« Powrót do Niedoczynność tarczycy

Czy niedoczynność tarczycy można wyleczyć?

Niedoczynność tarczycy najczęściej jest chorobą przewlekłą – co oznacza, że wymaga długotrwałego, a zwykle nawet trwającego całe życie leczenia hormonalnego.

To, czy niedoczynność tarczycy można wyleczyć czy nie, jest związane ze zdolnością gruczołu do prawidłowej pracy. Raz uszkodzony gruczoł tarczycy rzadko odzyskuje pełną zdolność do produkcji hormonów w wystarczającej ilości.

W pewnych przypadkach niedoczynność tarczycy może być odwracalna. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy choroba jest spowodowana niedoborem jodu – wówczas jego suplementacja może przywrócić prawidłową funkcję tarczycy. Innym przykładem jest poporodowa niedoczynność tarczycy, która u części kobiet ustępuje samoistnie po kilku miesiącach.

Głównym celem terapii niedoczynności jest dostarczenie organizmowi brakującego hormonu (lewotyroksyny), który zastępuje naturalne hormony tarczycy i pozwala na normalizację procesów metabolicznych.

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na codziennym przyjmowaniu odpowiedniej dawki leku, której poziom musi być indywidualnie dostosowany do potrzeb każdego pacjenta. Początkowo dawka jest dobierana na podstawie wyników badań hormonów tarczycy (TSH, FT4), a następnie regularnie monitorowana i modyfikowana w zależności od zmian w organizmie.

Leczenie farmakologiczne jest bezpieczne, a odpowiednio dobrana dawka leku nie wywołuje skutków ubocznych.

e-Konsultacja po Receptę Online
Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy i rodzaje

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem


Inne pytania