2244$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Tobrex

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Tobrex? Cena, refundacja

Lek Tobrex nie jest objęty refundacją.

  • Tobrex krople do oczu — cena za 5 ml wynosi od 12,50 do 54 zł
  • Tobrex maść do oczu — cena 3,5 mg wynosi od 9,50 do 54 zł

Podana cena w przyszłości może ulec zmianie.

Tobrex — jak działa, na co i dla kogo

Tobrex to antybiotyk do oczu o działaniu bakteriobójczym. Lek zawiera tobramycynę —  półsyntetyczny antybiotyk należący do grupy aminoglikozydów. Substancja czynna przenika do wnętrza komórki bakteryjnej, łączy się z DNA bakterii i przyczynia się do powstawania nieprawidłowych białek, co uniemożliwia ich syntezę. W wyniku działania tobramycyny dochodzi do obumierania komórek bakteryjnych.

Substancja wykazuje skuteczność głównie wobec bakterii tlenowych Gram-ujemnych.

Lek Tobrex stosowany jest w przypadku zewnętrznych zakażeń oka wywoływanych przez drobnoustroje wrażliwe na działanie tobramycyny

Preparat wykorzystywany jest w leczeniu osób dorosłych i dzieci powyżej 1. roku życia.

Tobrex — zamienniki

Na polskim rynku dostępne są dwa leki do oczu zawierające tobramycynę, mogące stanowić zamiennik Tobrexu: Tobrexan, Tobrosopt 0,3%. Oba preparaty dostępne są w postaci kropli do oczu (nie ma bezpośredniego zamiennika dla maści Tobrex).

Wszystki leki dostępne są wyłącznie na receptę.

Tobrex — skład leku

Lek Tobrex występuje w postaci kropli lub maści do oczu.

Substancja czynna: tobramycyna

W 1 ml kropli znajdują się 3 mg tobramycyny.

W 1 g maści znajdują się 3 mg tobramycyny.

Pozostałe składniki:

  • kropli: kwas borowy, bezwodny siarczan sodu, chlorek sodu, tyloksapol, chlorek benzalkoniowy, woda oczyszczona oraz minimalne ilości kwasu siarkowego lub wodorotlenku sodu,
  • maści: chlorobutanol, parafina ciekła, wazelina biała.

Tobrex — dawkowanie

Lek Tobrex należy stosować zgodnie z zalecaniami lekarza.

Najczęściej zalecane dawki u dorosłych, dzieci i młodzieży:

  • w zakażeniach lekkich lub umiarkowanych:
  • krople — 1-2 krople do worka spojówkowego co 4 godziny,
  • maść — niewielką ilość (ok. 1,5 cm) do worka spojówkowego 2-3 razy na dobę,
  • w zakażeniach ciężkich:
  • krople — 1-2 krople co 1 godzinę,
  • maść — niewielką ilość co 3-4 godziny.

Maksymalna dawka dobowa dla dzieci poniżej 2. roku życia wynosi 14 kropli, a dla dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia wynosi 46 kropli.

Leczenie Tobrexem trwa zwykle od 7 do 10 dni.

Tobrex — jak stosować

Tobrex służy wyłącznie do zakraplania do worków spojówkowych.

Przed zastosowaniem preparatu zaleca się dokładne umycie rąk. Należy unikać bezpośredniego kontaktu końcówki tubki lub zakraplacza ze skórą rąk lub okolicami oka, ponieważ może to doprowadzić do zakażenia leku.

Przez podaniem kropli lub maści należy odchylić głowę do tyłu, odciągnąć dolną powiekę ku dołowi i zakroplić odpowiednią ilość preparatu.

Po zastosowaniu kropli należy zamknąć oko i delikatnie ucisnąć wewnętrzny kącik oka, co ograniczy możliwość wchłaniania leku do ustroju.

Po zastosowaniu maści należy kilka razy zamknąć i otworzyć oko i poruszyć gałką oczną, aby umożliwić rozprowadzenie preparatu na całej powierzchni.

Możliwe jest zastosowanie skojarzonego leczenia za pomocą kropli Tobrex i maści. Zwykle maść stosowana jest wtedy na noc, jako uzupełnienie dziennego leczenia przy użyciu kropli.

Tobrex — przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Tobrex jeśli pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników kropli lub maści.

Przed zastosowaniem Tobrexu należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent:

  • przyjmuje inne antybiotyki,
  • choruje na miastenię,
  • ma chorobę Parkinsona.

Interakcje z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku Tobrex należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach medycznych, również tych dostępnych bez recepty.

Preparat wchłania się w niewielkim stopniu, dlatego ryzyko wystąpienia jakichkolwiek interakcji z innymi lekami jest znikome. Jeśli pacjent przyjmuje inne leki do oczu, zalecane jest zastosowanie odstępu czasowego (zwykle 10-15 minut) pomiędzy aplikacjami.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie leku Tobrex w ciąży jest dopuszczalne tylko wtedy gdy lekarz uzna to za konieczne, a korzyści dla ciężarnej będą przewyższały potencjalne zagrożenie dla płodu.

Nie ma przeciwwskazań do jednoczesnego przyjmowania leku Tobrex i karmienia piersią. Ze względu na niewielką dawkę substancji czynnej i miejscowe stosowanie preparatu, jego przenikanie do ustroju jest minimalne. Tobrex uznaje się za całkowicie bezpieczny dla niemowląt karmionych mlekiem matek przyjmujących lek.

Tobrex — skutki uboczne

Jak każdy lek Tobrex może wywoływać skutki uboczne. Ze względu na drogę podania preparatu i niewielkie przenikanie do krwioobiegu, działania niepożądane ograniczają się zwykle do dolegliwości miejscowych.

Tobrex — działania niepożądane występujące:

  • często (rzadziej niż u 1 na 10, ale częściej niż u 1 na 100 pacjentów): uczucie dyskomfortu w oku, zaczerwienienie oka i okolic,
  • niezbyt często (rzadziej niż u 1 na 100, ale częściej niż u 1 na 1000 pacjentów): stany zapalne w obrębie oka, ból i suchość oka, uszkodzenia rogówki, niewyraźne widzenie, obrzęk i zaczerwienienie powiek, zwiększona produkcja wydzieliny w oku, łzawienie, świąd.

Najczęściej pojawiające się objawy ogólne to: ból głowy, alergia, stany zapalne skóry, osłabienie wzrostu lub wypadanie rzęs, świąd i suchość skóry, utrata pigmentacji skóry. 

Informacje o pozostałych skutkach ubocznych leku zawarte są w ulotce producenta.

Przechowywanie leku

Lek Tobrex należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w szczelnie zamkniętej butelce lub tubce.

Tobrex należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.


Inne leki na zapalenie spojówek:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Tobrex (4)

Nie. Lek Tobrex, zarówno krople, jak i maść do oczu z antybiotykiem, dostępny jest wyłącznie na receptę.

Tobradex nie stanowi zamiennika leku Tobrex, dlatego bez konsultacji z lekarzem nie powinien być stosowany zamiast niego. Oba preparaty zawierają tobramycynę, ale mają nieco inne przeznaczenie. Tobradex to zawiesina, która w składzie zawiera również kortykosteroidy. W przeciwieństwie do Tobrexu preparat nie może być stosowany u dzieci poniżej 2. roku życia.

Nie zaleca się noszenia soczewek kontaktowych w czasie leczenia infekcji oczu.

Tobrex zawiera chlorek benzalkoniowy, który może odkładać się i niszczyć soczewki. Jeśli pacjent nie może zrezygnować ze szkieł kontaktowych, należy je wyciągać na czas aplikacji leku, a następnie odczekać przynajmniej 15 minut przed ich ponownym założeniem.

Ze wskazań na ulotce wynika, że Tobrex jest lekiem z antybiotykiem przeznaczonym do oczu. Zdarza się, że lekarze zalecają zastosowanie preparatu do nosa lub uszu. Uważa się, że wszystkie leki do oczu mogą być zastosowane również w taki sposób. Oko jest najwrażliwsze, a preparaty przeznaczone do oczu charakteryzują się jałowością (czystością). Ich użycie do nosa lub uszu nie stanowi więc zagrożenia. Niedopuszczalne jest natomiast zakraplanie do oczu leków przeznaczonych do nosa lub uszu.

Wyślij wiadomość do farmaceuty

    e-Konsultacja z Receptą Online
    Tobrex

    Wypełnij formularz medyczny, aby
    rozpocząć e-konsultację lekarską
    bez wychodzenia z domu.

    skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.