« Powrót do Niedoczynność tarczycy

Czy występuje niedoczynność tarczycy u mężczyzn?

Niedoczynność tarczycy występuje również u mężczyzn, choć jest znacznie rzadsza niż u kobiet (co wynika z różnic hormonalnych i większej podatności na choroby autoimmunologiczne).

U mężczyzn choroba często rozwija się wolniej i może być dłużej niezauważona, co zwiększa ryzyko późniejszego rozpoznania i pojawienia się powikłań.

Objawy niedoczynności tarczycy u mężczyzn bywają mniej oczywiste, dlatego też niekiedy są mylone z oznakami ogólnego zmęczenia lub procesem starzenia. Typowe symptomy to spadek energii, chroniczne zmęczenie, przyrost masy ciała mimo braku zmian w diecie, uczucie zimna nawet w ciepłym otoczeniu, sucha skóra, wypadanie włosów i obniżenie nastroju. Problemy hormonalne mogą również wpływać na sferę intymną, prowadząc do obniżenia libido i problemów z potencją.

Przyczyny niedoczynności tarczycy u mężczyzn są podobne jak u kobiet. Najczęstszą z nich jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, znane jako choroba Hashimoto. Innymi czynnikami mogą być niedobór jodu, przebyte operacje tarczycy, leczenie jodem promieniotwórczym oraz niektóre leki. Niedoczynność może również pojawić się jako skutek uszkodzenia przysadki mózgowej, która kontroluje pracę tarczycy.

Nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do poważnych zaburzeń metabolicznych, takich jak podwyższone stężenie cholesterolu i choroby sercowo-naczyniowe.

Panowie, którzy zauważają u siebie niepokojące objawy, powinni zgłosić się do lekarza i wykonać badania poziomu TSH i hormonów tarczycy.

e-Konsultacja po Receptę Online
Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy i rodzaje

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem


Inne pytania