« Powrót do Niedoczynność tarczycy

Jakie objawy skórne daje niedoczynność tarczycy?

Objawy skórne niedoczynności tarczycy są często obserwowane w przebiegu choroby, a ich źródłem jest spowolnienie metabolizmu, wynikające z niedoboru hormonów tarczycy.

Niedoczynność tarczycy ma duży wpływ na wygląd skóry, sprawiając, że staje się ona sucha i szorstka (na skutek zmniejszonej produkcji sebum i potu) oraz blada (z powodu osłabionego krążenia krwi).

Zmniejszona produkcja hormonów tarczycy skutkuje obniżeniem aktywności gruczołów łojowych, co prowadzi do utraty nawilżenia i elastyczności skóry. Obserwowane jest również występowanie obrzęków, szczególnie w okolicy oczu. Są one wynikiem zatrzymywania płynów w tkankach.

Skóra staje się mniej sprężysta, co może prowadzić do pojawienia się drobnych zmarszczek, zwłaszcza w okolicach oczu i ust. Może też stać się bardziej podatna na podrażnienia i zaczerwienienia, a jej regeneracja spowalnia.

Z powodu zaburzeń metabolizmu witaminy A, skóra może przyjąć lekko żółtawy odcień, szczególnie w okolicach dłoni, stóp i nosa, co jest wynikiem gromadzenia się karotenoidów.

Często występuje także łuszczenie się naskórka, zwłaszcza na dłoniach, łokciach czy nogach. Zmniejszona produkcja keratyny w skórze może prowadzić do kolejnego z objawów skórnych niedoczynności tarczycy – wysychania i pojawiania się pęknięć, szczególnie na piętach.

W wyniku tych zmian skóra staje się bardziej wrażliwa na warunki atmosferyczne, takie jak zimno czy wiatr, co może pogłębiać uczucie dyskomfortu.

e-Konsultacja po Receptę Online
Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy i rodzaje

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem


Inne pytania