« Powrót do Niedoczynność tarczycy

Czy niedoczynność tarczycy to choroba przewlekła?

Niedoczynność tarczycy najczęściej przybiera postać przewlekłą, co wiąże się z koniecznością długotrwałego leczenia (nawet przez całe życie). Chorzy muszą regularnie przyjmować leki hormonalne (lewotyroksynę), aby utrzymać odpowiedni poziom hormonów tarczycy w organizmie.

To, czy niedoczynność tarczycy to choroba przewlekła wynika z trwałego upośledzenia funkcji tarczycy, co prowadzi do niedoboru hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Najczęściej jest to efekt nieodwracalnego uszkodzenia tarczycy, na przykład w wyniku choroby autoimmunologicznej (choroba Hashimoto), przebytej operacji czy leczenia jodem promieniotwórczym. Ponieważ gruczoł nie jest w stanie samodzielnie wrócić do pełnej sprawności, niezbędna jest długotrwała terapia hormonalna.

Równocześnie niezbędne jest systematyczne kontrolowanie poziomu TSH i dostosowywanie dawek leków, aby utrzymać właściwą równowagę hormonalną. Leczenie jest indywidualnie dopasowane do potrzeb pacjenta, w zależności od wyników badań i pojawiających się objawów.

Choć w niektórych przypadkach, takich jak zapalenie tarczycy czy niedobór jodu, niedoczynność tarczycy może mieć charakter przejściowy i ustąpić po odpowiednim leczeniu, to zdecydowana większość osób zmagających się z tym schorzeniem wymaga długofalowej terapii.

e-Konsultacja po Receptę Online
Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy i rodzaje

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem


Inne pytania