« Powrót do Niedoczynność tarczycy

Jakie są najczęstsze przyczyny niedoczynności tarczycy?

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto) jest główną przyczyną niedoczynności tarczycy. W tej chorobie, układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, które atakują tarczycę, co przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego i uszkodzenia gruczołu.

Skutkiem tego jest stopniowy spadek produkcji hormonów tarczycy, czego efektem jest jej niedoczynność. Choroba Hashimoto jest często dziedziczna i występuje częściej u kobiet, zwłaszcza w wieku średnim.

Inne możliwe przyczyny niedoczynności tarczycy to niedobór jodu, który jest konieczny do produkcji hormonów tarczycy. Niedostateczna ilość jodu w diecie może prowadzić do powiększenia tarczycy (wole) i do zaburzeń w jej funkcjonowaniu.

Kolejną przyczyną niedoczynności tarczycy może być uszkodzenie tarczycy wskutek leczenia jodem promieniotwórczym (stosowane w leczeniu nadczynności tarczycy) lub po operacjach, które obejmują usunięcie części tarczycy.

Niedoczynność może wystąpić również w wyniku stosowania niektórych leków, takich jak amiodaron (lek antyarytmiczny), który może zaburzać metabolizm tarczycy.

U niektórych osób niedoczynność tarczycy rozwija się na skutek wrodzonych wad gruczołu, takich jak brak tarczycy lub jej nieprawidłowa budowa.

Dodatkowo, choroba może również wystąpić jako powikłanie innych zaburzeń zdrowotnych, np. w przebiegu przebytej radioterapii lub po urazach tarczycy.

Niedoczynność tarczycy może mieć także charakter wtórny – w wyniku problemów z przysadką mózgową, która nie wydziela odpowiedniej ilości hormonu TSH, stymulującego tarczycę do produkcji hormonów.

e-Konsultacja po Receptę Online
Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy i rodzaje

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem


Inne pytania