« Powrót do Niedoczynność tarczycy

Czym wywołana jest pierwotna niedoczynność tarczycy?

Pierwotna niedoczynność tarczycy pojawia się, gdy tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, co prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych i wpływa na funkcjonowanie różnych układów w organizmie.

Choroba Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest najczęstszą przyczyną tego stanu. W tym przypadku układ odpornościowy atakuje i uszkadza własne komórki tarczycy, co prowadzi do stopniowego jej niedoczynności.

Inne czynniki, które mogą wywołać pierwotną niedoczynność, to niedobór jodu w diecie, który wpływa na syntezę hormonów tarczycy, a także różne urazy gruczołu, np. po operacjach tarczycy czy leczeniu jodem radioaktywnym stosowanym w leczeniu nadczynności tarczycy.

Oprócz tego, niektóre leki, takie jak amiodaron czy lit, mogą zakłócać produkcję hormonów, co prowadzi do zaburzeń pracy tarczycy.

Choć rzadziej, przyczyną pierwotnej niedoczynności tarczycy mogą być także wrodzone wady rozwojowe tarczycy, które uniemożliwiają jej prawidłowe funkcjonowanie lub całkowity brak gruczołu. W takich przypadkach niedoczynność tarczycy może być wykryta już w dzieciństwie, podczas badań przesiewowych noworodków.

e-Konsultacja po Receptę Online
Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy i rodzaje

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem


Inne pytania