe (newirapina, efawirenz, rytonawir, nelfinawir),
  • preparaty ziołowe zawierające dziurawiec.

Hormonalna Terapia Zastępcza może modyfikować działanie innych leków, takich jak:

  • lamotrygina (lek przeciwpadaczkowy), 
  • leki przeciwwirusowe stosowane w terapii HCV.

Dodatkowo w organizmie pacjentki przyjmującej Femoston mite razem z lekami, takimi jak takrolimus, cyklosporyna, fentanyl, czy teofilina, może dojść do niebezpiecznej kumulacji substancji aktywnych znajdujących się w tych preparatach. Dlatego wymagane jest monitorowanie  poziomu leków i ewentualna  zmiana dawkowania.

Stosowanie Femoston mite w ciąży i w okresie karmienia piersią

Lek Femoston mite jest przeznaczony dla kobiet po okresie menopauzy. W przypadku potwierdzenia ciąży podczas terapii, należy niezwłocznie zaprzestać przyjmowania leku i skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie leku  Femoston mite – karmienie piersią

Lek nie jest przeznaczony dla kobiet w wieku rozrodczym, a więc również w czasie ciąży i laktacji. Dlatego nie należy przyjmować Femoston mite w okresie karmienia piersią. 

Femoston mite – skutki uboczne

Jak każdy lek Femoston mite może wywoływać skutki uboczne, ale ryzyko ich wystąpienia zależy od indywidualnych reakcji organizmu, ogólnego stanu zdrowia pacjentki oraz czasu trwania terapii. 

Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej wiąże się z podwyższonym ryzykiem raka piersi,  jajnika, błony śluzowej macicy, nieprawidłowego rozrostu endometrium, zakrzepów krwi w żyłach, chorób serca i mózgu, a także utraty pamięci (u kobiet, które zaczęły przyjmować HTZ po 65. roku życia).

Możliwe działania niepożądane Femoston mite:

U pacjentek przyjmujących Femoston mite mogą występować różne działania niepożądane, o zmiennym stopniu nasilenia i częstotliwości. 

  • Bardzo często (więcej niż 1 na 10 pacjentek): bóle brzucha, głowy, pleców, tkliwość piersi.
  • Często (mniej niż 1 na 10 pacjentek): bóle i zawroty głowy, migrena (jeśli pojawia się po raz pierwszy należy natychmiast skonsultować się z lekarzem), drożdżyca pochwy, reakcje skórne, nudności, wymioty, wzdęcia, nerwowość, obniżenie nastroju, zmęczenie,  plamienia, krwawienia, upławy, ból w okolicy miednicy, obrzęk obwodowy, wzrost wagi. 
  • Niezbyt często (mniej niż 1 na 100 pacjentek): pojawienie się (lub zwiększanie się) mięśniaków w obszarze miednicy, objawy nadwrażliwości (duszność, wymioty, spadek ciśnienia), zakrzepy krwi, zaburzenia czynności wątroby (objawy żółtaczki są wskazaniem do przerwania kuracji i pilnej konsultacji z lekarzem), choroby pęcherzyka żółciowego, obrzęk piersi, spadek masy ciała, zmiana libido, zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Informacje dotyczące rzadziej występujących skutków ubocznych Femoston mite znajdują się w ulotce leku. 

Przechowywanie leku 

Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.


Inne leki na menopauzę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Femoston mite (4)

U niektórych pacjentek lek może wywoływać zmniejszenie lub zwiększenie masy ciała.

Lek nie pełni funkcji antykoncepcyjnej. W przypadku kobiet poniżej 50. roku życia, które miały ostatnią miesiączkę mniej niż 12 miesięcy przed rozpoczęciem kuracji, może być konieczne stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej.

Lek powinno się przyjmować nie wcześniej niż 6 miesięcy od wystąpienia ostatniej miesiączki.  Femoston mite nie wpływa na wystąpienie miesiączki, natomiast jednym z możliwych skutków ubocznych są nieregularne krwawienia lub  plamienia.

Lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza. Zwykle należy przyjmować jedną białą tabletkę dziennie przez pierwsze 14 dni, a następnie jedną szarą tabletkę przez kolejne 14 dni.

e-Konsultacja z Receptą Online
Femoston mite

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.